Teisipäev, märts 28, 2017
 

Riik hakkab õpilaste koolitoitu toetama euroga päevas

Helja Kaptein
Kuigi koolikokad suudavad ka senise 78 sendi eest õpilaste kõhtusid täita ja maitsvat sööki keeta, aitab toetuse 22 sendine tõus laste lõunalauda mitme­kesistada.
Valitsuskoalitsiooni kokku lepitud majandus- ja maksupoliitika põhimõtete hulgas on ka muudatus, mille kohaselt koolitoiduks eraldatud summa tõstetakse järgmisel aastal ühe euroni päevas õpilase kohta.
Oskusliku majandamisega saab hakkama
Käina kooli direktori Tiina Rahuoja sõnul on tervitatav, et koolitoidu toetus kasvab, sest siis saab menüüd muuta mitmekesisemaks. Komplekteeritakse ju koolilõuna lähtudes riigi toetusrahast, mis praegu on 78 senti õpilase kohta. “Vald toiduportsu eest juurde ei maksa, sest seni on oskuslikult majandades toime tuldud ja ikka nii, et ka kaloraaž paigas oleks,” ütles Rahuoja.
See eest pakutakse Käina koolis peale esimest tundi putru ja piima nii, et vald ostab pudrumaterjali ja piim ostetakse koolipiimatoetuse eest.
Pikapäevarühmas käivate laste õhtuoote tasuvad lapsevanemad ise, see portsjon maksab 40 senti.
Käina koolis mullu ja varasematel aastatel tehtud küsitlusest selgus, et õpilased on koolitoiduga rahul. Omad lemmikud on muidugi välja kujunenud – need on hakklihakaste, makaronid hakklihaga, kanapraad ja niiöelda punased supid.
Tasuta pikapäeva­rühma toit
“Meie kooli õpilased on toiduga väga rahul. Seda näitavad nii rahuloluküsitlused kui ka vahetu tänu kokale,” ütles Emmaste põhikooli direktor Merje Kikas. Ka tema ütles, et suurem riigipoolne toetus võimaldaks neil koolitoitu mitmekesistada, kuid valla kulud jäävad ikka. Nimelt ostetakse riigi koolilõunatoetusega toiduained, Emmaste vald maksab juurde koka palga ja hüvitab muud toidutegemisega kaasnevad majanduskulud. Lisaks võimaldab vald pärastlõunal pikapäevarühmaõpilastele tasuta eine.
Kõpu õppekohas kulud suuremad
Kärdla põhikooli majandusjuhataja Anni Kingsepp nentis, et riigi poolt eraldatud toetus katab Kärdla põhikoolil koolilõunaks vajalike toiduainete maksumuse, kuid personali- ja majanduskulud on jätkuvalt omavalitsuse katta. Kärdla põhikooli Kõpu õppekohas, kus õpilasi napilt, tuleb aga ka üheeurose toetuse korral lisaks muudele toitlustuskuludele jätkuvalt ka koolilõunaks vajalikele toiduainetele peale maksta enam kui pool summast.
Kingsepp ütles, et nende koolisöökla on toidu kvaliteedi ja maitse parandamiseks kasutanud mahedat ja kohalikku toorainet nagu näiteks Hiiumaa lihatööstuse kohalik liha, samuti Hiiumaist mahedat porgandit ja peeti. Kõpu õppekoha söökla ostab ka kohalikku kartulit. Ka Kärdla kooli söökla on otsinud võimalusi osta kohalikku kartulit, kuid pole leidnud nii suurte koguste kasvatajat.
Sügisel läbiviidud rahuoluküsitlusest selgus, et üle 70 protsendi Kärdla põhikooli õpilastest on koolitoiduga rahul. Kingsepp ütles, et ka sügisest ametisse asunud uus juhtkond käib lõunatamas oma kooli sööklas ja neiltki kuuleb koolitoidu kohta vaid kiidusõnu.
Muudatus koolitoidu maksumuse tõstmiseks peaks koalitsioonilepingu kohaselt jõustuma 2018. aastast.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411