Reede, märts 3, 2017
 

Pharma Systems laieneb

Helja Kaptein
Emmastes asuva ettevõtte Pharma Systems Eesti OÜ kogenud töötajad on nii kõva trump, et peagi valmib uus tsehh, kuhu tuuakse üle osa Rootsi emaettevõtte tootmisest.
Teisipäeval Hiiumaal käinud Rootsi suursaadik Anders Ljunggren külastas kahte Rootsi investorite asutatud tööstusettevõtet: ASi Dagö­plast Käinas, mis nüüdseks on liikunud Norra omanikele, ja Emmastes asuvat Pharma Systems Eesti OÜd, mis siiani rootslaste omanduses.
Suursaadik ütles, et väga paljud Rootsi ettevõtted on leidnud Eestis häid võimalusi tootmiseks. Ühest küljest tõi ta põhjuseks, et Rootsis on tootmiskulud kõrgemad, teiseks, et ettevõtjad otsivad kompetentseid töötajaid.
“Siin on töötajaskond väga stabiilne – nad töötavad siin palju aastaid, mõned lausa algusest peale. See on väga suur eelis võrreldes sellega kui see ettevõte asuks näiteks Stockholmi piirkonnas – võib- olla seal püsiks üks töötaja samal ametikohal vaid mõned aastad. Nii et siin on palju eeliseid – kõrge kompetents, mitte ainult madalad kulud,” ütles suursaadik Hiiu Lehele.
“Arvan, et plussiks on ka töötajad, kes räägivad rootsi keelt ja kontakt rootslastest omanikega on tänu sellele hea,” lisas ta.
Kolmandaks märkis ta, et Hiiumaa ja Saaremaa on väga lähedal Rootsile.
Tehast, millel peagi täitub kakskümmend tööaastat, tutvustasid suur­saadikule ettevõtte tegevjuht Vahur Leenurm ja tootejuht Viljar Salumaa.
“Rootsi suursaadik oli haruldane ja kõrge külaline. Külalisi käib ka teistelt mandritelt – enamasti on need meie kliendid või audiitorid,” ütles Leenurm.
Kui varem toodi siia sagedamini ka Hiiumaa kõrgeid külalisi, siis nüüd on nende olemasoluga ehk harjutud ja eks kaugele Hiiumaa lõunanurka sõitmiseks kulub ka aega, oletas ta.
“Kuna me siin kaugel nurgas omaette pusime, siis võib- olla oleme vähem huvitavad selliste külaliste jaoks,” ütles Salumaa.
On ju ka tehase toodang üsna ebatavaline ja inimesed, kes neid kasutavad, on intensiivraviosakonnas ega tea midagi sellest, et nad neid kasutavad. Pannakse ju siinses tehases enamasti kokku kunstliku hingamise filtreid.
Igapäevaselt suhtleme välis­partneritega komponentide sisseostu, tootmistehnika arendamise või valmis­toodangu turustamise teemadel. Meie toodang on esindatud läbi edasimüüjate enam kui 60 riigis üle maailma. Suurimad kliendid on USAs ja Jaapanis.
Miks neid siis ometi ühel väikesel ja kaugel saarel tootma peaks? Selgub, et tehase suurim trump ongi kogenud töötajad, kellest mõne tööleping ulatub aastasse 1998. Leenurm selgitas, et ainult väga suur vilumus tagab elutähtsa seadme laitmatu kvaliteedi.
Ettevõttes on praegu ametis 43 töötajat. Leenurme sõnul pakub ettevõte neile stabiilset töökohta ja kindlat palka. Plussiks võib lugeda ka seda, et tsehhides, kuhu, muuseas, ajakirjanikke fotoaparaadiga sisse ei lasta, pole liigset müra, tugevaid lõhnasid ega tõmbetuult. Tsehhi sisenedes tuleb pesta käed, selga tõmmata spetsiaalne kittel, pähe müts ja jala otsa kilesussid. Pildistada ei tohi sellepärast, et nii mõnigi seade ja töö­operatsioon on ärisaladus – konkurentsitihedas ärimaailmas tuleb nende kaitsmise eest hea seista.
Tsehhis ringi jalutades näeme, et põhitöö teevad masinad ja konveierilindi ääres istuvate naiste osaks on peenviimistlus ja äärmiselt põhjalik kontroll. Samas on labor, kus seadmeid katsetatakse ja väga avar valmistoodanguladu. Aastas valmib siin viis miljonit toodet.
Ettevõtte omanikeks on Rootsi emaettevõte Pharma Systems PS Aktiebolag ning neli rootslasest eraisikut. Kogu müügitulu teenitakse valmistoodangu müügist emaettevõttele ja seda on pisut üle 900 000 euro aastas.
Ettevõtte hingamis­süsteemide komponentide tootmise kogemus on aastate­pikkune ja selle tunnuslause “iga hingetõmme loeb”.
Salumaa kinnitab, et ette­võte on jätkusuutlik ja Leenurm lisab, et kindlaim märk sellest on juurdeehituse algus. Tõepoolest, teisipäeval mürisesid tehasehoone kõrval masinad, mis uue hoone vundamendi jaoks platsi puhastasid.
“Omanikud on nüüdseks otsuse teinud ja osa sealsest tootmisest, survevalu kolib siia,” lisas Salumaa.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411