Reede, märts 17, 2017
 

Oodatud abistaja – koduõde

facebook
Koduõde käib abistamas neid, kes ise enam liikuda ei saa. Hiiumaal sõidab ühe abivajaja juurest teise juurde OÜ TNP Konsultatsioonid töötaja Lia Vara.
OÜ TNP Konsultatsioonid juhi­abi Mari Rickberg selgitas, et koduõde teeb koduvisiite ravi­arsti korraldusel kuni kliendi täieliku tervenemiseni.
Teenust osutab erialase meditsiini­haridusega personal, ettevõtte töötajad on läbinud täiendava koduõendus-­hooldusalase koolituse ja registreeritud terviseametis.
Koduõde teeb raviprotse­duure, juhendab ja aitab leida lahendusi tekkinud tervise­probleemidele koostöös pere- või eriarstiga. Kõik need teenused on Eesti Haigekassa poolt kindlustatud isikutele tasuta ja teenust osutatakse pere- või eriarsti saatekirja alusel.
Hiiumaa koduõe Lia Vara kohta jagus Rickbergil vaid kiidusõnu: “Lia on väga professionaalne, teeb oma tööd kohusetundlikult, tagasiside on olnud positiivne ja teda kiidavad nii patsiendid kui arstid. Isegi Haigekassa kiitis meid Hiiumaal tehtava töö eest.”
Rickberg lisas, et nende andmetel koduõendust Hiiumaal keegi teine ei osuta, aga nõudlus selle teenuse järele on suur ja kasvab iga aastaga, kuna elanikkond vananeb.
Perearst Marje Vann rääkis, et praegu vajab Vara teenust üks tema patsiente, aja jooksul on abivajajaid olnud üheaegselt kolm kuni neli.
“Kui perearst näeb, et kodu­õe abi on vaja, teeb ta Liale saatekirja, lepitakse kokku periood ja kordade arv nädalas, mida Lia tegema peaks vastavalt oma tööjuhendile, pädevusele ja patsiendi vajadusele,” selgitas ta koduõe teenuse käivitamise protsessi.
“Meie pereõe Kerliniga teeme Liaga koostööd, vajadusel kutsub Lia patsienti koju üle vaatama kas pereõe või perearsti,” lisas Vann.
Vann kinnitas, et tema patsientide tagasiside on eranditult olnud positiivne ja ka tema ise on rahul, et keerulistel haigusjuhtumitel ja liikumisvõimetutel patsientidel hoiab keegi silma peal.
Patsiente on Lia Varal üle kogu saare, nende arv on kuude lõikes erinev, ulatudes kümnekonnast paarikümneni. Teenuse eest tasub haige­kassa läbi koduõendusteenust pakkuva ettevõtte.
Tallinna meditsiinikooli ja Tallinna tervishoiu kõrgkooli õe erialal lõpetanud Lia ütles, et on oma praeguse tööga rahul. Koduõenduse juurde sattus mõneti juhuslikult, siis, kui nõudlus tekitas pakkumise. Vara ütles ausalt, et selle töö juures hoiab teda nii elatise teenimise võimalus, valikuvõimaluste puudumine saarel kui ka toetav tööandja. Rõõmu teeb talle, kui õnnestub patsiendi terviseriske vähendada ja haige inimese olukorda kergendada. “Mis sa selle töö juures ikka muretsed, peaasi, et enda tervis ja auto vastu peaksid,” nentis Lia Vara.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411