Reede, märts 3, 2017
 

Lähisuhtevägivalla juhtumite arv kasvuteel

PPA
President Kersti Kaljulaid tõi vabariigi aastapäeval peetud kõnes ühiskonna ette väga tõsise teema – lähisuhtevägivalla.
Ka Hiiumaal pole seis rõõmustav.
Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik ütles maakonna­lehele, et politsei registreeris mullu Hiiumaal 51 vägivalla­juhtumit. Nende hulgas oli 36 juhtumit, mis kvalifitseeruvad praeguste põhimõtete järgi lähisuhtevägivallaks. Maakonnas on kehtestatud ohvri kaitsmiseks ka üks lähenemis­keeld. Neljal korral on vägivallatsemise vahetuks tunnistajaks olnud laps, mis teeb need juhtumid oluliselt tõsisemaks.
“Lapsena vägivalla kogemine või selle vahetuks pealtnägijaks olemine, mõjutavad alles areneva lapse psüühikat väga tugevalt,” ütles Allik.
Politseijuht märkis, et erinevalt üldlevinud seisukohast ei puuduta lähisuhtevägivald ainult sotsiaalsete probleemidega peresid. “Tegelikult see nii ei ole ja vägivalda esineb ka kogukonnas lugupeetud peredes, kes probleemidega silma ei paista,” kinnitas politsei­juht.
Allik rõhutas, et vägivald ei tohi olla aktsepteeritud, ükskõik millisel kujul ja millise sotsiaalse taustaga inimeste vahel see aset leiab.
Teatatakse rohkem
Kuigi statistikast võiks järeldada, et vägivalda esineb varasemast rohkem, ei saa selles siiski kindel olla. Viimastel aastatel on politsei ja teised abiorganisatsioonid teinud aktiivset teavitustööd, et ohvrid julgeksid abi otsida. Alliku sõnul on väga positiivne, et vägivallast teatatakse, otsitakse abi ja lubatakse end aidata.
“Ohver ei tohi jääda oma murega üksi ja me peame oskama abivajajaid märgata. Loomulikult peavad esmased abi pakkuvad organisatsioonid, politsei, ohvriabi, tugi­keskused jt, tegema sihi­kindlalt tööd, et inimesed julgeks oma murest rääkida ja tunneksid, et nad saavad abi,” selgitas ta.
Kärdla politseijuht paneb inimestele südamele, et juhul, kui on vahetu oht kellegi elule või tervisele, tuleks kohe helistada hädaabinumbrile 112 ja kutsuda appi politsei. Ohvrid aga peaksid ühendust võtma ohvriabi või naiste tugi­keskusega.
Vabariigi president Kersti Kaljulaid ütles 24. veebruaril Estonias peetud kõnes muuhulgas järgmist: “Vägivaldsed mustrid korduvad põlvest põlve, neid murda ei saa teisiti kui avaliku tähelepanuga, mis toob kaasa olulise nihke hoiakutes. Ei piisa, kui delegeerime oma probleemi politseile ja sotsiaaltöötajatele.”
Presidendi kodulehel osundatakse politsei andmetele, mille kohaselt tavapärasega võrreldes suureneb lähisuhtevägivalla juhtumitega seotud väljakutsete arv näiteks jõulude ajal kaks korda, aastavahetusel veelgi enam. Näiteks 2016. aasta jõulude ja aastavahetuse päevadel teatati politseile perevägivallast kokku 466 korda. Eelkõige seostatakse suuremat vägivalda pühade ajal suurema alkoholi­tarbimisega ja valdavalt on ohvriteks naised.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411