Teisipäev, märts 14, 2017
 

Hiidlased sõidavad Hiinasse

REET KOKOVKIN
Märtsi keskel sõidab rahvusvahelise LEADER projekti raames Hiiumaalt Hiina Rahvavabariiki kolmeliikmeline delegatsioon.
Delegatsiooni kuuluvad maavanem Riho Rahuoja, maavalitsuse arenguosakonna ja maakondliku arenduskeskuse juhataja Aivi Telvik ning maakonna LEADER tegevusgrupi tegevjuht Reet Kokovkin.
Kokovkin selgitas, et Hiinasse sõidetakse Euroopa Liidu maaeluarengu meetme LEADER koostöö­projektiga seotud partnerite delegatsiooni koosseisus. Delegatsiooni koosseisu kuuluvad Soome, Eesti ja Poola maapiirkondade kohalike LEADER tegevusgruppide esindajad ja omavalitsus- või maakonnajuhid. Delegatsiooni juhib Euroopa Liidu LEADER ühenduse eelmine president Petri Rinne Soomest.
Kokovkin selgitas, et tegevus­grupid valmistavad ette koostööprojekti, millel on kaks eesmärki. Esiteks töötada välja turismi­marsruudid, mis arvestavad kolmandate maade, sh Hiina turismi eripäradega, ning teiseks luua kontakte ja aidata ette valmistada ettevõtjate koostööplatvormi.
“Platvorm valmib Soome partnerite initsiatiivil ning peaks võimaldama huvilistel ettevõtjatel kergemini siseneda Hiina turule ning luua kasulikke ärikontakte,” ütles Kokovin.
Reet Kokovkin on Hiinas varem käinud – 15 aastat tagasi viibis ta seal nädala ühe rahvusvahelise konverentsi raames. Riho Rahuoja ja Aivi Telvik varem Hiinas käinud ei ole.
Tihe programm
Delegatsiooni programmis on päev pealinnas Pekingis, kus kohtutakse Hiina riikliku välisekspertide agentuuri SAFEA juhtidega ja Hiina ametnike rahvusvahelise vahetuse agentuuri juhi Xia Bingiga. Seejärel käiakse Pujiangi piirkonnas, kus lisaks ametnikele saadakse kokku maaelu arenguga tegelevate ühenduste ja ette­võtetega.
Pekingist Pujiangi saadab delegatsiooni Hiina riikliku põllumajanduse, toidutootmise ja maaeluarengu riigiettevõtete agentuuri COFCO rahandusosakonna juhataja Dr Zhong. Selle agentuuri ülesandeks on kaupade import/­eksport Hiinas. Püütakse selgitada võimalusi mahetoodangu ekspordiks Hiinasse Eesti, Poola, Läti, Leedu ja Soome maapiirkondadest.
Ningbo piirkonnas kohtutakse kohaliku SAFEA juhtidega, samuti viibivad kohtumisel Pekingi SAFEA esindajad. Kohtumiste teemaks maaelu areng ja turism. “Loodame Pekingis kohtuda ka Eesti EASi esindajaga,” ütles Rahuoja.
Hiinlased oodatud ka Hiiumaale
Vastuseks küsimusele, millist kasu võiks Hiiumaale olla meie ametnike käigust kaugele maale, lausus Reet Kokovkin, et koostöös osalevad Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Soome piirkondade ettevõtjad ja ühendused liidetakse loodavasse andmebaasi, mis võimaldab otsekontakte tulevaste partneritega Hiinas.
Lähiajal on oodata ka Hiina turismipakettide koostajate pilootreise Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Soome piirkondadesse. Selle käigus korraldatakse Hiina ametnike kohtumisi ja seminare meie ettevõtjatega koostööks ja turunduseks Hiinas ning loodetavasti jõuavad turismi­töötajad maailma suurima rahvaarvuga riigist ka Hiiumaale.
Maavanema sõnul peaks välissuhtlus kaasa aitama inimeste ja ärikontaktide tekkele. “Mida rohkem inimesi saab kontakte ja vahetab kogemusi väljaspool saart, seda suurem kasu arengule,” leiab ta.
Positiivse näitena tõi ta Hiiu maakonna ja valdade koostöö Põhjamaade omavalitsustega. “Oleme saanud kogemusi igalt elualalt, kaasa arvatud demokraatia areng,” ütles maavanem. Ühe hea näitena tõi ta Lääne­meresaarte ühenduse B7 raames toimiva kultuuri­alase ja noortespordi koostöö.
Kokovkin lisas, et ka  MTÜ Hiidlaste Koostöökogu ja MTÜ Hiiukala õppe­reisid on osalejatele palju õpetanud väikeettevõtluse arendamisest, koostööst ja võimalustest.
Heaks partneriks Hiiumaa välissuhtluse tugevdamisel on olnud Põhjamaade Ministrite Nõukogu fondid, mille toel on käidud kogemusi vahetamas Põhja- ja Baltimaades. Praegugi on käimas biosfääri programmialade koostöö Eesti saarte, Rootsi ja Läti vahel. Ka osaleb Hiiu maavalitsus Euroopa mereliste äärealade konverentsi (CPMR) Läänemere ja saarte komisjoni töös. Selle organisatsiooni kaudu on Hiiumaale toodud mitmeid projekte, näiteks Hiiumaa taastuvenergia tegevuskava koostamine.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411