Reede, märts 31, 2017
 

Head teed, Helmi 24.09.1927 – 25.03.2017

erakogu
“Meid, hiidlasi on nii vähe, et iga hiidlase siht peab olema surematus! Surematus tänu loovatele kultuurilistele tegudele! Igaüks meist seda ei suuda, aga igaüks peab suutma mõned niisugused teod – olgu teaduses, spordis, kunstis, riiklikus tegevuses – enesele sihiks seada. Ja töötama kõigest jõust selle sihi heaks.”
Niimoodi oleks Jaan Krossi loodud härra Wikman võinud öelda, kui ta oleks olnud Hiiumaa suurima kooli – Kärdla Keskkooli direktor. Aga ta ei olnud.
Sina olid, ja mitte kõige lihtsamal ajalooperioodil. Sinu juhtimisel sai sõjajärgsetest segadustest üksjagu mahakäinud õpiasutusest taas kool, mille lõpetajatega kõrgkoolid arvestasid. Just Sinu direktori­aastatel pandi alus paljudele traditsioonidele, mis ühest koolist tõelise kooli teevad. Paraku said Sa ise osaliseks ühes kummalises traditsioonis – kui Hiiumaal hakkab kellelgi kooli­direktorina hästi minema, siis hiidlastele võõras võim, olgu sakste või kommunistide oma, lõpetab selle üheselt – Sind võeti maha. Ikka rahva huvides.
Need võtjad on ammu läinud. Ja nüüd oled minemas Sinagi.
Sa ei olnud kibestunud, Sa olid Õpetaja, olid lihtsalt tore kolleeg nii noortele kui vanadele.
Sa ei pidanud õigeks kõiki rumalusi, mida oma nooruse rumaluses tegime, aga Sa mõistsid, miks seda tegime. Sestap pidasime Sinust lugu.
Sa ei olnud küll sünnilt hiidlane, ometigi ei olnud Sulle probleem naerda iseenda üle.
Sa saatsid viimsele teele paljusid, Sind hinnati selle eest.
Nüüd saadame ära Sind. Pea üheksakümneaastane tee siinpoolsuses on otsa saanud.
Sinu laste ja nende laste ning meie, Sinu kaas­teeliste, mälestustes elad Sa ikka edasi, elad nii kaua, kui meil mäletada antud.
Loodame, et saad jälle oma Taadiga kokku, nüüd juba igavesti.
Head teed Sul minna.
Ivo Eesmaa

 

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Jüri Kurm

    …puhka rahus…

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411