Reede, märts 31, 2017
 

Eesmaa lubas hiidlaste mured pealinna viia

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa käis Hiiumaa visiidil ja kohtus kohalikega, et kuulata ära nende mured ja viia need otsustajateni.
Enn Eesmaa lõpetas oma ringkäigu mööda Eestit reedel Hiiumaal. Eesmaa ütles, et soovis tutvuda  probleemidega kohapeal, sest sageli ei jõua need ei omavalitsuse ega ka meedia huviorbiiti ega ka poliitikuteni, asespiikrina aga on tal võimalus aidata lahendada nii mõnigi kitsaskoht.
Hiiumaal külastas Eesmaa Kärdla muusikakooli, Emmaste spordihalli ja Leisus asuvat ettevõtet AS Dale, heitis pilgu Hiiumaa puuetega inimeste koja tegemistele ja kohtus Pühalepa valla juhtidega.
Muusikakooli mure
Kärdla muusikakooli direktor Arvo Haasma ütles, et ta ei teagi, millise ministri poole peaks oma muredega pöörduma, kas kultuuri- või haridusministeeriumi.
“Muusikakool lükati huvi­hariduse hulka, aga õppekavad on haridussüsteemi järgi,” selgitas Haasma ja tõi näite, et Eesti hariduse infosüsteemis EHIS on kõrvuti nii kokakool, autokool, konservatoorium, mannekeenikool kui muusikakool.
“Kahju, kui kuuekümne õpilasega tegutseval koolil pole selge, mis staatus tal on,” kommenteeris Eesmaa, võttis vihje teadmiseks ja lubas edastada mõlemale ministeeriumile.
Mis saab haldusreformist
Eesmaa soovis teada, mida arvavad haldusreformist Emmaste ja Pühalepa valla esindajad.
Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas rääkis, et nemad kohtusid vallaelanikega külades ja tegutsevad vastavalt neilt saadud sõnumile ehk keskendutakse iseseisva omavalitsusüksusena jätkamisele.
“Me ei kurda oma elu üle, siiani oleme oma asjadega hakkama saanud ja kõik asjad toimivad,” ütles ka Pühalepa vallavanem Ants Orav.
Vallavanem naljatas, et neil on vallas väikestviisi kommunism: enamus teenuseid on tasuta. “Toetusi riigilt ei saa, suudame ise endid ära majandada,” selgitas Orav.
Ta lisas, et riigikontrolli analüüsi järgi on Pühalepa vald üks neist, mille võimekus pärast ühinemist tunduvalt langeb, juhul kui kohalike omavalitsuste rahastus­süsteemi ei muudeta.
Eesmaa lubas, et teeb nii riigihalduse ministrile Mihhail Korbile kui peaminister Jüri Ratasele ettepaneku, et nad tuleksid hiidlastega kohtuma.
“Ilmselt on nii Emmaste kui Pühalepa vallal kindel siht olla eraldi. Me peame neid asju veel arutama, sest keegi ei taha valdadega tülli minna,” ütles Eesmaa.
Ulatuslik investeering
Vallavanem Orav rääkis, et valla rahaga on korda tehtud valla koolid ja lasteaiad, nüüd on järg  sotsiaalobjektide käes. Pühalepa vallal on neid kaks, Hellamaa perekeskus ja sotsiaal­keskus, kus osutatakse toetatud elamise teenust.
Vallavanem esitles keskuste edasiarenduse kava. Sealsamas lähedal asuvatele kinnistutele, üks 0,8 hektarit, teine 3,8 hektarit, on tehtud planeering, et laiendada toetatud elamise teenust ja rajada keskus, kus vallaelanikud väärikalt vananeda saaksid.
Riik andis maatükid vallale ja esimesed sammud on juba tehtud – vald on valmis ehitanud uue pumbamaja ja heitvete puhastussüsteemi. Ka elektrivarustus on olemas ja asukoht sobiv, suurte teede läheduses.
“Tuleb ainult leida raha, projekteerida ja ehitada,” ütles vallavanem, kelle sõnul on seekord tegemist nii suure investeeringuga, et ainuüksi Pühalepa valla rahakoti peal seda valmis ei ehita.
Orava sõnul on nad uurinud üle Eesti, kuidas sellised toetatud teenusel elavate eakate kodud toimivad. “Kui me räägime investeeringutest ja töökohtade loomisest, siis see on jätkusuutlik projekt,” kinnitas vallavanem.
Enn Eesmaa tõdes pärast esitluse ärakuulamist, et tegemist on elukeskkonna parandamise projektiga.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411