Neljapäev, veebruar 23, 2017
 

Tugila esimesed edusammud

Aasta tagasi hakkas Hiiumaa Noorte Tugila pakkuma tuge noortele, kes ei õpi ega tööta – nüüd võib rääkida esimestest edusammudest.
Eestis on ligi 30 000 noort, kes ei õpi, osale koolitustel ega tööta. Lisaks töötukassale püüab riik selle probleemiga toime tulla programmi Noorte Tugila abiga.
Pärast noorsootöötaja poolset otsimist-kutsumist-veenmist jõudsid esimesed noored Tugilasse jaanuaris 2016. Aastaga on Hiiumaa Noorte Tugilast läbi käinud 21 noort.
Tugila noorsootöötaja Kaie Pranno rääkis, et noortega töötatakse individuaalselt. Esmalt arutatakse, koos, mis noort huvitab ja mida ta tahaks saavutada. Seejärel kaardistatakse, mis võimalusi tema jaoks leidub.
Valik on päris lai: näiteks võib noor minna kellegi töövarjuks, külastada ettevõtteid, osaleda vabatahtlikus teenistuses, koolitustel, minna uuesti haridust omandama või teha ka hoopis midagi muud. “Iga noore puhul on valik alati erinev, sest iga noore lugu on erinev,” ütles Pranno.
Kui mõnes suuremas linnas leitakse paljud noored, keda programmi kaasata, n-ö tänavalt, siis Hiiumaal on olukord sellevõrra erinev, et siin tänavatel noori ei otsita. Pigem leitakse nad koostööpartnerite ja võrgustike kaudu. Väga palju kontakte tuleb ka sotsiaaltöötajatelt ja noore lähedastelt nagu emad-isad, sõbrad, naabrid.
Alustuseks kooli
Üks programmi kaasatuid, Malleriin Jesmin ütles, et Kaie Pranno võttis temaga ühendust Facebooki kaudu. Jesmin, kes polnud Noorte Tugilast varem midagi kuulnud, ütles, et see tundus huvitav ja ta tahtis teada, mida see endast kujutab.
Muuhulgas aitas Pranno tal leida tema huvidele vastavaid koolitusi ja kursusi. Praegu õpibki Jesmin Kuressaare ametikoolis kujundusgraafikat.
“Pranno soovitas ja tõesti see pakkus mulle huvi,” ütles Jesmin. “Eriala tundub põnev ja annab palju võimalusi töötada erinevates kohtades, kus on vaja kujundaja kätt.” Jesmin oletas, et ehk oleks ta selle sammu astunud millagi ka ise, kuid kindlasti mitte nii kiiresti kui nüüd, pärast suhtlemist Noorte Tugila nõustajaga.
Jesmini hinnangul on Noorte Tugila programm vajalik: “Kui inimene, kellega noor suhtleb, on tore, mõistev ja julgustav, siis tekib usaldus ja see aitab kindlasti noort edasi. See aitab noortel leida uusi võimalusi, mille peale nad ise ei tule, aga annab ka enesekindlust, et astuda elus järgmine vajalik samm.”
Jesmin leiab, et n-ö kõrvale­jäänud noortele on vaja rohkem julgustust ja mõnele võib-olla isegi rohkem enese­kindlust. “Neil on vaja võimalust kogeda, kuidas on olla iseseisev ja millised võimalused noortel tegelikult on,” leiab ta.
Tema soovitus on, et Hiiumaal võiks korraldada ka rohkem ja mitmekesisemaid üritusi, kus noored omavahel suhelda saaks.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411