Teisipäev, veebruar 14, 2017
 

Suur dessant tulemas!

repro
Arvan, et teisipäev on just õige aeg hakata nädalalõpuplaane tegema. Selleks laupäevaks ja pühapäevaks on pakkuda kohtumisi lausa 20 Eesti kirjanikuga. Näost näkku. Palgest palgesse. Pikas majas ja Kassari rahva­majas.
Seitsmendat korda antakse välja Jaan Krossi nime kandvat kirjandusauhinda. Sedapuhku Hiiumaal.
19. veebruaril oleks Jaan Kross saanud 97aastaseks. Aastast 2010 antakse välja temanimelist auhinda. See on auhind, mille annab välja Jaan Krossi sihtasutus iga aasta veebruaris viimase kolme aasta jooksul ilmunud väljapaistva teose eest proosa, luule, draama, esseistika, kultuuriloo või tõlke vallas. Esimeseks laureaadiks oli Ain Kaalep. Auhinna on saanud ka Mats Traat, Juhani Salokannel (“Tõe ja õiguse” tõlkimise eest soome keelde), Jüri Hain, Ants Hein ja välis-eesti kirjanik Enn Nõu.
Kes on tänavune auhinna-saaja selgub siis, kui lähete pühapäeval kella 12ks Kassari rahvamajja, kus toimubki auhinna pidulik üleandmine. Sest oli ju Jaan oma perega aastakümneid patriootlik suvehiidlane. Kassarlane.
Suurt hulka kirjanikke koos võib aga kohata juba laupäeval kell 16 Hiiumaa muuseumi saalis, kus publiku ette astuvad Eesti Kirjanike Liidu (EKL) esimees Tiit Aleksejev, Maimu Berg, Doris Kareva,Veronika Kivisilla, Paul-Eerik Rummo, Tõnu Õnnepalu jt. Musitseerivad meile Ave vita! pidude kaudu juba tuttavad Jaak Johanson ja Krista Citra Joonas.
Esinejatele võib lisanduda ka üllatusi nagu näiteks selle loo alla kirjutanud luuletaja (kes ei tea oma tervislikku seisundit enne, kui on hommikul tõusnud…) või keegi muusikutest. Publiku hulgas aga võib näha ka Pireteid – Bristolit ja Rauda, jaanuaris 50aastaseks saanud Loomingu Raamatukogu on esindatud lausa peatoimetaja Triinu Tamme isikus, väljaspool ekraani saab näha Kadri Hinrikust, kaasa tulevad veel Mari Saat ja Asta Põldmäe, Reet Kudu ja Ingrid Velbaum, kes EKL büroojuhataja ameti kõrvalt tõlgib šoti kirjandust. Kümmekond meest on ka: Olev Remsu hüppab bussi Haapsalus, Tallinnas tulid juba peale Aarne Ruuben, Adam Cullen (eesti kirjanduse vahendaja ingliskeelsesse areaali), Jouko Vanhanen (sama soome keele alal), Peeter Sauter, Imre Siil, Jaan Undusk (kirjandusteadlane; Jaan Krossi ja Ellen Niidu tütre Maarja mees); peale Tiidu ja Ingridi sõidab kaasa ka Kirjanike liidu haldusjuht, meie saarega seotud Mart Siilmann. Ja muidugi ka kõik eelpool juba nimetatud esinejad. Kuhugi nende nimede sekka on peidetud ka pühapäevane laureaat.
*
Võin vanduda, et nii suurt ja auväärset kirjanikkonda satub Hiiumaale harva. Ja juba seepärast tasub neil kahel päeval emba või kumba kohta – kas siis Kärdlasse või Kassarisse – minna, tulla, sõita või muud moodi kohal olla. See on tõeline dessant ja kui seda kunagi ka korratakse, siis kindlasti mitte samas koosseisus. Kasutagem juhust!

AVE ALAVAINU,
tsunfti liige kohapeal
P.S. Üks õhtutest oleks võinud olla ka Ave vita!s, aga me lihtsalt ei mahuks ära…

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411