Reede, veebruar 17, 2017
 

Sõidusoodustust kontrollitakse iga kord PARANDATUD

Uus piletimüügisüsteem kontrollib veoki sõidusoodustuse õigust automaatselt igal üleveokorral, eelmise vedaja ajal kontrolliti seda vaid kliendilepingu sõlmimisel.

Riigikogu liige Kalle Laanet esitas arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simsonile saarte elanike ja ettevõtjate sõidusoodustuste kohta. Laanet ütles, et kuigi soodustuste aluseks olev määrus ei ole muutunud, tõlgendab uus teenusepakkuja seda eelmisest erinevalt.
13 allkirjaga arupärimises soovitakse muuhulgas vastust küsimusele, miks rakendatakse püsielaniku soodustuse andmise määrust kliendile kahjulikumalt kui enne 1. oktoobrit 2016. Laanet ütles Hiiu Lehele, et on pöördunud selle küsimusega nii OÜ TS Laevad kui majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi ning kahel korral ka otse ministri poole, kuid seni ammendavaid vastuseid ei ole antud. Seetõttu jäigi arupärimine viimaseks info küsimise viisiks.
Ka Hiiu maavalitsuses 1. veebruaril toimunud infopäeval esitati küsimusi sõidusoodustuste kohta. Maavalitsuse osakonnajuhataja Aivi Telvik ütles, et erinevus tuleneb sellest, et eelmine vedaja ei kontrollinud iga kord auto registreeringut. “Üks kord sai tehnilise passi alusel lepingu sõlmida ja siis see niinimetatud S-kaart kehtis.” Eelmise vedaja andmetöötlusega võrreldes on praegu erinev ka see, et andmed võetakse iga kord otse andmebaasidest, rahvastikuregistrist, autoregistrist ja äriregistrist ning vastavalt neile selgub ka sooduspileti saamise õigus.
OÜ TS Laevad müügi- ja teenusevaldkonna juht Pille Kauber tunnistas, et määrusest tulenevad hindade tõlgendamised tekitavad ikka veel küsimusi, nii klientide kui ettevõtte töötajate hulgas.

Kauber selgitas, et õigus sooduspiletile on püsielanikul, kelle rahvastikuregistri järgne elukoht on Hiiumaa. Soodustuse sõidukile saab püsielanik juhul, kui ta on kantud sõiduki registreerimistunnistusele selle omaniku, vastutava kasutaja või kasutajana.

Äriühingutel, kelle ettevõtte äriregistrijärgne asukoht on Hiiu maakonnas, on õigus saada sõidukile sooduspilet juhul, kui äriühing on kantud sõiduki tehnilisse passi. Kuivõrd äriühing on seadusega loodud fiktsioon ja ise ei saa oma sõidukit juhtida, antakse sooduspilet automaatselt selle sooduspiletiga äriühingu sõiduki juhile ehk äriühingu töötajale sõltumata sellest, kas juht on püsielanik või mitte.

OÜ TS Laevad juhatuse liige Kaido Padar ütles, et nädalas tuleb praegu üks-kaks päringut, kus keegi näiteks küsib, et ta küll elab saarel, aga läheb naabrimehe autoga mandrile ja kas ta autole sooduspileti ikka saab. Kauber selgitas, et sel juhul juht saab küll sooduspileti osta, aga autopilet on täishinnaga.  Padar ütles välja ka oma seisukoha, et tema arvates on õiglane kui sõidusoodustused lähevad neile, kellele need on mõeldud st saareelanikele.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Volli͈

  Et “Laanet ütles, et kuigi soodustuste aluseks olev määrus ei ole muutunud, tõlgendab uus teenusepakkuja seda eelmisest erinevalt” ei tähenda seda, et määrus ei oleks muutunud. Määrus on ju muutunud!

  Piletihinnad ja sõidusoodustused avaliku teenindamise lepingu alusel teostataval liiniveol Kuivastu-Virtsu, Rohuküla-Heltermaa ja Sõru-Triigi parvlaevaliinidel on majandusministri määrus, mis hakkas kehtima 01.10.2015. Eelmise aasta algul minister muutis seda määrust ja üheks muudatuseks oli hindade tõus – see on eraldi teema. Teiseks muudatuseks oli teiste raamseaduste muutumisest tingitud sügava puudega isikute jt tasuta ülevedu – täiesti arusaadav muudatus.

  Ja nüüd tuleb ka ¿ asja juures – muutus ka määruse “§ 5. Sõidusoodustused sõidukite veol lg 1″ sõnastus. Kui midagi ei muutunud, siis pole vaja ka midagi ju muuta olnud määruses. Sõnastus muutus, muutus ka sisu. Eelmine vedaja pakkis siis juba kohvreid ja ei hakanud oma süsteemi ümber tegema, uus vedaja aga lõi oma süsteemi vastavalt kehtivale määrusele ning määruse autoril Kristen Michalil polnud asja tõlgendamise kohta ühtegi paha sõna ütelda selle kolme kuu jooksul, mil ta uue vedajaga valdkonna eest vastutav minister oli. Löödi oravad valitsusest minema ja …

  Nüüd siis oravad küsivad kesikust ministri käest, kuidas ta kavatseb ära helpida supi, mille keetis kokku nende enda oravast minister.

  PS. eks uus vedaja õpib ka kogu aeg – sai ju uus vedaja just hiidlastelt teada, et mõnikord on autod parvlaeval hoopis ilma juhita – üks juht paneb auto ühes sadamas laevale ja teine võtab teises sadamas vastu. “Kuivõrd äriühing on seadusega loodud fiktsioon ja ise ei saa oma sõidukit juhtida, antakse sooduspilet automaatselt selle sooduspiletiga äriühingu sõiduki juhile ehk äriühingu töötajale sõltumata sellest, kas juht on püsielanik või mitte” on nüüd üks hiilastelt saadud tarkuse tõlgendus TS Laevade poolt.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411