Neljapäev, veebruar 23, 2017
 

Segadus sõidusoodustustega kestab

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Parvlaeva üleveo­hindade soodustuse saamise mõned asja­olud on ikka veel lõpuni selgeks rääkimata.
Nii näiteks pole selge, miks peab ettevõtja kaubikule, mis võtab sama palju ruumi kui sõiduauto ja näeb välja nagu sõiduauto, ostma kaks korda kallima pileti. Mõistusepärane oleks eeldada, et ka kaubikule peaks rakenduma samasugune soodustus kui sõiduautole, aga ei rakendu.
Ka on nii Hiiumaa elanikel kui ettevõtjatel tulnud ette olukordi, kus autojuhiks on saarel elav ja rahvastiku­registrisse kantud isik, keda ei ole märgitud sõiduki tehnilisse passi ja kes seetõttu üleveol soodustust ei saa.
Samuti on probleeme olnud Hiiumaa ettevõtjatel, kelle autot kasutavad teised isikud, kui tehnilises passis kirjas, kuigi sõidukijuht peaks soodustuse saamiseks kvalifitseeruma. Põhimõtteliselt on sooduspileti õigus nii autol (omanik hiidlane) kui juhil (hiidlane), kuid on juhtumeid, kus neid kaht kokku pannes piletisoodustust ei saa.
Soodustus vaid sõiduautodele
TS Laevad klienditugi teatas pärast pikemat kirjavahetust, mille käigus muudele selgitustele lisaks esitatud sõiduki tehniline pass kinnitas, et sõiduki kasutaja on Hiiumaa ettevõte, järgmist: “Kuna sõiduki kategooria tehnilises passis on N1 (veok kuni 3500 kg), siis ei ole autol muud soodustust, kui reedel Rohukülast ja pühapäeval Heltermaalt peale kella 13 ei rakendu koefitsient 1,5. Ainult sõiduautole kat. M1 rakendub soodustus iga päev.”
Vastuseks viitele, et määruses, mis ainsa dokumendina piletihinda reguleerib, ei ole klassidest mingit juttu, räägitakse ainult sõidukitest, teatas TS Laevad, et hinnakirjas ei ole kehtestatud sooduspiletit kuni 3500 kg täismassiga veoautole (kategooria N1).
Ministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi vastas sama­teemalisele küsimusele, et vedaja tõlgendab kehtestatud määrust korrektselt, kuid koostöös vedajaga püütakse leida alternatiivne lahendus N1 tüüpi sõidukite kategoriseerimiseks ja hinnastamiseks.
“See nõuab põhjalikumat analüüsi ja samuti määruse muutmist. Tegeleme hetkel analüüsi osaga ja ootame vedajalt vajalikke andmeid, et teemaga edasi liikuda,” ütles Linnamägi.
Kaubik – veo- või sõiduauto?
Piletihindu reguleerib majandus- ja taristuministri määrus “Piletihinnad ja sõidusoodustused avaliku teenindamise lepingu alusel teostataval liini­veol Kuivastu–Virtsu, Rohuküla–Heltermaa ja Sõru–Triigi parvlaevaliinidel”, mis võeti vastu 1. veebruarist 2016 ehk veel  eelmise ministri Kristen Michali ajal.
Selle määruse § 5 lõige 1 punkt 2, mis käsitleb sõidusoodustusi sõidukite veol, ütleb, et “vedaja on kohustatud sooduspiletiga, kui see on hinnakirjas kehtestatud, vedama sõidukit ja selle haagist Rohuküla–Heltermaa parvlaevaliinil, kui sõiduki registreerimistunnistuse kohaselt on sõiduki omanik, vastutav kasutaja või kasutaja füüsiline või juriidiline isik, kelle rahvastiku­registrijärgne elukoht või äriregistrijärgne asukoht on Hiiu maakonnas.”
Määruse lisas (Vt infokast) aga on kirjas, et soodustus rakendub vaid sõiduautodele ja mitte veoautodele. Veo­autoks arvatakse pileti­hindade loet­elus nii kuni 3500kg täismassiga kui ka üle 3500kg täis­massiga sõiduk – seega loetakse veoautoks ka kaubikud.
Sõidukite kategooriad, mis kirjas tehnilises passis, jaotuvad aga pisut teisiti. Seal nimetatakse sõidukit, mille täismass ei ületa 3500 kg kaubikuks (kategooria N1) ja veoautoks sõidukit, mille täismass ületab 3500 kg (kategooria N2).
Täpsustus eelmise loo kohta
Sama teemat käsitlenud ja 17. veebruari Hiiu Lehes ilmunud uudisesse “Sõidusoodustust kontrollitakse iga kord” jäi lisamata OÜ TS Laevad tehtud täpsustus, mis laekus peale lehe trükkiminekut.
OÜ TS Laevad teenindus- ja müügivaldkonna juht Pille Kauber selgitas, et õigus soodus­piletile on püsielanikul, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Hiiumaa. Soodustuse sõidukile saab püsielanik juhul, kui ta on kantud sõiduki registreerimistunnistusele selle omaniku, vastutava kasutaja või kasutajana.
Äriühingutel, mille äri­registrijärgne asukoht on Hiiu maakonnas, on õigus saada sõidukile sooduspilet juhul, kui äriühing on kantud sõiduki tehnilisse passi. “Kuivõrd äriühing on seadusega loodud fiktsioon ega saa ise sõidukit juhtida, antakse sooduspilet automaatselt selle sooduspiletiga äriühingu sõiduki juhile ehk äriühingu töötajale sõltumata sellest, kas juht on püsielanik või mitte,” selgitati lehele saadetud vastuses.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411