Teisipäev, veebruar 14, 2017
 

Musta laega saalist Kassari kadakate vahele

erakogu
Hiiumaa saab uue väärika kultuurisündmuse – Jaan Krossi kirjandusauhinda hakatakse välja andma Kassari saarel, kus nimekas kirjanik armastas koos perega suvesid veeta.
Jaan Krossi kirjandus­auhinda on välja antud viiel korral ning seni on auhinna üleandmine toimunud Tallinnas Kirjanike Liidu Musta Laega saalis.
“Alates sellest aastast toimub auhinna väljaandmine Jaan Krossi sihtasutuse toetajate soovil edaspidi Hiiumaal ja Kassaris, et tuua kultuurielu keskpunkte pisut pealinnast välja,” teatas sihtasutuse üks asutajaid Märten Kross.
Märten Kross selgitas, et seni on nad auhinda rahastanud koos venna Eerik-Niiles Krossiga, kuid sellest aastast otsustati hakata seda välja andma koos Eesti KirjanikeLiiduga.
“Tahtsime, et see oleks järjepidev üritus, mis jääks kestma sõltumata meist,” selgitas Kross.
Paraku ei läinud kõik nii nagu loodetud ja Eesti kultuur­kapital kirjanike liidu taotlust Jaan Krossi auhinna väljaandmiseks ei toetanud.
“Nii jõudis see plaan pisut tupikusse. Küll aga õnnestus meil leida toetaja, kellega koos otsustasime, et sel aastal ja ka edaspidi saame auhinda siiski välja anda, kuid tingimusel, et see võiks toimuda Hiiumaal,” selgitas Kross.
Sündmuse uus toimumispaik on igati sobilik. “On ju Jaan ja Ellen siin veetnud siiski aastakümnete jagu suvesid ja ka mitu Jaani raamatut on Kassaris kirjutatud,” selgitas Märten Kross.
“Sellise ürituse Hiiumaale toomine eristub juba oma olemuse poolest ja toob ka kultuurielu pisut rohkem pealinnast maale, arvan, et see on väga oluline,” lisas ta.
Kassarisse kolib oma tegevuse ka Jaan Krossi sihtasutus ning edaspidi on kavas hakata seal korraldama ka residentuure kirjanikele ja tõlkijatele.
Jaan Krossi pärand
Jaan Kross (19. veebruar 1920 Tallinn – 27. detsember 2007) oli Eesti proosa­kirjanik, luuletaja, esseist ja tõlkija, kes esitati mitu korda Nobeli kirjandusauhinna kandidaadiks.
Jaan Krossi kirjandus­auhinda annab igal aastal välja samanimeline sihtasutus koos Eesti kirjanike liiduga.
Auhinnaga tunnustatakse silmapaistvaid kirjanduslikke saavutusi valdkondades, mis seostuvad Jaan Krossi mitme­külgse loome­tegevusega ning milles ilmneb sellele iseloomulik eetiline ja esteetiline nõudlikkus. Auhind antakse viimase kolme aasta jooksul ilmunud väljapaistva teose eest proosa, luule, draama, esseistika, kultuuriloo või tõlke vallas.
Esimese auhinna saaja aastal 2010 oli luuletaja, näitekirjanik ja kriitik Ain Kaalep teose “Muusad ja maastikud. Luuletusi 1945–2008” eest. 2011. aastal pälvis preemia Mats Traat teose “Õelate lamp” eest, 2012 Jüri Hain “Raamatulehitseja”, 2013 Enn Nõu “Vabariigi pojad ja tütred”, 2014 Juhani Salokannel romaani “Tõde ja õigus” soome keelde tõlkimise eest ja 2015. aastal Ants Hein kogumiku “Õisu: Ühe Liivimaa mõisa ajalugu ja arhitektuur” eest.
Auhinna rahalise suuruse määrab Jaan Krossi sihtasutus. Sihtasutuse asutasid 2010. aastal Jaan Krossi kirjanikust abikaasa Ellen Niit ning pojad Eerik-Niiles Kross ja Märten Kross. Preemia­saaja otsustab viieliikmeline žürii, mille liikmeteks on keele­teadlane ja tõlkija, Krossi tütar Kristiina Ross, tõlkija Mati Sirkel, kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk, kirjanik Kalev Kesküla ning kirjandus­teadlane ja -kriitik Märt Väljataga.
Sihtasutuse eesmärgiks on edendada Jaan Krossi vaimse pärandi tutvustamist ja uurimist; koordineerida Krossi loomingu kirjastamist kodu- ja välismaal; toetada eesti kirjanduse ja kultuuri arengut.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411