Reede, veebruar 17, 2017
 

Mida toob maavalitsuse laialisaatmine

| Hiiu Leht
Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiu maavalitsuse laialisaatmisel kaotab töö 17 inimest ja jääb tühjaks 1000 ruutmeetrit pinda, suurem mure on, et maavalitsuse kohustused tuleb üle võtta äsjasündinud ühisomavalitsusel.
Uus valitsus võttis vastu otsuse saata maavalitsused laiali juba 1. jaanuarist 2018 ehk vähem kui aasta pärast.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et maavalitsustes seni veel ümber­korraldusi tehtud ei ole. Küll on rahandus­ministeerium moodustanud töörühmad, mille ülesandeks ette valmistada maavalitsuste kohustuste üleandmine ministeeriumitele, ametitele ja omavalitsustele.
“Oleme andnud omapoolsed kontaktisikud neisse töö­rühmadesse,” lisas maa­vanem.
Maavalitsuse andmetel esitab rahandusministeerium valitsusele 2. märtsiks paketi seadusemuudatustest, mida vaja teha seoses maavalitsuste likvideerimisega.
Koondatakse 17 töötajat
Juhul, kui maavalitsused laiali saadetakse, tuleb Hiiu maavalitsuses koondada kõik 17 töötajat. Koondamise korral maksab Hiiu maavalitsus vastavalt seadusele igale koondatavale olenemata tööstaažist ühe kuu keskmise töötasu summas hüvitist.
Kui kõik 17 teenistujat koondatakse, siis on hüvitise hinnanguline summa koos maksudega kokku 25 000 eurot ehk kulu on päris väike.
“Sama palju läheb rahandus­ministeeriumi arvutuste kohaselt ühekordselt maksma ühe töökoha Tallinnast väljaviimine,” võrdles Rahuoja.
Teisalt maavalitsuste ülesannete üleminekuga kohalikule omavalitsusele ja teistele riigiasutustele tekib töö­kohti ka juurde, kui palju neist Hiiumaale jääb, ei osanud maavanem veel öelda. Juhul, kui mõni ametnik jätkab teises riigiasutuses, on lahenduseks üleviimine ja hüvitist ei maksta.
1000 ruutu vaba pinda
Riigi kinnisvara aktsiaseltsile (RKAS) kuuluvas maavalitsuse majas jääb tühjaks 14 kabinetti, koos koridoride, saalide ning abiruumidega nagu raamatukogu, arhiiv, serveriruum, ligi 1000 ruutmeetrit pinda.
Olematu kinnisvaraturuga Hiiumaal vaevalt sellisele pinnale tahtjat leidub – on ju kurvaks näiteks  kolhoosi Hiiu Kalur ehitatud kontorihoone, kus päris palju büroopinda seisab kasutuseta.
Maavanem ütles, et RKAS on kaalunud ühe võimalusena luua Leigri väljak 5 asuva hoone baasil nn riigimaja.
“Oleme RKASiga läbi rääkinud, kiirendamaks Hiiumaa riigimaja kontseptsiooni väljatöötamist, kus arvestataks ka ühineva omavalitsuse soovide ja vajadustega,” selgitas maavanem.
Minister Mihhail Korbi plaani kohta tuua Hiiumaale maksu- ja tolliamet ütles maavanem, et see on liiga väheambitsioonikas plaan, mille realiseerumist peab maksu- ja tolliameti juhtkond ebatõenäoliseks.
“Arvestades Hiiumaa strateegilist asendit Läänemere kaitse seisukohalt, võiks Hiiumaal pigem paikneda Eesti kaitseväe arenduskeskus,” soovitas maavanem “Koos ühe pataljoni ajateenijate tulekuga Hiiumaale looks see kohalike elanike jaoks ligi paarsada töökohta.”
Kõige enam paneb maa­vanemat muretsema haldus­reformi ja maavalitsuste likvideerimise ajaline kattumine. See tähendab, et äsja ühinenud omavalitsus peab maavalitsuste ülesanded osaliselt üle võtma ajal, kui tema enda struktuur ja ülesannete jaotus on alles kujundamisel.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411