Neljapäev, veebruar 23, 2017
 

Kuidas teha karjäärivalikuid?

repro
erakogu
Karjäärivalikute tegemine võib olla ebatavaliselt raske ülesanne. Info arvukate valikute kohta, surve kaaslastelt, vanematelt ja õpetajatelt teha õige valik võib tekitada pinget ja ärevust. Kuidas siis ikkagi langetada enda jaoks antud ajahetkel parim valik?
Rajaleidja jagab viis nõuannet, mis teevad karjäärimaastikul orienteerumise lihtsamaks.
Avarda silmaringi
Mõned inimesed teavad juba väga varajases eas, kelleks nad soovivad saada ja kuidas nad tahavad oma elu elada. Neil on siht silme ees ja nad on õnnelikud seda järgides. Suur osa meist ei ole aga  päris kindlad, mida me elult soovime. Otsustamise muudab lihtsamaks info erinevate valikuvõimaluste kohta – selleks tuleb vaikselt koguda teadmisi, mida maailmal sulle pakkuda on. Alustuseks võid koguda infot guugeldades, erinevatelt veebilehtedelt, läbida mitmeid erinevaid kursuseid nagu on Teaduskool, vaba- ja valikained, või rännata mööda maailma. Mida rohkem sa õpid ja erinevaid asju proovid, seda rohkem suureneb sinu teadlikkus iseenda võimetest ja soovidest.
Eralda oma eesmärgid/soovid teiste ootustest
Erinevatel hetkedel elus pakuvad lähedased inimesed sulle soovitusi, kuidas oma karjäärivalikuid teha. Paljud sellised soovitused on üldised  ja sellel ei pruugi olla midagi ühist sellega, mida sina teha tahad. Ära lase ennast segadusse viia, vaid tee kindlaks, mida sina ise tahad ja mis on pigem teiste ootused. Kaalu sulle antud nõuandeid kriitiliselt – on võimalik, et see toetab sinu enda soove või on teised märganud sinus mõnda omadust või annet, mida sa ise pole tähele pannud. Proovi uurida või mõista, mis on sulle antud soovituse taga, millest see lähtub. Lõplik valik tee aga enda soovidele ja seisukohtadele tuginedes.
Küsi “miks”
Üks lihtsamaid ja tõhusamaid viise teada saada, mida sa tõesti teha tahad, on küsida endalt korduvalt “Miks?”. Näiteks, kui sa kaalud arstiks saamist, siis küsi, miks? Vastuseks võib olla, et sulle meeldib inimeste elu parandada ja neid aidata või sulle meeldivad väljakutsed või hoopis naudid arsti prestiižset ametit. Need vastused pakuvad sulle teadmisi enda eelistuste kohta ja selle info baasilt saad jõuda teiste alternatiivsete valikuteni, mida kaaluda arstiks õppimise kõrval. Võib-olla läheb sul selleks vaja kolm “Miksi?” või hoopis üheksat, aga tulemus on kasulik.
Sul on õigus olla kade
See on veel üks lihtne test, saamaks teada, mida sa tegelikult elult tahad. Küsi endalt, keda sa kadestad. Kadedustunne näitab, et kellelgi on midagi, mida sina ka tahad. Negatiivsed emotsioonid nagu üksindus, kadedus ja süü­tunne on märguandeks, et soovime oma elus midagi muuta. Analüüsides oma tunnete tagamaid, saame teha samme oma olukorra parandamiseks. Tee kindlaks, mis konkreetselt teeb sind kadedaks ja kasuta seda ära positiivselt – endale eesmärkide püstitamisel.
Kogu erinevaid praktilisi kogemusi, enne kui otsustad
On mitmeid võimalusi saada informatsiooni oma tuleviku töö kohta. Mine praktikale, töövarjuks, tudengivarjuks, otsi suvevaheajaks töö, külasta asutusi, räägi inimestega, mine tee vabatahtlikku tööd. Need kogemused aitavad sul saada teadmisi, mida kasutada karjääriotsuste tegemisel. Tee nimekiri, mis sulle meeldis ja ei meeldinud, mis olid su tugevused (mis selle töö nauditavaks ja kergelt teostatavaks tegid) ja kuidas neid edasi arendada. Ka siis, kui said kogemusi teenindaja, lapsehoidja või muruniitjana. Ja siis otsusta.
Ole valmis selleks, et sinu valik ei ole lõplik, vaid seda tuleb elu jooksul vajadusel ümber vaadata. Tööturu olukord on pidevas muutumises ning juba täna vahetatakse töökohti vastavalt nõudlusele. Tee endale ka plaan, kuidas ennast läbi täiendõppe edasi arendad ning ole paindlik, kui on vaja ümber õppida. Õppimise alustamiseks ei ole kunagi liiga hilja ega vara.
Rohkelt infot ja vajalikku nõu oma karjääri kujundamiseks saad Rajaleidjalt. Külasta Rajaleidja keskust või kodulehte rajaleidja.ee

Kati Vaht
Hiiumaa Rajaleidja keskuse karjääriinfo spetsialist

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411