Neljapäev, veebruar 23, 2017
 

Eestimaa, mu ilus maa…

repro
Kärdla põhikooli õpilastel on kätte jõudnud talvevaheaeg, mille sisse jääb ka Eesti Vabariigi 99. sünnipäev. Selleks, et nii tähtis päev ei jääks vaheaja tõttu tähistamata, kogunesid algklasside lapsed 17. veebruari hommikul väikesele aktusele. Igal klassil oli kaaslastele jagada midagi Eestimaast ja kava sai mitmekesine. Oli tantsu, laulu, luulet, kahekõnet ja mitmeid laste mõtteavaldusi.
Eestlased on vabaduse nimel ikka ühte hoidnud ja laulnud, olgu selleks siis öölaulupeod või Balti kett ja see ühes hingamine otsekui ongi meie vabakssaamise ja vabaduse hoidmise üks sümboleid.
Nii said ka meie lapsed üheskoos oma armast kodumaad meeles pidada ja öelda talle seda, mis tuleb hingest ja südamest. Sünnipäevamõtteid sai kokku enamgi, kui aktusele oleks mahtunud ning nii tekkis mõte jagada neid koolist kaugemalegi.
Ühes klassis sõnastasid õpilased oma mõtted Eestimaast järgmiselt: Eestimaal on ilusad metsad ja rannad, meie emakeel on väga ilus… Kui vaadata sinist taevast, puid ja lund, tekib tunne, nagu oleks sinu ees hiiglaslik Eesti lipp… Eestis on tore elada, kuna siin on palju sõpru ja lähedasi inimesi… Eesti on väga ilus maa, siin on soodsad hinnad ja siin on palju turiste… Eesti riik on nagu sõprus – mida kauem kestab, seda rohkem hinge läheb… Eestimaised toidud on maitsvad… Eesti loodus on imeilus ning haruldane, Eesti looduse värvid on imeilusad… Eesti rahvas on lahke ja rahumeelne… Eesti on minu kodu ja Läänemere riikidest ilusaim… Eestis on neli aastaaega ja meeldivad päikeseloojangud.
Samuti kirjutati, mida tähendab laste jaoks Eesti ja miks on Eestis hea elada: Eestis on ilus loodus, palju metsa ja sinine meri… Meil on ilus hümn ja erilise tähendusega lipuvärvid… Siin on lahked inimesed, ei ole sõda ega terrorismi… Eestis on väga hea haridus… Kool on tore ja klass ja õpetajad on ka päris head… Eesti tähendab mulle rahu ja armastust… Siin inimesed hoolivad üksteisest… Meil on enda riik, kus saab olla vaba… Meie riik proovib teha kõik, et siin oleks hea elada.
Küsimusele, mis meile Eestis meeldib, vastati nii: Et Eestis ei käi väga palju vargaid… Siin on hea riik ja head koolid… Mulle meeldib, et siin on inimesed sellised rahulikud ja et inimesed järgivad reegleid… Siin on neli aastaaega, siin on mu perekond ja sugulased… Eesti keel on lihtne… Siin ei ole maavärinaid, on palju merd, palju linde ja palju muusikat… Eesti ei ole nii suur kui mõned teised riigid ja siin ei toimu sõdu… Siin on kõik head inimesed.
Mis võiks olla teisiti? Et rahvas saaks valida ja teha tähtsaid otsuseid, mitte ainult Riigikogu… Et inimesed ka saaks öelda, mida nemad arvavad ja tahavad… Ma tõstaks vaheaja teise koha peale, et see ei oleks punase püha peal… Ma muudaks koolitunnid kümneminutiliseks ja et kool kestaks vähem.
Mis teeb kodust kodu? No siis, kui on vanemad… Kui on koduloom, kui on ema ja isa, vend ja õde… Telekas ja arvuti ja külmkapp ka… Kui on pere ja soe kodu.
Nii palju ilusaid mõtteid, et justkui ei tohikski enam midagi lisada, sest on tunne, et täiskasvanutena võime oma tõsiste sõnadega selle lihtsa ja armsalt õrna laste jutulõnga otsekui ära lõhkuda. Seetõttu jäägugi lugu lõpetama 6. klassi loosung:
Eestimaa, mu ilus maa,/ täna sulle naeratan.// Homme tuleb ilus päev,/ küll kõik homme korda läeb!

TIIA PALMISTE
Kärdla põhikooli õpetaja

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411