Teisipäev, veebruar 28, 2017
 

Disainikonkursi võitis hiidlase loodud velkur

erakogu
Eesti Disainerite Liidu ja kultuuriministeeriumi korraldatud disainikonkursi “Sellist kinki ma tahaksin” võitis velkur, mille üks loojatest on oma disaineriteed Hiiumaal alustanud Mihkel-Emil Mikk, teine Harjumaalt pärit Mihkel Mäll.
Mihkel-Emil Mikk (24) ütles Hiiu Lehele, et velkuri ehk vilkuva helkuri idee sündis arutelus kaasautori Mihkel Mälliga.
“Rääkisime sellest, et helkurid on tüütud ja neid ei ole alati näha. Kuna probleem oli olemas, siis tuli ka mõte, kuidas seda lahendada. Leidsime, et kui jalgratastel on ammu sellised tuled, mida on lihtne kinnitada ja ära võtta, miks mitte teha sama ka jalakäijatele,” selgitas Mikk.
Ülejäänu oli juba puhtalt vormistuse küsimus ja kuna välja oli kuulutatud konkurss “Sellist kinki ma tahaksin”, oli noormeestel ka piisavalt motivatsiooni idee kiiresti ellu viia.
Konkursi tingimustest tulenevalt on kuus kuud toote ostmise ainuõigus kultuuriministeeriumil ja esimene partii velkureid valmibki minis­teeriumi tellimusel. Miku sõnul on see ka piisavalt pikk aeg, et toode lõplikult tootmisküpseks kujundada.
Pärast seda on neil plaanis velkureid kõigile müüma hakata. Turustama hakkavad nad velkureid ilmselt ise, aga tootmiseks otsivad plasti­tootmise ja elektroonika­kooste valdkonnast koostööpartnerid.
“Kui mõnel Hiiumaa ettevõttel on soov hakata tootmis­partneriks, siis oleme sellest igal juhul huvitatud ja huvilised võiksid ühendust võtta,” ütles Mikk.
Kontaktid leiab kahe Mihkli disainistuudio MI/KL kodu­lehelt veebis www.miklstudio.com Seal saab tutvust teha ka noorte disainerite seniste töödega nagu elektroonilised hinnasildid, uksekäepide, filmi­tegijatele mõeldud fookus­kauguse mõõdik, elektrilise tõuke­ratta akulaadija, kriisipiirkondades kasutamiseks mõeldud hügieenimoodulid, jalgrattakiiver jms.
Huviharidus andis tõuke
Kui küsida, kuidas Mihkel-Emil disaini juurde sattus, selgub, et tõuke selleks sai ta oma kooliaja ringijuhtidelt. Pärast Kärdla ühis­gümnaasiumi lõpetamist läks ta Eesti Kunstiakadeemiasse tootedisaini õppima. Ta ise ütleb, et kindlasti mängis selles, et temast disainer sai, suurt rolli kohalik huviharidus. Kooli kõrvalt meisterdas ta Ain Jepišovi tööõpetuse ringis ja maalis Ott Lambingu ateljees.
“Kuna tootedisain ongi segu praktilisest rakendusest ja kujutavast kunstist, siis need kaks huvi ja võimalus nendega kooliajal tegeleda ilmselt päädiski sellise eriala valikuga,” ütles Mikk ning tänas südamest mõlemat juhendajat.
“Inimesed, kes annavad noortele võimaluse end harida kooliväliselt, eriti väikestes kohtades nagu Kärdla ja Hiiumaa, on hindamatud,” kinnitab ta.
Idee: Palgi asemel võiks müüa mööblit
Mihkel-Emil Mikk on veendunud, et Hiiumaa on kahtlemata keskkond, mis kõigile vähegi loovas valdkonnas tegutsevatele inimestele ainult hästi ja inspireerivalt mõjub.
Vastusena küsimusele, kuidas Hiiumaa loovette­võtjate jaoks tegutsemiskeskkonnana ahvatlevaks muuta, on tal välja pakkuda mõned ideed.
“Kindlasti on oluline avatus koostööks – näiteks on Hiiumaal mitmeid tööstusi, kuid enamik neist tegutsevat allhanke pakkujatena. Vaja oleks aga oma(brändi)tooteid ja see on koht, kus loomemajandusettevõtted saaksid tootvale tööstusele appi tõtata,” arutles ta. Sellises koostöös, kohalike ettevõtete sünergias võiks tema arvates sündida uued tooted.
Teine, mis võiks ettevõtjaid saarele meelitada, oleks võimalus oma tooteid siin toota. “Loodus ja keskkond on juba niigi suurepärased, kui veel lisada võimalus tööd teha ja luua siit väikesest kogukonnast tooteid kogu maailma jaoks, siis oleks Hiiumaa paljude loovettevõtjate jaoks paradiis,” leiab Mikk.
Tema lootus on, et ei peaks enam kaua nägema seda, kuidas Hiiumaalt palki välja veetakse, vaid hoopis seda, kuidas siit lahkub euroalustel kohalikus tööstuses valminud täispuitmööbel. “See võiks konkurentsi pakkuda näiteks Rootsi või Itaalia kõrgkvaliteetsetele toodetele,” unistab noor disainer, kes ka ise loodab kunagi rohkem töötada Hiiumaal ja teha koostööd saare ettevõtjatega.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411