Reede, jaanuar 6, 2017
 

Uusi filme tahaks näidata kõikjal

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Kärdlas kinokülastajate numbrid lakke tõstnud Kino-Arno tahaks uusimad filmid viia kõigisse saare nurkadesse.
Lõppenud aastal oli Hiiumaal üle 7000 kinokülastuse, seda on rohkem kui aasta varem. Seega jõudis statistilises mõttes mullu pimedasse saali suure ekraani ette iga hiidlane, kel vanust niipalju, et talle kinokunst juba huvi pakkuda võiks.
MTÜ Hiiumaa Kino juhataja Arno Kuusk ütles, et küllap oli kinokülastajate seas nii püsi- kui suvehiidlasi, kuid möödunud kinoaastaga võib rahule jääda sellegipoolest. Kui linastuste ja uute filmide maht jäi samasse suurusjärku 2015. aastaga, siis publiku osas oli kerge kasv.
Suurenenud publikuhulga taga oli peaasjalikult kodu­maise filmi “Klassikokkutulek” linastumine mullu veebruaris, millele tuli suure vaatajahuvi tõttu korraldada mitmeid lisaseansse. Lisaks Hiiumaale andis “Klassi­kokkutulek” tooni kõikvõimalikes kino­edetabelites üle kogu Eesti. Fännide meeleheaks linastub filmile 2018. aastal järg.
Kuusk ütles, et filme, mille vahel valida ja igakuist programmi kokku panna, on kaks-kolm korda rohkem kui näidata jõuab. Kuna filmide levitingimused on erinevad, siis kahjuks ei saa alati näitamiseks tuua iga filmi, mis võiks enesele või publikule meeldida.
“Mullu oligi tavapärasest suurem uute Eesti filmide osakaal, mida jagus näitamiseks pea igasse kalendrikuusse,” rääkis Arno Kuusk Hiiu Lehele. “Katsetusena näitasime sügisperioodil National Theatre Live programmi – siinsamas koduses kinosaalis sai kaasa elada Londoni West Endi lavadel pakutavatele teatrietendustele.”
Aasta jooksul oli linastusi igas Hiiumaa piirkonnas – Kärdlas, Käinas, Emmastes, Kõrgessaares, Kõpus, Roograhus, Hellamaal, Kassaris ja Orjakus.
Suur tulevikuplaan uueks aastaks on selliste kinoseadmete hankimine, millega jõuaksid uued filmid ka Kärdlast kaugemale. “Praegu on seis selline, et digikino seadmed, mis uusi filme võimaldavad näidata, on vaid Kärdla kinosaalis,” nentis Kuusk.
Need soetati 2014. aastal Hiiu valla ja Eesti kultuurkapitali toel, kuid kahjuks on need seadmed suured ja seadistatud selliselt, et neid pole võimalik kinosaalist väljapoole transportida.
“Väljaspool Kärdlat olen seni näidanud filme Blu-ray plaatidelt, kuid selles formaadis filmide nimekiri on üsna piiratud ja pikemas perspektiivis võib jääda veelgi väiksemaks. Uued digitaalsed seadmed filmivalikule enam mingeid piiranguid ei sea,” rääkis Kuusk.
Kuusk ütles, et kinol on Hiiumaal tulevikku küll ning selle nimel, et saarele üks komplekt mobiilseid kinoseadmeid soetada, tasub pingutada.
”Tean, et samasugune projekt on koostatud ka Saaremaal ja Leader-meetmesse esitatud, ka Mandri-Eestis on mitmed piirkonnad seljad kokku pannud, et maapiirkondades kino elus hoida ja arendada,” rääkis Kuusk, kes kino arendamise saarel oma südameasjaks võtnud.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411