Reede, jaanuar 20, 2017
 

Teadushommikud Paladel

Tiit Leito
Palade Loodushariduskeskuse (LHK) teadushommikud on uut hoogu saamas. Loodus­keskuse “Laste Teadusklubi” tegutses paar aastat tagasi üliedukalt. Soovijaid oli palju, tegevused huvitavad ja lõbusad. Lasteklubi tegevust rahastasid Pühalepa valla­valitsus ja keskkonnainvesteeringute keskus (KIK).
Sellest aastast alustab teadus­klubi tööd pisut teises formaadis, teadushommikutena. Eesmärk on endiselt loodusteaduste tutvustamine. Selgemaks saab, kuidas teadust tehakse, millist rolli mängivad teaduse tegemisel hüpotees, vaatlus, eksperiment ja järelduste tegemine. Väga olulise osa igast teadus­hommikust moodustavad lihtsad katsed, mida viime läbi Palade LHK laboris. Katsed tulenevad alati teadushommiku teemast.
Lisaks praktilistele tegevustele tutvustame iga kord ühte antud teema silmapaistvat teadlast ja tema teadussaavutusi. Teemade põnevamaks tutvustamiseks kaasame teadushommikute tegemistesse oma ala tõelised asjatundjad.
Teadushommikud on ürituste sari, mis on mõeldud kogu perele. Tegime sellise valiku, sest sageli on ettevõtmised suunatud ainult lastele või siis ainult täiskasvanutele. Kui aga terve pere leiab võimalusi ja väljundeid koos tegutsemiseks, otsivad nad seda võimalust ehk ka hiljem teiste tegevuste korral. Samuti on eri eas inimestel erinevad teadmised ja erinev tunnetamisvõime.
Kui täiskasvanu omab paremaid faktiteadmisi ja oskusi, siis laps läheneb katsetamisele sooviga tegutseda ja avastada enda jaoks uut ja huvitavat. Lisaks koostegemise rõõmule ja kasutegurile on loodushommikute eesmärgiks teaduse populariseerimine, soov muuta keemia ja füüsika huvitavamaks ja siduda teadus igapäevaeluga.
Teadushommikud algavad 28. jaanuaril Palade Loodushariduskeskuses. Esimeseks teemaks on “Keemiline vesi”. Märksõnadeks: keemia, töötamine laboris, labor kui teadlase töökeskkond, ohutus ja töövahendid. Läbivaks teemaks on vesi, vee keemiline koostis, vee tähtsus ja puhastamine.
Märtsis süveneme füüsikasse. Planeeritud teemaks on eelkõige müra, müra mõõtmine, mürareostus.
Maikuu teemaks on geoloogia. Alateemadeks kivimite ja kivististe määramine, Hiiumaa geoloogiline minevik, liigiline mitmekesisus ajateljel. Kivimite õpe toimub Palade looduskeskuse kivimite õppe­hoones. Loodusretked on plaanitud Kallaste pangale ja Hilleste paekarjääri.
Juulis süveneme botaanikasse. Õpime tundma taimi ja herbaariumi valmistamist. Eraldi teemaks on ravim­taimede kogumine, kuivatamine, kasutamine. Loodusretked on kavandatud Sarve pool­saarele ja Kaleste elupaigatüüpide õpperajale.
August on geograafia kuu. Läbivaks teemaks saab Läänemeri, Läänemere elustik ja keskkonnaseisund.
Oktoobris räägime loomadest. Uurime Palade LHK suure akvaariumi elustikku, õpime komplekteerima akvaariumi ja akvaariumi hooldamist.
Teadushommikutega loodame suurendada osalejate huvi loodusteaduste vastu. Kuna olulise sihtgrupi moodustavad lapsed, siis loodame, et see juhtub mõne osalejaga juba üsna varases eas. Vahetu kogemus on loodusteaduste puhul väga olulisel kohal, seepärast tahame toetada koolis antavaid teoreetilisi teadmisi praktilise poolega. Kokku toimub sel aastal kuus teadushommikut.
Teadushommikud said rahastuse Haridus- ja Teadusministeeriumi ning  SA Eesti Teadusagentuur poolt korraldatud teaduse populariseerimise riiklikult projekti­konkursilt. Omaosalusega toetab teadushommikuid Püha­lepa vald.
Teadushommikutel osalemiseks palun registreeruda meiliaadressil paladelhk@gmail.com või helistada telefonil 5342 2087.
Karin Poola
Palade LHK

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411