Teisipäev, jaanuar 24, 2017
 

Talisuplus toob tervise

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Tavapäraselt oodatakse sooja suve, et saaks end meres märjaks kasta, talisuplejad käivad meres iga päev, ainsaks mureks, et jää liiga paks poleks.
Käina valla ettevõtja Are Lehter räägib, et püüab iga päev ujuda sadakond meetrit. Meres. Ja isegi  kui veetemperatuur on vaid paar kraadi üle nulli.
Alustas ta suvel, iga päev käis vees ega saanud arugi, millal vesi ükskord külmaks läks. Nüüdseks on ta juba neli aastat päev päeva kõrval ujumas käinud.
“Kõige hullem on tuulise ilmaga vette minek, aga kui saad juba vette ja oled viis kuni kümme minutit sees olnud, siis välja tulles on täitsa savi, käid ringi nagu suvel,” kinnitab kogenud tali­supleja, kelle arvates kuumast saunast lumme või jääauku hüppamine on lollus ja seda ei tohiks teha.
Tema riietub enne ujumist lahti, teeb võimlemisharjutusi ja näpuotsad soojaks, läheb siis rahulikult vette ja hakkab ujuma. “Tunned, kuidas pea läheb selgeks ja mõnus on,” kirjeldab ta, mida ujudes kogeb.
Kui Kassaris meri jäätub, käib ta ujumas Lehtmas. Aga kui ühel talvel olid ka Hiiumaal väga külmad ilmad ja meri jääs, käis ta trussikute väel õues, müts peas. “Nii äge! Ja ei mingit nohu-köha ega liigeseprobleeme.”
Talisuplejaks tervise pärast
Omaenda firmas autojuhina töötav mees hakkaski ujumas käima sellepärast, et selg oli haige – see ju autojuhtide kutsehaigus. Nii valus oli, et isegi voodist välja tuli end rullida. Arst soovitas parandada seljahäda külmakambris. “Kus siin Hiiumaal see külmakamber on, aga meri on ju ümberringi,” selgitab ta, kuidas talisupluseni jõudis.
Neid, kes iga ilmaga merre kipuvad, on Hiiumaal teisigi. Näiteks Kärdla elanik Vilma Tikerpuu on aastaringselt ujumas käinud üle viie aasta. “Vahele on ka ikka päevi jäänud, sest praegu on transpordimure,” räägib ta, et tavaliselt sõitsid tema, Karin Kokla ja Malle Turu hommikuti ujuma jalgratastel, Anu Saue läks joostes ja Avo Kallaste sõitis autoga. Kui ilmad läksid külmemaks, ei tahtnud nad enam pärast veeskäimist jalgrattal tagasi koju sõita. “Nii hakkas Avo meil autoga järel käima, paraku on praegu hommikuti pime ja õhtul pärast tööd samuti,” ütleb Tikerpuu. Nii jäävadki ujumiseks vaid nädalavahetused.
“Külma pärast pole aga kunagi vette minemata jäänud,” ütleb Tikerpuu ja lisab, et tänu talisuplusele on tal suunurgad kogu aeg ülespidi, tervis hea ja nohugi pole.
Rõõm teeb tervemaks
“Ma ise ei ole talisupleja ja seetõttu ei ole uurinud tõendus­põhist infot, miks just talisuplejate tervis parem on,” ütleb Käina perearst Marje Vann.
Ta oletab, et kõigil aktiivsetel inimestel, kes oma liikumis­hobi hardunult harrastavad, on tervis parem: “Nad on positiivselt meelestatud, ei muretse üle oma pisitervisehädade pärast, toimetavad aktiivselt, tunnevad elust rõõmu ja nii näib teistele ja tundub neile endile, et nad on tervemad, sest nende suhtumine kogu maailma on positiivne.”
Sooja-külma vaheldumine, kui see on harjumuspäraseks saanud, aga ilmselt treenib organismi immuunsüsteemi. Ka saunaskäimine on ju teada­olevalt tervistav tegevus.
“Kui mingi tegevus meeldib, saab organism hulgaliselt meeleolu parandavaid hormoone,” ütleb arst, kelle arvates võib talisuplemine sobida kõigile, kuid nagu kõigi tervisespordialade puhul, tuleks siiski nõu pidada spetsialistiga. Põhiliselt selle üle, kuidas õigesti alustada.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Rein Köster

  Hea HIIU LEHT!
  Pildil olev talisupleja on teada-tuttav ka mandril. Nimelt lõpetas
  Are Lehter eelmise sajandi viimasel veerandil Järva-Jaani
  Kutsekeskkooli väga heade tulemustega. Arele omistati õpitud eriala kõrgemaid kategooriaid. Nimetaksin Aret Hiiuma
  parimaks pojaks. Edu Are. Edu Hiiu Leht.

  Are endine kutseõpetaja Rein Köster

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411