Reede, jaanuar 20, 2017
 

Suusamäärimine sai selgemaks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
See, kas Hiiumaale suusalund veel antakse, pole kindel, kuid paarkümmend suusa­huvilist hiidlast värskendas reede õhtul oma suusa­määrimise oskusi.
Huvilised said kokku Tuuru maja fuajees, kus uusi teadmisi suusahooldusvahendite ja suuskade määrimise kohta jagas OÜ Nevene esindaja Rain Jaaksoo.
Kui aastakümneid tagasi sai puusuuskadele küünlaga libedust lisatud ja plastiksuusal vastavaid määrdeid kasutatud, siis tänapäeval on suuskade määrimine terve teadus. Vale liigutus või  teadmatus tasub aga valusasti kätte.
Jaaksoo ütles esmalt, et tuleb rõõmuga ka väiksematesse kohtadesse, kus asja vastu huvi tuntakse ning tahtis siis teada, mis tasemega suusatajad on kokku tulnud ja kes neist suuskade määrimisega on kokku puutunud. Tõusis kolm kätt. Jaaksoo tundis ka huvi, kas uue HFparafiiniga või fluoripulbriga on keegi neist kokku puutunud.
Üks osalejatest, Raina Smill tunnistas, et on paar korda proovinud, aga esimene kord läks puhta aia taha. “Nii kinni tõmbas, et seisin kohapeal,” ütles Smill ja lisas, et kõige hullem oli pärast kõike seda kraami suuskade alt kätte saada.
Jaaksoo lisas, et sellest pulbrist räägitakse imelugusid, aga seda peab ka kasutada oskama. “Valesti kasutades võib rikkuda oma head suusad ja tervist samuti,” ütles Jaaksoo. Ta soovitas selliseid profitooteid vaid neile, kellel muud määrded n-ö käe sees.
Tooteid suuskade määrimiseks on tema sõnul palju ja nendes orienteerumine küllalt keeruline. “Tegelikult on määrimise osatähtsus suusatamise juures kõige väiksem, oluline on õige suusa valik, et suusk sobiks suusatajale,” ütles Jaaksoo. “Pole ka oluline, mis suusamudeliga või kui kalli suusaga on tegemist.”
Koolitusel osalenud Liina Siniveer rääkis, et kuna suusatamine talle väga meeldib, tahtis ta kindlasti juhust kasutada ja osales. “Suusatada proovin igal võimalusel, kuid viimastel talvedel ei ole neid võimalusi eriti palju olnud. Tore, et selline suurepärane võimalus suuskade määrimist õppida nüüd Hiiumaale toodi,” rääkis Siniveer.
Enda jaoks uueks ja huvitavaks nimetas ta pidamisteipi, mida saab kasutada päris erinevates oludes ja mis kestab pikalt.
Jaaksoo tutvustas Rex suusa­määrdeid ja aitas soovijaid määrete valikul. Kohapeal oli võimalus osta ka määrdeid, tarvikuid, suusakeppe ja -kindaid.
Nevene spordipoe määrdespetsi kutsus Hiiumaale Eesti orienteerujate liidu kaudu Toivo Saue Hiiumaa orienteerujate klubist. Koolitus oli osalejatele tasuta, tutvustati suusamäärdeid ja hooldus­vahendeid ning koolitaja näitas praktilisi töövõtteid.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411