Reede, jaanuar 20, 2017
 

Redelilt lippu kohendama läinud majahoidja hukkus

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kui Kärdla kooli majahoidja Rein Maalmeister (62) esmas­päeva väga varasel tunnil redeli võttis ja koolihoone küljes lehvivaid lippe kohendama läks, ei aimanud ta, et sama päeva õhtul on neil lippudel leinalindid tema enda mäles­tuseks.
Kärdla kooli haldusjuht Jaan Kallisma rääkis, et maas lebava mehe leidis kella 7 paiku jooksma läinud tervisesportlane. Ta küsis maaslebajalt, mis juhtus ning ütles, et kutsub kiirabi. Kuna telefoni tal kaasas polnud, pöördus ta lähedalasuvasse koju tagasi ja helistas sealt kiirabisse. Paraku tuli kohalejõudnud meedikuil tuvastada, et mees on surnud.
Kallisma oletas pärast sündmus­paiga nägemist, et ilmselt läks majahoidja kohendama lipuvarda ümber keerdunud lippe. Seda oli ta teinud varemgi. Kuna Rajaleidja keskuse maja küljes lehvivad lipud on üsna kõrgel, võttis ta appi redeli. Tol hommikul olid mõned külmakraadid ja teed-tänavad väga libedad. Kallisma oletas, et libedal pinnasel redel libises ja redelil seisnud mees kukkus vastu Rajaleidja keskuse treppi.
Kallisma meenutas, et sama­laadne juhtum oli Kärdla koolis aastaid tagasi. Õnneks ei lõppenud see traagiliselt, kuid kooli spordisaalis redelilt kukkunud töötaja sai mitmeid tõsiseid luumurdusid.
Tööinspektsiooni meedianõunik Kristel Abel ütles, et paraku on kõige tavalisem töövahend, redel, sagedane tööõnnetuste põhjustaja. “Redelilt ja tellingutelt kukkumine on tõsine probleem, nagu ka kukkumine samal tasapinnal. Ka millegi taha komistamine ja kukkumine lõpeb sageli luumurru ehk raske tööõnnetusega,” nentis Abel.
Tööinspektsioon alles uurib juhtunut, seepärast Abel põhjalikumaid kommentaare just selle juhtumi kohta jagada ei saanud, kuid mullu Eestis toimunud 4919 tööõnnetustest oli töötaja kukkumisega seotud 21 protsenti ehk 1041 juhtu. Neist samal tasapinnal kukkumisi oli 764 ning kõrgelt või kõrgemalt tasapinnalt kukkumisi 277. Hiiumaal juhtus eelmisel aastal 15 tööõnnetust, neist 11 kerget ja kolm rasket. Võrdluseks, et aasta varem 2015 oli 12 õnnetust, sh 5 kerget ja 7 raskete tagajärgedega. Tegemist on esmaste andmetega, mis märtsi alguseks võivad täpsustuda.
Viimane surmajuhtum on Hiiumaal registreeritud aastal 2006, mil tegemist oli töö ajal juhtunud liiklusõnnetusega.
Lahkus linnapreemia laureaat
Kärdla põhikooli direktor Valeri Gramakovski ütles, et keegi ei tea, millal ja kuidas täpselt õnnetus juhtus, kuid see juhtus töövälisel ajal ning töötajale oli tutvustatud töö­ohutusnõudeid.
“Keegi ju ei tea, kuidas see juhtus, kuid ilmselt läks Rein kohendama tuulega lipuvarda ümber keerdunud lippe. See ei olnud tema tööülesanne, aga Rein oli suurepärane töötaja, kes panustas tööl alati oluliselt rohkem, kui töökoht nõudis,” ütles Gramakovski. “Teda oli kogu aeg näha kusagil toimetamas. Ta oli alati abivalmis ja sõbralik ning seetõttu jättis tema kaotus sügava jälje kogu koolipere hinge. Teist tema­sugust töötajat ei ole võimalik leida.”
Rein Maalmeister oli väga töökas ja kohusetundlik mees, keda Kärdla linn 2013. aastal tunnustas linnapreemiaga. “Tõenäoliselt pole kunagi varem olnud Kärdla linna preemiasaaja nii tagasihoidlik persoon. Ta on nagu hunt Kriimsilm ja tema üheksa ametit. Ta on eriline inimene, keda kõik teavad ja peavad nii iseenesestmõistetavaks, et ei kipu teda märkamagi,” ütles linnapea Georg Linkov toona linna aastapreemia saajat esitledes. Kui ta kuulutas välja preemiasaaja nime, mattusid ülejäänud sõnad saali tohutusse aplausi.
“See oli mulle väga suureks üllatuseks, võttis sõnatuks, lausa tummaks,” ütles toona 59aastane Rein Maalmeister Hiiu Lehele pärast linnapreemia ja kingituse kättesaamist. Nagu tavaks, istutas preemiasaaja tookord Kärdla linnaparki oma puu, mis nüüd jääb teda meenutama.
Mitmed on öelnud, et sellist inimest nagu Rein, kes olles kooli majahoidja, hoidis tegelikult korras poolt linna, enam ei leia. Lisaks majahoidja kohale täitis ta ka Kärdla kiriku kellalööja austusväärset ametit, oli innukas kunstihuviline ning ilma tema osaluseta ei avatud peaaegu ühtki näitust ega toimunud ainsatki kontserti. Hiiumaa muuseum tunnustas teda selle eest eluaegse prii muuseumipiletiga.
Rein Maalmeistri matuse­talitus toimub laupäeval kell 13 Kärdla kirikus. Tema põrm maetakse Viljandisse.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411