Reede, jaanuar 13, 2017
 

Päästeamet: Me tuleme hea meelega ja aitame

Helja Kaptein
Varasemate aastate kogemus on näidanud, et külmade ilmade saabumisega suureneb hüppeliselt tulekahjude ja tules hukkunute arv. Näiteks eelmise aasta jaanuaris alanud külm tõi Eestis 30 päeva jooksul kokku 11 tules hukkunut, mis on ligi kolmandik kogu aasta jooksul hukkunutest.
Seoses külmemate ilmadega eelmise nädala lõpus külastasid ka Hiiumaa päästekomandod 73 kodu. Peamiseks eesmärgiks oli minna elamutesse ja kortermajadesse, kus kasutatakse hoone kütmiseks kaminaid ja ahjusid.
Külastuste käigus pöörati suuremat tähelepanu kütte­kolletele, elektriseadmete kasutamisele ja suitsuandurile. Küttekollete juures jälgiti nende korrasolekut ja kütmisvõtteid – et ei köetaks korraga liiga palju, et koldeümbruses ei oleks põlevmaterjali ning sellele ohtlikult lähedal ei kuivatataks asju.
Elektriseadmete puhul jälgiti, kas need on korras ja kas neid kasutatakse sihipäraselt. Näiteks on elektriradiaatori eesmärk anda sooja, mitte sokke kuivatada.
Suitsuandurite osas vaadati, et see kodus olemas oleks ning ka seda, et see ikka töötaks ka. Kodukülastuste käigus vahetati välja mõned suitsuandurite patareid. Tuletame meelde, et tühja patareiga suitsuandur ei tööta ega teavita tulekahjust. Samuti leidsime palju kodusid, kus suitsuandur oli maha võetud või puudus üldse.
Mõned vanemad inimesed kurtsid, et neil puudub võimalus ise andurit paigaldada või ei tea nad, kuidas seda teha. Soovitame sellisel juhul võtta ühendust oma kodukoha päästekomandoga või helistada päästeala infotelefonil 1524, kus teie abipalve vastu võetakse ja edastatakse pääste­komandosse. Me tuleme suure heameelega ja aitame teid, andke sellest meile lihtsalt teada!
Kõige ohtlikum ese – plastist tuhaämber
Kõige ohtlikumaks probleemiks, mis me nende külastuste käigus avastasime, oli plastikämbri kasutamine tuhaämbrina ja selle hoidmine esikus. Päeval küttekoldest võetud tuhk pandi plastämbrisse ja ämber tõsteti esikusse. Oli suur õnn, et kodukülastusi teinud päästjad astusid just sellesse kodusse. Nad tundsid koridoris tugevat suitsulõhna ja avastasid, et tuhaämber oli hakanud tuha kuumuse käes sulama ja vaikselt ka põlema. Kui päästjaid poleks tulnud, oleks see võinud lõppeda suure tulekahjuga!
Tuletame veelkord meelde, et tuha paigutamiseks ei tohi kasutada plastikämbrit või kilekotti! Samuti ei tohi ämbrit jätta eluruumidesse ja ämbril võiks kaan peal olla. Kaant on vaja sellepärast, et ilma hapnikuta ei saa tulekahju tekkida.
Muuseas, igal aastal hukkub mitu inimest ja põleb maha mitu maja just tuhaämbrist alguse saanud tulekahjust.
Hiiumaal tuli 2016. aastal ette ka karistamist. Trahviti kodanikke, kes oma suitsu­anduri peale selle ülespanemist korduvalt maha võtsid. Selliseid kodusid, kus on eelnevalt olnud probleeme ja rikkumisi tuleohutusnõuete rikkumisega, kontrollitakse pisteliselt ka edaspidi.
Kallid hiidlased, palun hoidke ennast ja oma lähedasi! Suitsuandur ei ole teie kodus lihtsalt selleks, et päästjad seda nõuavad. See on ikka selleks, et teie enda turvalisust tagada. Ja veel, märgakem abivajajaid ja aidakem neid üheskoos!
Hannes Aasma
Hiiumaa päästepiirkonna juhataja

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411