Reede, jaanuar 13, 2017
 

Mis juhtus naiste tugikeskustega

1. jaanuarist 2017 jõustus ohvriabi seaduse muudatus, mille kohaselt muutub naiste tugikeskuse teenus osaks riiklikust ohvriabiteenusest.
Teenust hakkavad osutama sotsiaalkindlustusameti korraldatud hankemenetluses 14 piirkonnas kõige odavama pakkumise teinud organisatsioonid, kellelt alates teisest voorust ei nõutud ka naistevastase vägi­valla teemalise täienduskoolituse läbimist.
MTÜdena tegutsevad naiste tugikeskused on senistest koostööpartneritest muudetud konkurentideks, kes peavad arvestama, et uues hankes juba aasta või kahe pärast võivad kolleegid teisest maakonnast odavamat pakkumist esitades võtta teenuse osutamise nende kodumaakonnas üle, sest seni toiminud eetilised piirid on ületatud.
Sama võivad teha suvalised osaühingud, mis otsustavad laiendada oma senist tegevusvaldkonda. Sellega on sisuliselt hävitatud tugi­keskuste senine usalduslik omavaheline üleriigiline koostöö, mille tõttu kaotab teenuse kvaliteet.
1. jaanuarist 2017 peavad täiemahulise tugikeskuse teenuse osutamise lõpetama seitse organisatsiooni, mis haldasid kaheksat naiste tugikeskust:
2013. aastast tegutsev Järvamaa Naiste Tugikeskus;
2014. aastast tegutsev Lääne­maa Naiste Tugikeskus koos 2016 tegevust alustanud filiaaliga Hiiumaal;
2016. aastast tegutsev Rapla Naistekeskus;
2008. aastast tegutsev Viljandimaa Naiste Tugikeskus;
2013. aastast tegutsev Virumaa Naiste Tugikeskus;
2010. aastast tegutsev Võrumaa Naiste Tugikeskus;
2016. aastast tegutsev Eesti Naiste Varjupaikade liidu Tallinna Naiste Tugikeskus, sest nende kodumaakonda leiti hankega odavam teenusepakkuja.
Sellega jääb vägivalla­ohvrite abistamisel kasutamata üle 40 naistevastase vägivalla alaste põhjalike teadmiste ja pikaajalise ohvrite abistamise kogemusega tugikeskuse töötaja ja vabatahtliku kompetents.
Neis maakondades elavad vägivalda kogenud naised ja lapsed peavad edaspidi leppima odavama ja vastavalt kehvema teenusega.
Eesti uue, 23. novembril 2016 ametisse asunud valitsuse 100 päeva plaanis on kavatsus ratifitseerida ja rakendada kiirelt Istanbuli konventsioon.
Istanbuli konventsioon aga nõuab riigilt piisaval arvul kergesti kättesaadavate naiste varjupaikade ja vägivalla soolistatusega arvestavate spetsialiseeritud tugiteenuste olemasolu.
Allikas: Eesti Naiste Varjupaikade liit
Samal teemal lk 2.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411