Reede, jaanuar 13, 2017
 

Käina selle aasta eelarves rõhk investeeringutel

repro
Käina valla tänavuse aasta eelarves on kirjas kolm suuremahulist ja hulk väiksemaid investeeringuid – kokku kavatseb vald arenguks kulutada 1,2 miljonit eurot.
Käina valla eelarve on valmimas ning loodetakse vastu võtta veebruaris. Vallavanem Omar Jõpiselg ütles Hiiu Lehele, et eelarve teine lugemine on volikogu 19. jaanuari istungi päevakorras.
“Enamasti oleme eelarve veebruaris vastu võtnud ning ehk läheb ka seekord samuti,” oli ta lootusrikas. “Teise lugemise käigus on veel sisulisi vaidlusi ja valikuvõimalusi, eelkõige investeeringute osas, aga praeguse seisuga on eelarve projekt vallavalitsuse poolt tasakaalus kujul välja läinud ja üldmahud paigas.”
2017. aasta eelarve tuludeks-kuludeks kavandatakse 3,4 miljonit eurot, sellest palga­fondi on 1,24 miljonit eurot ehk kasv 4,7 protsenti, majanduskulud on 0,93 miljo-­
nit ja investeeringud 1,2 miljonit eurot.
“Pean tähtsaks, et kõigil valla allasutuste töötajatel on oodata neljaprotsendilist palgatõusu, mõnel pool ka pisut rohkem,” rõhutas valla­vanem.
Tulumaksust loodab vald 1,6 miljonit eurot laekumisi – seda on 6 protsenti rohkem võrreldes 2016. aastal tegelikult laekunud tulumaksu­summaga.
Tänavusteks investeeringuteks kasutatakse omatulusid, sellest ligikaudu 240 000 eurot on eelmise aasta jääk ja 260 000 eurot loodetakse investeerida selle aasta tuludest. Lisaks laekub tuluna sihtotstarbelist investeeringutoetust 118 000 eurot mitmesugusteks projektideks.
Investeeringute katteks plaanib vald tänavu laenata 750 000 eurot ja vanu laene makstakse tagasi 164 000 eurot.
Plaanis suured investeeringud
Investeeringute mahtu kasvatab 600 000 euro suuruseks planeeritud omaosalus Hiiumaa loodus- ja tegevus­keskuse rajamiseks. Ettevõtluse arendamise sihtasutuselt (EAS) sai vald piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) programmi esitatud taotlusele eelnimetatud keskuse rajamiseks küll eitava vastuse, kuid vallavalitsus on hindamistulemused vaidlustanud. Jõpiselg ütles, et EASi vastus peaks tulema jaanuari lõpuks. “Loodame positiivset otsust – võimalus see saada on fifty-fifty,” ütles vallavanem. Juhul, kui tuleb eitav vastus, on kavas pisut kohendatud taotlus esitada PKT teise vooru.
Teine suurem investeering on sellesse aastasse nihkunud Käina huvi- ja kultuurikeskuse rekonstrueerimine 249 000 euro eest.
Kolmas suurprojekt saab teoks koostöös ASiga Kärdla Veevärk. Lisaks 300 000 eurosele KIKi toetusele panustab Kärdla Veevärk 15 000 eurot ja Käina vald 33 000 eurot Käina alevi Mere, Lahe, Roo ja Luige tänava vee- ja kanali­satsioonitorustike rekonstrueerimisse.
Laekuvat 86 000 eurost nn teedetoetust kasutab vald nagu tavapäraselt valla teede ja tänavate korrastamiseks. Sel aastal uuendatakse täies mahus 1,4 km Käina alevi tänavaid, kus AS Kärdla Veevärk samal ajal torustikke rekonstrueerib. Tänavavalgustust uuendatakse samadel tänavatel 15 000 euro eest, tänavakatteid 65 000 euroses mahus.
Vallavanem ütles, et lisaks kaalutakse sama töö raames optilise kaabli paigaldamist juhul, kui on piisavalt kiirest internetist huvitatud alevi elanikke ja tööde maksumus jääb mõistlikkuse piiresse.
Keskmise investeeringumahuga projektidena on vaja välja ehitada Leader programmi toetatud Käina turg, selle projekti kogumaksumus on 90 000 eurot. Taotlemisel on Orjaku kalasadama teise etapi rahastus.
Väiksematest, aga samuti väga olulistest investeeringutest tõi vallavanem välja soojatrassi rajamise ujula hakkekatlamajast elamurajoonini, elamumajanduse jätkuva arendamise ja hajaasustusprogrammi jätkumise maksimummahus.
“Töine aasta paistab ees ja eelarve toetab seda piisavalt,” kinnitas Omar Jõpiselg.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411