Teisipäev, jaanuar 3, 2017
 

7. jaanuar maletamise päevaks

ERAKOGU
Rahvusvahelisel Paul Kerese maleaastal leidis algatus “Maleta naabriga” järgimist paljudes koolides, kodudes ja töökohtades. Paraku avalikku ruumi maletamine üldrahvaliku tegevusena ei jõudnud.
FIDE president Kirsan Iljumžinov, kes male hüvanguks kinkinud 95 miljonit dollarit, tegi Tallinnas 14. detsembril toimunud malekonverentsil Eesti presidendile Kersti Kaljulaidile
ettepaneku võtta meie koolides male kohustusliku ainena õppekavasse.
Eesti maleliit suunab küll neljandat aastat maleõpet projekti Male kaudu koolidesse, kuid see haarab lühiajaliselt vaid mõnikümmend kooli. Puudus on ka male­õpetajatest ja treeneritest.
Malekonverentsil kinnitas Paikuse põhikooli direktor, Eesti meistrikandidaat kiri­males Aare Külaots, et male­õpetus tuleb panna kooli õppekavasse kohustusliku ainena. Ta väitis oma sõna­võtus, et õppekava on ka pärast uuendamist ülepaisutatud ja õppemahu vähendamise korral saab maleõpetusele 1. ja 2. klassis ühe tunni ikka leida.
“Aga selleks valmistumiseks saab juba varem alustada – klassiõpetajate koolitusse tuleks lisada male­õpetuse moodul,” selgitas Aare Külaots.
Kahjuks ei jõutud konverentsil küsimusteni, kes hakkab maleõpetajaid koolitama ning kes ja millal teeb haridus- ja teadus­ministeeriumile ettepaneku õppekavade muutmiseks. Ilmselt moodustatakse selleks komisjonid ja töögrupid. Kas ministeerium loob kaks uut ametikohta maleõpetuse kureerimiseks?
Kõik see võtab aega aastaid, kuid et sel aastal veidi suurenenud malehuvi taas vähikäiku ei teeks, on just nüüd paras aeg kuulutada 7. jaanuar ehk Paul Kerese sünniaastapäev üldrahvalikuks maletamise päevaks. Sel päeval võiksid eestimaalased, ükskõik, kus nad ka parasjagu viibivad, mängida vähemalt ühe partii malet.
Kuigi rahvusvaheline male­päev on 20. juulil, sobib meil Eestis maletamise päevana selle kõrvale ka
7. jaanuar.
FIDE president on seadnud eesmärgi, et maailmas maletaks miljard inimest. Millised eesmärgid seame endale Eesti males?

Heino Laiapea
algatuse
“Maleta naabriga” autor

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411