Teisipäev, jaanuar 31, 2017
 

Kärdla noormehed loovad hiiu ilu

erakogu
Kärdla noormehed Marek Kagadze (31) ja Alan Lall (30) asutasid kõneka nimega ehitusettevõtte OÜ Hiiu Ilu ning pakuvad ilusat tulemust nii siseviimistluses kui fassaaditöödel.
Hiiu Ilu omanikud alustasid eramajade värvimisega juba keskkooliajal suvevaheaegadel. Nüüdseks on nad hooneid viimistlenud juba peaaegu kümme aastat.
Lisaks pikale praktikale on Marek Kagadze lõpetanud Tallinna ehituskooli ehituse erialal ja Alan Lall õpib Tallinna Tehnikakõrgkoolis hoonete ehitust.
“Teadmised erialast peab värsked hoidma ja tehnoloogiliste arengutega tuleb kursis olla,” ütleb Alan Lall.
Nii püütakse end igal aastal kursustel käies erialaselt täiendada ja näiteks mullu kevadel said nad Tallinna ehituskoolist kätte maalri kutsediplomi.
Olla iseenda ülemus
Ilusa nimega osaühingu loomiseni 2015. aasta suvel viis noormehi soov Hiiumaale elama jääda. Kuna saarel töökohti napib, otsustasid nad ise enda asja ajama hakata.
“Loomulikult imponeeris ka võimalus iseenda ülemus olla,” lisab Lall.
Noormees ütleb, et ettevõtlusega alustamine iseenesest ei ole raske, kui on olemas kindel siht ja idee. Samas tegevusala peab iseennast tõsiselt huvitama, sest vähemalt alguses kulub tööle suur osa vabast ajastki.
Kagadze ja Lall alustasid töötukassa poolt tellitud alustava ettevõtte koolituse läbimisega, kust said olulist teavet oma ettevõtte majandamise kohta. Suureks abiks oli ka äriplaani koostamine ja selle kaitsmine.
“Meil oli tegelikult stardis juba edumaa, sest olles pikaajaliselt samas valdkonnas tegutsenud, siis inimesed teadsid meid,” kinnitab Lall, et väikeses kohas töötab suusõnaline reklaam kõige paremini. Väärib märkimist, et lisaks uutele tellijatele on Hiiu Ilu juba leidnud ka püsikliente.
Parim tänu
Nüüdseks pakuvad nad eri liiki fassaadihooldustöid, olgu siis tegu laudise, palgi või mineraalpinnaga. Sise­viimistlusest tehakse kipsi­töid, pahteldamist, värvimist, krohvimist, aga ka puit­põrandate lihvimist ja viimistlemist kas siis õli, vaha või lakiga.
Lisaks võivad nad teha katuste, fassaadide ja terrasside survepesu, ehitada puitaedu ja terrasse. Eriliseks teevad nende ettevõtte rahvusliku ehituse oskused: nad on valmis krohvitud pinda lupjama, katust tõrvama ja roomatile savikrohvi peale panema.
“Siiani on tagasiside olnud ainult positiivne. Tuleb tunnistada, et Hiiumaal on hea tööd teha,” ütleb Kagadze rahulolevalt. “Inimesed on sõbralikud, ausad ja tänulikud. Tihti on juhtunud nii, et lisaks väljateenitud palgale oleme saanud ka väikese preemia osaliseks, olgu see siis metsseavorst jahimehelt, suitsukala kalurilt või kook ja kohvi perenaiselt.”
Noormehed nentisid üksmeelselt, et parim tasu hingega tehtud töö eest on rahul­olev koduomanik.
Elustiiliettevõte
Eelmise aasta lõpu seisuga olid firma tulud-kulud tasakaalus. Kuna praegu tegeletakse ettevõtte kasvatamisega, jääb suurem osa teenitud kasumist firmasse seadmete soetamiseks.
“Majanduslikus plaanis oleme hetkel veel niiöelda elustiiliettevõtte staatuses,” selgitab Lall. “Elatame ennast ilusti ära, saame palgad makstud ja jääb mingi osa ka investeerimiseks.”
Aprillist septembri lõpuni jätkub töid ja tegemisi kuni seitsmeks päevaks nädalas. “Maalritöödest  saab puhata ainult siis, kui vihma sajab,” ütleb Lall ja lisab naerdes, “Õnneks sai sünnitud õigesse paika ja Eesti suvi annab nii mõnegi päeva vabaks.”
Suvi on firma põhihooaeg, sest siis on Hiiumaal rohkem inimesi ja enamik suuremaid töid planeeritakse sellesse aega. Suvel tellitakse põhiliselt fassaaditöid, talvel sisetöid. Siis remondivad nad kortermajade trepikodasid, teevad siseviimistlustöid nii eramutes kui kohalikes ettevõtetes.
Lall ütleb, et kui esimesel aastal oli kliente talviti vähe­võitu, siis sel talvel läheb juba paremini.
Kuhu siis edasi? Ka see plaan on noormeestel paigas – kuna õpitakse hoonete ehitust, on loogiline jätk pakutavate teenuste laiendamine keerukamate ehitustööde näol.
Mõlemad kinnitavad, et õpitud ameti põnevana hoidmiseks on vaja üha uusi väljakutseid. Lisaks hoitakse kätt ehitusvaldkonna uuemate tehnoloogiate ja toodete pulsil. Seda, mida uut olemas või tulemas, saab lugeda kodu­lehelt www.hiiuilu.com

 

Sildid: , , , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Johanna Vahtra

    Tublid, ettevõtlikud poisid! Edu!

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411