Teisipäev, detsember 20, 2016
 

Vallad meelitavad elanikuks kingitustega

Napilt vähem kui 5000 elanikuga vallad meelitavad sundliitmise vältimiseks uusi elanikke kingitustega, et nõutav elanike arv aasta lõpuks siiski täis saada, kirjutab Eesti Päevaleht.
Omavalitsustel on jäänud veel kaks nädalat, et ületada haldusreformi seadusega nõutav 5000 elaniku piir. Erandite küsimus ja segane jutt on pannud paljud omavalitsusjuhid õlekõrrest haarama ning uute elanike meelitamise eesmärgil tuuakse mängu kõikvõimalikud kingitused: Raasiku vald loosib välja reisipaketid, Kadrina kingib kokaraamatut ja spordi­keskuse pileteid, Vaivara vald loosib välja sõiduauto.
Hiiumaalt on elanike sissekirjutamise kampaania käivitanud kaks omavalitsust, Hiiu vald ja Emmaste vald.
Käina vallaga ühinemislepingu allkirjastanud Hiiu vald käivitas kampaania “Kirjuta end Hiiu valda sisse”. Vald lubab kinkida igale uuele vallaelanikule järgmise aasta alguses Hiiumaa ettevõtjate toodangut. Aasta alguse seisuga oli Hiiu vallas 4544 elanikku.
Emmaste vald, mis kellegagi ühinemiskõnelusi ei pea, otsustas eelmisel nädalal alustada kampaaniat “Registeeri ennast Emmaste valla elanikuks”. Kõigi isikute vahel, kes registreerivad end 13. detsembrist kuni aasta lõpuni valla elanikuks, loositakse välja viis festivali Sõru Jazz passi koos 5 kilo­grammi lestakalaga. Kui sissekirjutajal kalasoovi on, toimetatakse lestad kätte ette­tellimisel. Emmaste vallas oli aasta alguse seisuga 1266 elanikku.
Kuigi kampaania mõttekus tundub selle rahvaarvu juures kaheldav, annaks algselt ühineda plaaninud Emmaste (1266), Käina (2074) ja Pühalepa (1530) valla elanike arv kokku 4870, mis on 5000le väga lähedal.
Kogu Eestis on ühinemisotsuse teinud 17 piirkonnas kokku 60 omavalitsust. Paljud volikogud on kavandanud ühinemise otsustamise alanud nädalasse. Kui paljud volikogud jätavad otsuse tegemata, selgub jaanuari alguseks.
Riigikohtusse pöördunud kohalikud omavalitsused on vaidlustanud haldusreformi seaduse sundühendamist puudutavate sätete kooskõla kohaliku omavalitsuse enesekorraldusõiguse, individuaalse õigussubjektsuse garantii, ärakuulamise nõude, finantsgarantii ja üksuste võrdse kohtlemise nõudega, samuti demokraatia ning õigus­selguse põhimõtetega.
Päevaleht kirjutab, et omavalitsusjuhid ise on kõhkleval seisukohal ega näe võimalust, et ka nende kasuks tulev riigikohtu lahend suudaks sundliitmist peatada.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411