Reede, detsember 9, 2016
 

Ülendi püha pärna ei unustata

erakogu
Laupäeval (29.11) sai hiite fotovõistlusel tunnustuse Kairi Kalmanni foto, millel pildistatud Ülendi pärn.
Novembri lõpus anti Tartus Eesti Rahva muuseumis üheksandat korda üle Hiie väe tunnustus. Lisaks tunnustati hiiesõbralikke ettevõtmisi ja autasustati hiite fotovõistluse võitjaid. Püha puu auhinna foto eest “Visa hing” sai Kairi Kalmann Tallinnast. Tema kaamerasilma ette jäi kunagise Reigi kihelkonna maadel Ülendi külas kasvav püha lõhmus.
Saar annab energiat
Kalmann rääkis, et Hiiumaale tuleb ta tavapäraselt korra aastas ja reeglina ikka suvel. “Tulekuks on erinevad põhjused, kuid üks ja kindel tagamõte on viibida Hiiumaa puutumatus looduses ning nautida kaunist rannamaastikku,” selgitas ta. “Ükskõik kui lühikeseks külastus ka jääb, annab see tohutu energia­impulsi ja võimaluse kogeda siin ja praegu olemise tunnet.”
Mullu oli ta saarel jaanipäeva ajal. Pühad veetis Kiduspäe kandis ja sealt pole enam palju maad Ülendi külla. Pühast pärnapuust teadis tema hea retkekaaslane Külle, kelle eestvedamisel läksid nad niine­puud vaatama.
“Episood Ülendi külas sööbis mällu, sest aeg ja ruum olid seal piltlikult öeldes tardunud,” kirjeldas Kalmann kogetud hetke. “Puu juures avanes vaatamata vihmasele ilmale ütlemata maaliline pilt: naabruses oleva Pihlamaa talu korstnast tõusis parajasti suitsu ja kõik tegurid kokku lõid müstilise atmosfääri.”
Sügisel, lugedes hiite kuva­võistlusest, meenus talle kohe suvine käik Ülendi külla ja ta otsustas oma foto pühast puust konkursile saata. “Leidsin, et visa hingega pärnapuu lugu väärib talletamist,” ütles Kalmann, kel Hiiumaad väisates alati fotokaamera kaasas.
Saarel käies on ta pildile püüdnud paljugi huvitavat, ennekõike ikka loodust. Põnevamad jäädvustused on tema enda hinnangul tehtud Saarnaki laiul sealset Pärnamäe ränka jäädvustades. Esimest korda külastas ta laidu kaks aastat tagasi jaanipäeval, veetis palju aega vanas pärnasalus ning jäädvustas üht-teist ka fotodele.
Uuesti õnnestus tal Saarnakil käia sel suvel kajakimatkal olles. “Põksuva südamega kiirustasin tuttavasse pärnasallu, kuid kahjuks on kahe aasta taguse vaatega palju muutunud – tuuled-tormid on teinud oma töö ja auväärne pärnapuu lebab praegu murdunult maas…,” ütles Kairi Kalmann.
Ajas muutuvad
Ka Ülendi äbajumal nagu rahvas teda kutsus, on ajas palju muutunud. Kui viimasel sajandil teati-tunti pahkasid täis kõvera tüvega ja lopsaka võraga pärnapuud, siis nüüd sirgub ümber tüvejäänuste hulk noori pärnasid. Nimelt pandi 1989. aasta 22. septembril toime kummaline hävitustöö – puu õõnsusse asetati kergestisüttivat materjali ja püha puu süüdati põlema. Siiski hakkas tüvi mõne aja pärast taas noori võrseid välja ajama ning Hiiumaa viimaseid säilinud ohvripuid jäi alles.
Keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader ütles, et kuna puud käiakse vaatamas lähemalt ja kaugemalt, tuleb selle ümbrus korras hoida. Nii tehti Ülendi niinepuu ümbruses hooldustöid ka tänavu. Maaomanik Kerli Kasak raius ümbrusest madala hõreda võsa, niitis rohu ja koristas selle. Niidetud-raiutud materjal põletati vanadel lõkkeasemetel. Kokku tehti hooldustööd 0,29 hektaril ja keskkonnaamet võttis loodushoiutööd vastu 2. septembril.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411