Teisipäev, detsember 13, 2016
 

Ühinemistaotlus jäi valitsusele esitamata

Harda Roosna
Ühisistungil kinnitasid nii Hiiu vallavolikogu kui Käina valla­volikogu ühinemis­lepingu, kuid taotlus haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks jäi esitamata.
13liikmelisest Käina vallavolikogust oli neljapäeval Hiiumaa gümnaasiumi auditooriumis toimunud istungil kohal vaid kuus liiget. Eelnimetatud taotluse esitamiseks vabariigi valitsusele olnuks vaja volikogu koosseisu häälteenamust ehk vähemalt seitset poolthäält.
Üks volikogu liige, Ilmi Aksli ütles, et Käina volikogu jaoks erakorralisest istungist teatati vaid nädalajagu ette ja näiteks tema ei saanud osaleda, kuna oli planeeritud tööreisil. Sama ütles ka volikogu liige Rein Urman, kelle sõnul on viimasel ajal erakorralisi volikogusid toimunud liiga tihti. “Mul on kalender täis planeeritud kaks kuud ette,” selgitas Urman, kes vastavasisulise märgukirja saatis ka volikogu esimehele.
Teisalt on Käina volikogus ka liikmeid, kes ühinemist Hiiu vallaga ei toeta.
Volikogu esimees Üllar Padari ütles, et tal pole andmeid, et ühisistungit oleks meelega boikoteeritud.
Käina vallavolikogu korraline istung toimub sel nelja­päeval, 15. detsembril ja siis on haldusterritoriaalse korralduse muutmise taotlemise eelnõu taas laual.
Ühinemislepingu kinnitamiseks kohalolijate lihthäälteenamusest piisas. Nii kinnitas Hiiu vallavolikogu muudetud ühinemislepingu kümne poolthäälega, üks volikogu liige jättis hääletamata. Ühinemislepingu poolt hääletasid ka kõik kuus kohalolnud Käina vallavolikogu liiget.
44 ettepanekut
Ühinemislepingu avalikustamise protsessis laekus 19lt valla kodanikult, asutuselt ja organisatsioonilt kokku 44 ettepanekut.
“Ettepanekud olid asjalikud,” ütles ettepanekute kohta ülevaate teinud Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo. Tema sõnul arvestas ühinemiskomisjon kohe kümmet ettepanekut, osaliselt võeti arvesse viis ja arvestamata jäeti 21.
Kaht ette­panekut arvestatakse osavalla põhimääruse koostamisel, ühte valla põhimääruse kokkupanekul.
Ühisistungil tegid ette­panekuid ka Hiiu vallavoli­kogu liikmed Toivo Saue ja Georg Linkov. Selleks, et ettepanekud lepingusse läinuks, pidanuks need heaks kiitma mõlema omavalitsuse volikogu. Saue kolmest ettepanekust, loobuda Kõrges­saare osavallast, nelja aasta investeeringute kava lisamisest lepingule ja vähendada valla valitsemiskulusid  2018. aastaks 10 protsendi võrra, ei leidnud ükski kummagi volikogu toetust.

Linkovi ettepanek asendada lepingu tekstis Hiiumaa spordihall märksa avarama mõistega spordikeskus, ei leidnud toetust. Põhjenduseks toodi, et spordihallina on see kirjas ka Hiiumaa arengustrateegias.
Linkovi teine ettepanek võtta lepingust välja sundliidetavate valdade rahaline n-ö karistus selle eest, et osa võimalikust ühinemistoetusest jääb saamata, läks läbi. Seega ei vähendata sundliidetavates osavaldades omainvesteeringute konto algjääki saamata jäänud vaba­tahtliku ühinemise preemia võrra.
Ühe ettepaneku tegi koha­nimenõukogu – jätkata Hiiu valla nimega, mitte võtta uuele tekkivale vallale Hiiumaa nime.
Ojasoo ütles, et kohanime­nõukogu ettepanek oli soovituslik ja kuna seadus näeb kahe ühinemisläbirääkimistel kõrvale jäänud valla, Emmaste ja Pühalepa sundliitmise, on tegemist sobiva nimega.
Küsitlustulemus
Ühinemise teemalises küsitluses osalejate arv jäi tagasihoidlikuks ka pärast kõikide andmete kokkulöömist. Hiiu vallas oli küsitluse ajal 4027 vähemalt 16aastast elanikku, kes küsitlusele vastata said. Küsitluses osales elektrooniliselt ja kahes küsitluspunktis kokku 69 elanikku. Küsimusele, kas toetate Hiiu valla ja Käina valla ühinemist, vastas jaatavalt 57 ja eitavalt 11 elanikku. Kehtetuid sedeleid oli üks.
Käina vallas oli samal ajal 1799 vähemalt 16aastast elanikku. Küsitluses osales 63 elanikku, jaatavalt vastas 27, eitavalt 36, kehtetuid ja rikutud sedeleid ei olnud.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411