Teisipäev, detsember 6, 2016
 

Tööandjate ja töötukassa koostööst

Töötukassa ja Hiiumaa tööandjad võiksid tihedamini suhelda, et ühe poole pakutavad teenused ja teise poole vajadused paremini kattuksid.
Hiiumaa ettevõtjate liidu juht Tanel Malk ütles, et enamik saarel olemasolevatest töökohtadest eeldavad pigem madalamat kvalifikatsiooni.
Ka pole müüjate, teenindajate, liini- ja lihttööliste palgad suured, sest kui ettevõtja tahab konkurentsis püsida, ei ole tal võimalik neile palju maksta.
Malk ütles, et ei kujuta ette, kuidas üldse oleks Hiiumaale võimalik suurel hulgal kõrgepalgalisi töökohti luua. Tema arvates seab saarelisus sellele oma piirid.
Ka moonutab Hiiumaa tööturgu asjaolu, et paljud käivad tööl mandril ja kaugemalgi. Mujal töötajate ja Hiiumaa elanikeregistris olevate inimeste deklareeritud tulu tõstab hiidlaste keskmist palka ja seda vaadates Hiiumaal sissetulekutega justnagu mingit muret polekski.
Teisalt, oskustega inimene saarel pakutavatele töö­kohtadele tihti kandideerima ei hakkagi, sest siin pakutav palk ei vasta ootustele.
Malk nentis, et spetsialistidega on Hiiumaal kitsas nii töökohtade kui tööjõu poolel ning ettevõtjatel endil tuleb sageli sobiv inimene ise välja õpetada.
Samas leidub Hiiumaalgi inimesi, kes tööturult ilmselt lõplikult kõrvale jäänud. “Oma osa on selles ka sotsiaal­toetustel, mis võtavad inimestelt motivatsiooni madalapalgalistel töökohtadel töötada,” leidis Malk.
Ka on päris mitmes majandusharus − turismis, kaubanduses, teeninduses töökäte vajadus hooajaline. “Inimestel on võimalik suveperioodil oma vajalik tööaeg ära teha, et siis talveperioodil jälle töötukassas arvel olla,” arutles ta.
Koostöö rahuldav
Koostööd töötukassaga hindab ettevõtjate liidu juht rahuldavaks: “Kui tööjõudu otsime, siis on võimalik ka töötukassa abiga seda infot levitada.”
Hiiumaa töötukassa tööandjate konsultant Ülle Mänd kinnitas soovi muuta koostöö tööandjatega veelgi aktiivsemaks.
“Võtame ettevõtjatega ka ise ühendust, et teenuseid tutvustada ning soove ja ettepanekuid kuulata,” tõi ta näite senisest koostööst.
Tööandjaid kaasatakse töötukassa teabepäevadele ja ümarlaudadele, et olla ettevõtjaile abiks tööjõuprobleemide lahendamisel. Samuti on ettevõtjaid kutsutud korraldama infotunde, kus tutvustada oma ettevõtet ja töökohti ning töötingimusi tööotsijatele.
Ka on töötukassa sõlminud koostööleppeid ettevõtetega, koostöö kellega on olnud pikaajaline ja mitmekülgne. “Vahendame neile tööjõudu, korraldame infopäevi ja koostööpartnerid on meile ka praktikabaasiks,” loetles Mänd.
Ettevõtjad aitavad töötukassal arendada uusi, tööturu ootustele vastavaid teenuseid. Töötukassa omalt poolt nõustab ja koolitab tööandjaid, kel on valmisolek tööle võtta või kes on juba tööle võtnud puudega või erivajadustega inimesi, kuid vajavad teadmisi ja nõu­andeid, kuidas neid toetada.
Mänd soovitas tööandjatel töötukassaga ühendust võtta nii olukorras, kui ettevõttel on plaanis laieneda, kui ka siis, kui ettevõte mingil põhjusel peab uksed sulgema.
“Kui plaanitakse laieneda, saame olla abiks töö­vahendusega, proovitöö või tööpraktika teenuse, palgatoetuse või koolitusega. Kui ettevõttel on plaanis tegevus lõpetada, võiks ettevõte juba ennetavalt pöörduda meie poole nõustamisele,” soovitas Mänd.
Mitmed teenused on viidud iseteenindusportaali www.tootukassa.ee/kkk/iseteenindus, et tööandjatel oleks töötukassaga mugavam suhelda. Nii saab tööandja iseteenindusportaalis sisestada ja hallata tööpakkumisi, esitada palgatoetuse ja koondamishüvitise avalduse ning kollektiivse ülesütlemise teateid.
Töötukassa koolitused
Töötu­kassa korraldab tööturukoolitusi, et anda tööle­saamiseks vajalikke teadmisi ja oskusi. Töötukassa Hiiumaa osakond vahendab peamiselt nn koolituskaardi koolitusi. See tähendab, et eelnevalt tuleb töötukassa konsultandiga kokku leppida koolituskaardi kasutamine ja töölesaamiseks vajalik koolitus­valdkond. Siis saab valida sobiva kursuse töötukassa kinnitatud koolitajate koolituste seast.
Mänd ütles, et Hiiumaal on töötute arv väike ja seepärast suuri grupikoolitusi, nagu need kunagi olid, ei korraldata ning neile eelis­tatakse vajaduspõhiseid koolitusi. Natuke tehakse saarel ettevõtlus- ja arvutikoolitusi, samuti saab valida näiteks Hiiumaa ametikooli pakutavate koolituste seast, kuid valdavalt toimuvad eriala­koolitused kõik väljaspool saart.
Töötukassa hüvitab koolitus­kulu sh koolituse hinnas sisalduvad õppevahendid kuni 2500 eurot (käibemaksuga), mis võib hõlmata nii ühte kui mitut koolitust.
Kui valitud koolitus(ed) on ülempiirist kallimad, tuleks teavitada oma konsultanti ja võimalusel tellib töötukassa vajaliku koolituse.
Üksnes koolituskaarti kasutades tuleb 2500 eurot ületav summa tasuda omaosalusena.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411