Teisipäev, detsember 13, 2016
 

Parvlaev Leiger puudutas korraks kodusadama kaid

Peep Lillemägi
Parvlaeva Leiger kodu­teekonda jälgisid sajad inimesed veebi kaudu, sadakond ootas ka Helter­maal, kui Leiger kodusadama kaid esimest korda puudutas.
Laevaliiklust kajastava internetilehekülje www.marine­traffic.com haldajad võisid viimase kuu jooksul märgata huvitavat fenomeni – Eesti IPaadressidelt tulnud külastajate arvu plahvatuslikku kasvu. Kogu Eesti riik jälgis TS Laevade esimese, Türgis valminud parvlaeva Leiger teekonda üle Vahemere ja Atlandi idaserva Lääne­merele.
Küllap võis olla nii, et mõnes kodus Hiiumaal arvutit kogu selle aja üldse kinni ei pandudki. Laupäeva keskhommikul näitas internet, et öösel Kuivastusse saabunud laev on läinud taas liikvele ja  mõne aja pärast paistis sadamas ootajaile Heinlaiu tagant nähtavale ilmunud roheline triip juba palja silmaga.
Väga oodatud laev
Need sadamasse uut laeva tervitama tulnud hiidlased, kes olid taibanud binokli kaasa võtta, jagasid kaaslastega teadjal ilmel infot sellegi kohta, mis värvi on kaptenisilla aknalt paistev kohvitass.
“Eks iga sadam ootab igat laeva, aga see on küll see laev, mida on väga oodatud,” ütles ASi Saarte Liinid sadamate peakapten Andrus Maide ning lisas, et sadam on Leigri saabumiseks valmis. “Uued laevad ongi ju täpselt meie sadamate võimalusi, vajadusi ja nõudeid arvestades ehitatud,” lisas ta.
“Kindlasti on laeva väga oodanud ka kõik hiidlased ja usutavasti jäävad nüüd varsti seljataha kõik ebamugavused, mis sadamasse vahepeal pikad ootejärjekorrad tõid,” rääkis Maide samal ajal, kui Leiger sadama poole rühkis.
Mõnda aega sõitis Leiger navigatsioonikanalis mandrilt saabuva Regula kiiluvees ja jäi ootajate silma eest varju, kuid mõnekümne minuti pärast, kui liinilaev silduma pööras, oli laev vaatajate ees täies ilus ning tervitas ootajaid pika vilega. Juba puudutaski uus laev Heltermaal sadamakaid ning ootajad lehvitasid ja plaksutasid.
“Eks see laev ole nagu kaua koju oodatud poeg, kes pikka aega ilma peal olnud ja igasugu vigureid teinud, aga kui ta ükskord jõuab, siis on hästi hea meel ja kõik need varasemad mured ja vigurid on ununenud,” lausus Hiiu maavanem Riho Rahuoja, kel viimase aasta jooksul mandri ja Hiiumaa vahelise laevaühenduse pingete tõttu ka üksjagu kibedat korraldamist ja seletamist olnud.
Kingitus kaptenile
Maavanem kinkis Leigri kaptenile Hanno Naaberile “Hiiu sõnaraamatu”, et laeva­meeskond edaspidi hiidlastest reisijatega suheldes vajadusel mõne sõna täpsemat tähendust järele vaadata saaks.
Leigri kapten vastas ajakirjanduslikule kuldküsimusele “Mis tunne on (kui laev esimest korda kodusadamas kaid puudutab)?”, niimoodi: “Juba päevi enne kodu­sadamasse jõudmist on tunne olnud kogu meeskonnal väga hea. Väsimus ununeb ja ärevus on sees. Ka ilm oli paar viimast päeva päris mõnus.”
Kuid üks vaevuaimatav noot kapteni hääles ja üks vaevumärgatav helk tema silmis lubasid aimata, et iga tunnet ei olegi alati võimalik sõnadega edasi anda.
Ka kaile kogunenud hiidlaste hulgas pühkisid nii mõnedki vargsi silmi, kuigi ilm oli üsna tuuletu.
“Kui Leiger kogu selle pika kodutee kenasti läbi tegi, teenib ta kindlasti seda liini pikalt,” lubas kapten kaile lähemal seisvatel hiidlastel kätt surudes.
Esimene sildumine kodu­sadamas jäi põgusaks. Rahvas esialgu veel pardale ei pääsenud. Rambi sobivuse osas selguse saanud laev lahkus juba paarikümne minuti pärast Rohuküla poole. Leigri esimene kaipuudutus möödus kenasti ning juba enne jõule on teda liinile oodata.
TS Laevad juhatuse esimehe Kaido Padari sõnul kaalutakse lisaks 19. detsembril toimuvale ristimisele Tallinnas sedagi, et ka hiidlaste jaoks laevaga tutvumiseks väike tervituspidu korraldada. Sinna võib siis soovi korral ka kitse kaasa võtta, et talle uut raudlaeva näidata, nagu hiidlastel tavaks.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411