Reede, detsember 9, 2016
 

Näitus koondas 45 autori loomingu

HELJA KAPTEIN
Kärdlas Nelja Nurga galeriis on tänu lisandunud aastalõpu­näitusele nii palju töid, et osa neist on paigutatud üksteise peale – lahendus sai põnev.
Galerii eesruumi seintele seatud umbkaudu 15 autori tööd moodustavad Hiiumaa kunstnike aastalõpunäituse.
Kuna galeriis on varasemastki suur hulk töid, on nüüdseks galeriis esindatud 45 autori looming.
Näituse kujundaja Valev Sein ütles reedel näituse avamisel, et väljapanek uueneb pidevalt, sest töid tuuakse juurdegi.
Sein tutvustas ka uut võimalust, kuidas töid suhteliselt väikeses ruumis eksponeerida – ta asetas lihtsalt ühe töö teise peale. “Pealmine pilt on Tuuli Tammla tehtud, aga maal selle all nimega “Paus”, on minu,” näitas Sein üht “paarisrakendit”, mis üllataval kombel mõjub ühe, täiesti tervikliku tööna. “Selle näituse konstruktsiooniga sobib see variant hästi,” kinnitas ta.
Sigarillokarpidest kunst
Märten Kross rääkis, et tema pilt, mis näitusel väljas, on osa kolmeosalisest tööst triptühhonist, mille juurde käib ka muusika. Töö valmistamiseks on kasutatud autori enda poolt tühjaks suitsetatud sigarillokarpe ajalises järjekorras. Kross rääkis, et kolme pildi sisse on ühtlasi mahutatud see, mis kunstnikuga viie aasta jooksul juhtunud. Mingi aja pärast saab galeriis vaadata kõiki kolme osa koos muusikaga.
Vaataja pilku püüdis pilt vanade pihlakatega, mille autoriks fotograaf Tiit Leito. “Selle foto saamisega nägin hulga vaeva ja kaadreid tegin ehk sadakond,” selgitas Leito, et mõte pildistada pihlaka portree oli tal juba mitu aastat. Pildile soovis autor saada kontrasti, et poleks liiga palju lehti ning taustal olev mets oleks tume ja näeks välja kui vaip. “Võib ju pildistada ka ilusat pihlakakobarat, aga siis on pildil pihlakamarjad, mitte pihlakas ise, pihlaka portree,” selgitas autor.
Kärdla kooli kunstiõpetuse õpetaja Sulev Loopalu ütles, et on aastate jooksul harrastanud kõiki kunstilisi väljendus­võimalusi, nii maalinud kui teinud klaasitöid, aga sel näitusel on väljas keraamika, kuna seda on kõige mõnusam teha.
Autoreid tuleb juurde
Enamik aastalõpunäituse töid on uued ja esindatud on peaaegu kõik valdkonnad, vaid graafikat pole veel toodud. Tasapisi lisandub ka autoreid, kes kuidagi Hiiumaaga seotud. Näiteks osaleb esmakordselt ehtekunstnik Kaia Saarna-Lauri oma loominguga.
Valev Sein esitas läbi Hiiu Lehe palve, et kui Hiiumaal on keegi, kes pärast päevatööd maalib ja millegipärast ennast kunstnikuks ei pea, võiks endast teada anda ja tööd näitusele tuua. “Me laiendame kogu aeg oma piire ja oleks tore saada ülevaade kõigist, kes saarel kunstiga tegelevad,” selgitas Sein.
Helista ja uks avaneb!
HiKu aastalõpu väljapanek on avatud 5. jaanuarini 2017. Kuna näituse ülespanek ja galerii uste lahtihoidmine on õhinapõhine, siis talvehooajal on näitus avatud reedeti ja laupäeviti. Sel nädalavahetusel pikemalt, reedel kella 10–18ni, laupäeval kella 10st–15ni.
Kui aga kellelgi on soov uksest sisse saada ja näitust nautida või meeneid osta, siis telefoninumber on galerii uksel kirjas. Kaja Hiis, kelle number samuti uksel leidub, julgustas helistama, sest kolm HiKu liiget elavad galeriist vaid viieminutise teekonna kaugusel ning on iga hetk valmis tulema. Ta tõi näiteks ühe seltskonna, kes galeriis avas sünnipäevapeo, ja kolm noort inimest, kelle vanaema elab Hiiumaal ja kes otsustasid galeriist läbi astuda. Ka neil juhtudel piisas vaid ettehelistamisest. Ühtlasi on ukseavaja piisavalt kompetentne näituse­töid tutvustama.
Järgmine näitus avatakse Nelja Nurga galeriis 13. jaanuaril ja sinna on HiKu kunsti­õpetajast liige Silli-Mai Kütt plaaninud tagasivaatelise väljapaneku Käina huvikooli õpilaste töödest.

 

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411