Reede, detsember 2, 2016
 

Mahetalunik jäi vilja hinnaga rahule

internet
Hiiumaa talunike viljasaak on ammugi salves ja rahakski tehtud, kes kiidab hinda, kes kurdab hinna üle.
Toomas Remmelkoor Püha­lepa vallast Harju talust rääkis, et vili sai septembri algul salve ja enamik kohe ka mandrile müügiks veetud. “Vilja hind oli tänavu väga madal, odral pea kolmandiku võrra,” ütles peremees.
Täpset hinda ta ei öelnud, kuid ajalehe Maaelu allikate andmetel olid tavavilja hinnad mullustest keskmiselt 10-15 eurot madalamad, mahe­viljadel seevastu kopsakamad.
Harju talust läks müüki 60 hektarilt koristatud 310 tonni hea kvaliteediga toidurukist, lisaks 70 hektarilt saadud 130 tonni toidunisu. Söödaviljaks müüs peremees veel 170 hektarilt saadud üle 700 tonni õlleotra.
Remmelkoor külvas tänavu vilja 70 hektarile rohkem kui mullu. “Saagikus oli keskmine, isegi parem kui mullu, 4,1 tonni kuiva vilja hektarilt,”
nentis ta. Remmelkoor tõdes, et selle aasta ilm pakkus põllu­mehele kõike, ohtrast sajust üle kuu aja väldanud põuani, lisaks muutlikud lõikusilmad, mis päädisid saagikadudega. Ka loomad ja linnud said oma iga­aastase osa.
Scandagra vilja tootejuht Marge Pähkel ütles ajalehele Maaelu, et mujal Eestis olid ilmakahjud veel suuremad ja olukord oli suhteliselt parem Lääne-Eestis, kus kevadel tuli vihm õigel ajal ja augustis ei teinud vihm nii palju kahju.
Mahevili tõi kena kopika
Mahetalunik Mati Vallikivi Kalda talust rääkis, et neil ilmast tingitud koristus­kadusid ei olnud. Siiski jäi saak kevadise põua tõttu kolmandiku võrra eelmisest aastast väiksemaks. Näiteks kaerasaak oli 2,2 tonni hektarilt.
Kokku oli Kalda talus sel aastal teravilja ja rüpsi all 140 hektarit põldu. Kõik viljad said koristatud juba 31. augustiks ja vili oli hea kvaliteediga.
Kogu müüdud vili läks toidu­viljaks. Kokku müüs Männamaal asuv talu 10 tonni mahe­rüpsi, 27 tonni maherukist ja 75 tonni mahekaera. Oma loomadele jäi 75 tonni rukist ja 85 tonni otra.
Vallikivi tava- ja mahevilja hinnavõrdlust tuua ei osanud, kuna on kasvatanud ainult mahevilja, kuid näiteks mahe­kaera kokkuostuhind oli tema sõnul tänavu väga hea,
275 eurot tonn.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411