Teisipäev, detsember 20, 2016
 

Hiiu ja Käina vald ühinevad?

Harda Roosna | Hiiu Leht
Käina vallavolikogu otsustas eelmisel neljapäeval häältega 8 poolt ja 5 vastu esitada maavanemale taotluse haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks. Nädal varem oli 11 poolthäälega teinud samasuguse otsuse Hiiu vallavolikogu.
Otsuse vastuvõtmiseks oli vaja volikogu koosseisu häälte­enamust ehk Käina volikogu puhul vähemalt 7 ja Hiiu vallavolikogu puhul vähemalt 10 toetushäält. Kahe valla ühinemise kohta ütlesid oma seisukoha kõik 13liikmelise Käina vallavolikogu liikmed ja pisut üle poole 19liikmelisest Hiiu vallavolikogust ehk 11 liiget.
Hiiu vallavolikogu liige Artur Valk polnud rahul, et nii oluliselt hääletuselt puudus nii palju Hiiu vallavolikogu liikmeid. “Sellel hääletusel pidanuks oma seisukoha võtma kõik saadikud, selleks meid rahvas ju valis. Ka vastuhääle andmine olnuks selge seisukoht,” ütles Valk.
Kes kuidas hääletas
Käina vallavolikogus oli hääletamine nimeline ja jõujooned jaotasid valimisliidud kaheks, vaid Keskerakonna (KE) fraktsioon jäi ühtseks.
Otsuse poolt hääletasid VL Koostöö liikmed Ilmi Aksli, Eha Brikker, Sander Kopli ja Triinu Schneider ning VL Arenev Käina vald liikmed Ants Kiivramees, Hannes Maasel, Üllar Padari ja Jana Uuskari.
Vastuhääle andsid Malle Kobin (KE), Tarmo Mänd (VL Koostöö), Marti Tisler (KE), Rein Urman (VL Koostöö) ja Martin Vallikivi (VL Arenev Käina vald).
Hiiu vallavolikogus tegid 8. detsembri istungil otsuse ühineda Käina vallaga Jaanus Berkmann (VL Üks Hiiumaa), Tiit Harjak (IRL), Siret Lahemaa (fr RE), Georg Linkov (IRL), Jüri Ojasoo (RE), Tarmo Rajang (KE), Toomas Saal (VL Üks Hiiumaa), Toivo Saue (IRL), Aivi Telvik (fr Koostöö), Lembit Vainumäe (SDE) ja Artur Valk (RE).
Viis Hiiu vallavolikogu liiget, Imre Kivi (VL Üks Hiiumaa), Reet Kokovkin (fr Koostöö), Aili Küttim (VL Üks Hiiumaa), Hüllo-Kristjan Simson (IRL) ja Indrek Ulla (IRL) puudusid istungilt. Kolm volikogu liiget, Ants Vahtras (KE), Annely Veevo (IRL) ja Katrin Sarapuu (fr Koostöö)  lahkusid  enne ühinemislepingu ja eelnimetatud taotluse hääletust.
Ühinemislepingu kinnitasid mõlemad volikogud juba varem, 8. detsembri ühisistungil.
Padari: Algab veel suurem töö
“Kokkuvõtvalt saab öelda, et mitu kuud väldanud intensiivsed läbirääkimised on seljataga, otsused ühinemiseks olemas, aga nüüd algab veelgi suurem töö, et kujundada see õigus- ja administratiivruum, milles uus omavalitsus tööle hakkab,” ütles Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari Hiiu Lehele.
Tema sõnul peavad teatud asjad uue valla korralduslikus raamistikus saama selgeks aprilliks, osa asju suveks, sügise hakul on selge, kui palju on uue valla elanike­registris inimesi ja kuidas ühtsesse volikogusse valimised toimuma hakkavad.
Täna hommikul kirjutatakse Kärdlas alla Käina ja Hiiu valla liitumisleping. Seejärel esitatakse Hiiu maavanema kaudu vabariigi valitsusele taotlus haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks.
Koos taotlusega muuta haldusterritoriaalset korraldust tuleb esitada ka nime­valiku põhjendused. Uue valla nimeks peab ühinejate soovi kohaselt saama Hiiumaa vald.
“Kui vaadata õigusruumi, siis mingeid muid variante kui ühe ülesaarelise valla tekkimine, Hiiumaal ei ole. Seega on nimi Hiiumaa vald igati õigustatud,” ütles Üllar Padari.
Ta avaldas lootust, et ka Pühalepa ja Emmaste vald jõuavad oma otsusteni ega jää ootama valitsuse poolt kavandatavat sundliitmist. “Meie soov oleks kindlasti jõuda ülehiiumaalise vallani vabatahtlike liitumiste kaudu ja usun, et asjade selline käik on ka kõigi saare inimeste huvides.”
Mõttetu variant?
Ühinemise rahvaküsitlus oli väga väikese osalusaktiivsusega mõlemas omavalitsuses, vastavalt Hiiu vallas 1,7 ja Käina vallas 3,5 protsenti valimisealistest elanikest. Hiiu valla küsitlusel jäid peale omavalitsuste liitumise pooldajad 57:11, Käinas napilt ühinemise vastased 36:27.
Üllar Padari selgitas, miks volikogu siiski ühinemise poolt hääletas: “Toetasime ühinemist perspektiivi­tundega, et nii või teisiti tekkib Hiiumaal üks oma­valitsus.”
Samas nentis Padari, et variant, kui ühinevad ainult Käina vald ja Hiiu vald ning Emmaste ja Pühalepa vald mitte, on täiesti mõttetu. Seda seisukohta jagavad tema sõnul ka Hiiu valla juhid. “Kui ühinevad kõik neli valda, siis sel on perspektiivi, sellist, kui ühinevad kaks ja kaks jäävad eraldi, ei ole kellelgi vaja.”
Otsus tuleb täna
Riigihalduse minister Mihhail Korb kutsus oma­valitsustele saadetud kirjas kavandatud ühinemistega veel sel aastal ise lõpuni minema, et mitte jääda valitsuse algatatud ühinemiste vooru, kus tingimused on ühinejate jaoks ebasoodsamad.
Täna teeb riigikohtu põhi­seaduslikkuse järelevalve kolleegium otsuse, kas haldus­reformi seaduse teatud sätted vastavad põhi­seadusele. Riigikohtult taotleb põhiseaduslikkuse
järelevalve menetluses osade haldusreformi seaduse sätete kehtetuks tunnistamist 26 kohalikku omavalitsust, sh Käina, Emmaste ja Pühalepa vald.
Eestis on praegu 213 omavalitsust, eeldatavalt väheneb see arv käsilolevate ühinemiste tulemusena haldus­reformi käigus kuni kolm korda.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411