Reede, detsember 16, 2016
 

Haigla ja perearstid jätkavad koostööd tervisekeskuseta

Eelmisel nädalal jõudsid Hiiumaa haigla ja Kärdla perearstid ühisele arusaamale, et uue tervisekeskuse arendamine ei ole ainus viis koostöö edendamiseks.
Kuna esmatasandi tervisekeskuste Euroopa Liidu abile toetuva arenguprogrammi raames plaanitud Hiiumaa tervisekeskusega seoses on hulk lahtisi küsimusi, millele vastuseid veel pole, otsustas OÜ Kärdla Perearstid projektist välja astuda.
Perearstid ise on olemas­oleva keskusega rahul, rahul on ka patsiendid ja haigla asub kohe perearstikeskuse kõrval. Koos haiglaga ollakse siiski ühel meelel, et patsientide huvides on koostöö jätkamine ka ilma uut keskust arendamata.
“Oleme Kärdla perearstidega teinud pikalt head koostööd ja on hea meel, et tervise­keskuse arendamisega seotud murekohad on laual ja omavahel läbi arutatud,” ütles Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm. “Kõige tähtsam on, et meie patsiendid saavad hea teenuse ja teenust ei osuta hooned, vaid ikka arstid.”
“Hiidlastele hea tervishoiuteenuse osutamiseks teeme jätkuvalt koostööd edasi ja selle arendamine on ühine eesmärk,” lisas Hiiumaa haigla nõukogu esimees Meelis Roosimägi.
Kärdla perearstid jätkavad teenuse osutamist oma praegustes ruumides. “Meie patsiendid on tänaste tingimustega rahul,” ütles OÜ Kärdla Perearstid juhataja dr Meeli Paesüld.
“Riigi poolt on veel lahtine, milline täpselt saab olema perearstide roll loodavates esma­tasandi tervisekeskustes, kas kogu esmatasandi teenuste ja lisateenuste osutamine jääks perearstide korraldada ning kuidas hakkaks toimuma rahastamine.” Seega leidsid perearstid, et parem on jätkata oma teenust praegustes ruumides.
“Koostöö Hiiumaa haiglaga on olnud asjalik ja kindlasti see süveneb veelgi,” lisas dr Paesüld.
Roosimägi avaldas lootust, et kui tegelik Hiiumaa haigla võrgustumine regionaal­haiglaga teoks saab, süveneb ka koostöö.
Vastuseta küsimused
Kevadel esitas Hiiumaa haigla investeerimistaotluse Hiiumaa tervisekeskuse arendamiseks. Riigi poolt nõutavaks tingimuseks oli, et uude keskusesse koondub vähemalt kolm perearsti. Tingimus sai täidetud, kui koos Kärdla perearstidega liitus projektiga ka perearst Marje Vann Käinast. Investeerimistaotlus oli edukas ja projekt lisati valitsuse poolt kinnitatud investeerimiskavasse. Järgmise aasta märtsi alguses peaks esitama projekti rahastamistaotluse.
OÜ Kärdla Perearstid liitus projektiga heas usus, et rahastamis­taotluse ajaks on selge, kuidas hakkab toimuma tervisekeskuse töö korraldamine ja rahastamine; kuidas toimub tervisekeskuse terviklik juhtimine, kui perearstide kohustus on tagada üldarstiabi, aga teiste esmatasandi teenuste osutamine (iseseisev ämmaemandusabi, füsioteraapia ja koduõendus) jääb haigla kanda; kes ja kuidas korraldab ja rahastab vaimse tervise õe ning sotsiaalnõustamise teenust.
Dr Paesüld märkis, et pere­arstid on seaduse järgi ettevõtjad ja peavad oma põhitegevuse huvides teadma, kuidas sellised muudatused mõjutavad nende tegevust, ka rahaliselt. Praegune perearsti­keskus on loodud perearstide oma tööga, tingimustega on rahul nii patsiendid kui meedikud. Uute ruumide üürimine tervise­keskuses, mis asub vaid 50 meetrit haiglale lähemal, ei ole perearstide jaoks eesmärk omaette.
Hiiumaa haigla võttis tervise­keskuse arendamise vedada pikemat perspektiivi silmas pidades ja tingimusel, et projekti omarahastus tuleb riigilt. Haiglajuhid on veendunud, et võrgustumise kaudu see nii sünnib. Samas ei saa haigla vastata perearstide põhjendatud küsimustele tervisekeskuse juhtimise ja rahastamise kohta.
Haigekassa nõukogu käsitles 9. detsembril esimest korda tervisekeskustega seotud muudatusi tervishoiuteenuste hinnakirjas, kuid need ei kata kaugeltki kogu tervisekeskuse teenuste nimekirja.
Vastuseta küsimuste rohkuse kõrval peaksid perearstid andma kinnituse, et kindlustavad perearstiteenused tervise­keskuses kümne aasta jooksul. Kindlust selleks aga pole. Seepärast otsustaski Kärdla Perearstid OÜ 7. detsembril projektist välja astuda.
Roosimägi ütles, et haigla saab perearstide kõhklustest aru ja austab nende otsust.
Haigla ja perearstid leiavad, et kõiki tervishoiuteenuseid Hiiumaal teha ei saa ega jaksagi. “Aga me teeme endast oleneva. Nii palju, kui meist sõltub, hiidlased on ja saavad olema hoitud,” lisas Meelis Roosimägi.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411