Teisipäev, detsember 6, 2016
 

Alarahastus võib vägivalla all kannatavad naised hätta jätta

| Hiiu Leht
Eesti naiste varju­paikade liidu (ENVL) hinnangul võib ala­rahastuse tõttu vägivalla all kannatavate naiste tugi­keskuste võrgustik laguneda ja abiteenuseid saaks täismahus osutada tulevikus ainult neljas maakonnas.
Eesti naiste varju­paikade liidu esi­naine Eha Reitelmann pöördus teisipäeval sotsiaal­kaitseminister Kaia Iva ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski poole abipalvega, et takistada pikkade aastate jooksul üles ehitatud üleriigilise naiste tugikeskuse teenuse sisulist hävimist.
Järgmise aasta riigieelarvesse on sotsiaalministeerium naiste tugikeskuse teenuse osutamiseks sotsiaal­­kindlustusametile planeerinud üle 100 000 euro vähem ning novembris välja kuulutatud hankes on sotsiaal­kindlustusamet hanke kogusumma jaotanud maakondade vahel vastavalt elanike arvule, kirjutas Reitelmann.
Selline kogurahastus ja summade jaotus ei võimalda Reitelmanni kinnitusel enam jätkata kvaliteetse kompleksteenuse osutamist, milleks on esmane kriisinõustamine, majutus, psühholoogiline ja juriidiline nõustamine, ja seda eelkõige väiksema elanikkonnaga maakondade tugikeskustes.
Teenust saaks täis­mahus osutada tulevikus ainult neljas maakonnas ehk Harju­maal, Tartus, Pärnus ja Ida-Virumaal. Paljudelt maakondadelt on hanketingimustega eelnevate aastatega võrreldes võetud ära igaühelt paarkümmend tuhat eurot ehk ligi pool tugikeskuse eelarvest. “Sellise eelarvega ei ole väiksemate maakondade tugikeskustel võimalik enam palgata vajaliku naiste­vastase vägivalla alase ettevalmistusega psühholooge ja juriste, keda on Eestis väga vähe ning kes on seni sõitnud appi erinevatesse maakondadesse,” kirjutas Reitelmann.
Igasse maakonda saab tööle jääda praktiliselt vaid üks inimene, kes peab tagama ööpäevaringse valmisoleku, osutama kriisinõustamist, juhtumipõhist nõustamist ja tagama vajadusel tugiteenused, suhtlema koostöövõrgustiku ning teiste teenuseosutajatega, samuti tegelema aruandluse ja muude juhtimisküsimustega.
Oht kvaliteetsete teenuste kaotamiseks on Hiiu, Järva, Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru, Põlva, Rapla, Saare, Valga, Viljandi ja Võru maakonnas.
Liidu hinnangul tuleks sotsiaal­kindlustusameti hange peatada ja menetluses olevas järgmise aasta riigieelarves näha ette lisaraha väiksema elanike arvuga maakondade tugikeskuste toetamiseks vähemalt senises mahus, et igas maakonnas oleks tagatud vägivalda kogenud naistel ja nende lastel võimalus saada kohapeal kvaliteetset abi.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411