Reede, detsember 16, 2016
 

60 000 eurot katuseraha

Ka 2017. aasta riigieelarves said riigikogulased oma äranägemise järgi ärajagamiseks teatud hulga nn katuseraha – Hiiumaale tuleb sellest 60 000 eurot.
Katuseraha jagatakse fraktsioonide kaupa, üksikute saadikute nimesid kulude juures pole, kuigi tihti on ettepaneku tegijat võimalik aimata. Investeeringusummad räägitakse tavaliselt läbi ka kohapealsete piirkonnaorganisatsioonidega.
Kõige heldem on hiidlaste vastu Sotsiaaldemokraatlik erakond – kokku toetatakse 44 000 euroga. Emmaste vald saab 10 000 eurot põhikooli saali tehnika soetamiseks. Hiiu vald saab 8000 eurot Lauka kooli ja raamatukogu valguskaabliga ühendamiseks ja inventari ostuks, 7000 eurot Kärdla põhikooli digitaristu arendamiseks ja 5000 eurot Kärdla kultuurikeskuse ruumide renoveerimiseks. Pühalepa vald saab 5000 eurot teede mustkatte alla viimiseks. Hiiumaa jooksugrupp saab 4000 eurot Hiiumaa suurima spordisündmustesarja korraldamiseks ja MTÜ Kõpu piirkonna arendusselts Valguskiir 5000 eurot Kõpu rahvamaja remondiks.
Sotsiaaldemokraatliku erakonna Hiiumaa piirkonna juht Hiiu vallavanem Reili Rand ütles, et sotsiaaldemokraadid on nn katuseraha jaotamisel enim pööranud tähelepanu regionaalsele aspektile ning jaganud kõige rohkem vahendeid kogu Eesti peale laiali.
“Meile on oluline tuua vahendeid kogukonna arendamisse juurde − seda nii läbi külaseltside tegevuse kui ka aktiivse ja tervisliku eluviisi edendamise,” ütles Rand. Ta tõi näiteks MTÜ Hiiumaa Jooksugrupi, mis on lühikese ajaga suutnud panna suure hulga hiidlasi ühiselt liikuma ja jooksmist armastama. “Ka mind on nad jooksupisikuga nakatanud,” lisas Rand.
“Hiiumaa sotsid on haridus­küsimusi alati oluliseks pidanud. Kuna haridus muutub üha rohkem digitaalseks, peame oluliseks luua Hiiumaa õpilastele veel parem õpikeskkond, mis vastaks kaasaegsetele ootustele ning et meie noored tuleksid ka pärast kodusaarel kooli lõpetamist kenasti toime,” põhjendas ta koolide rahaeraldust.
Ülejäänud viiest erakonnast kolmelt tuli kokku 16 000 eurot. Nii toetab Keskerakond 6000 euroga Hiiumaa puuetega inimeste koja hoone renoveerimist, Isamaa ja Res Publica Liit 5000 euroga sihtasutust Hiiumaa Spordikool, mis kavatseb rajada Kärdla randa teisaldatava ujuvkai. Vabaerakond toetab 5000 euroga MTÜd Halulaev mereharidusliku programmi käivitamiseks Hiiumaal. EKRElt Hiiumaale toetust ei tulnud ja Reformierakond otsustas jagada oma summa, 300 000 eurot üleeestilisteks asjadeks: 200 000 eurot e-residentsuse toetamiseks, paraolümpiakomitee, PÖFF, üliõpilaste laulupidu Gaudeamus ja Vanurite eneseabi ja nõustamise ühing said igaüks 25 000 eurot.
Reformierakondlane Artur Valk, kes ühtlasi on Kõrgessaare vaba aja keskuse juhataja, ütles, et on alati olnud kahevahel, kas kiita sellist “katuserahade” eraldamist erakondade poolt või mitte.
“Eks me elame kõik samas mõõtkavas, samas riigis. Kui riigikogus esindatud erakonnad kõik kasutavad seda võimalust, siis tahaks hüüda Artur Talviku moodi, kes möödunud aastal “katuserahad” hukka mõistis, et oleksime rumalad, kui seda võimalust ei kasuta ja abivajajaid kasvõi pisikese summaga ei aita,” ütles Valk. Sellest hoolimata on ta küsinud ja saanud oma erakonnalt nn katuserahade näol Kõrgessaare aleviku kultuuri- ja sporditeenuste arendamiseks: krooniajal 1,5 miljonit ja euro ajal 25 000.
Artur Valk ütles, et kuigi Reformierakond otsustas seekord panustada suurematesse riiklikesse projektidesse ja üle maa pisisummade “külvamist” ei tule, siis tema ise oleks teinud ilmselt teisiti.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411