Teisipäev, november 15, 2016
 

Ülikiire interneti sammud Hiiumaal

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Lähikuudel valmib Hiiumaal ülikiire interneti baasvõrk. Kaks infomagistraali lõiku võeti vastu eelmisel nädalal.
Hiiu Leht käis vaatamas, kuidas kaableid ühendati Käina koolis. Kooli direktor Ene Urman märkis, et “Digitaalselt aktiivse kooli” hõbetasemega tunnustatud haridusasutus ootab kiiret ja kindlat ühendust eelkõige selleks, et senist saavutatud õppetaset hoida ja edasi arendada.
“Infotehnoloogiale kulub koolil aastas kuni 10 000 eurot. Lõviosa vajalikest vahenditest oleme ostnud omavalitsuse toel,” selgitas direktor.
Arvutiõpetaja Peep Randviir rääkis, et üks valdkond, kus tulevikus võib ülikiiret internetiühendust õppetöös vaja minna, on seotud 3D printeriga.
“Kui klassitäis õpilasi üle võrgu kolmemõõtmelisi mudeleid loob, on selline andmeside oluline,” sõnas õpetaja Randviir.
Kiirema interneti ootusest rääkisid ka Käina kooli õpilased Johannes Tammerand, Mihkel Klee ja Georg Rüütel. Poiste sõnul vaadatakse internetist praegu hindeid ja peamiselt kasutatakse keskkonda mängimiseks. “Mängitakse vahest liigagi palju,” tunnistasid nad. Asisemalt poolelt tulid jutuks Lego robotid ja valmistumine Robotexi võistluseks.
“Internetist on abi robotite programmeerimisel,” ütles Georg Rüütel.
Tuleb üle Vormsi
EstWin võrgu interneti­kaabel jõuab Hiiumaale mandrilt üle Vormsi. Teenuseid hakkavad kaabli kaudu pakkuma erinevad telekommunikatsiooni­ettevõtted.
Muuseas, eelmisel nädalal selgus, et Eesti maa­piirkondade kiire interneti projekt EstWin kandideerib Euroopa tänavuste lairiba­auhindade nominendiks sotsiaalmajandusliku mõju ja kättesaadavuse kategoorias.
Eesti lairiba arendamise sihtasutuse (ELASA) juhatuse esimehe Priit Soomi sõnul on EstWin baasvõrgu raames üle Eesti praeguseks välja ehitatud üle 4000 kilomeetri optilisel kaablil põhinevat baasvõrku ja ligi 1500 liitumispunkti, mis võimaldavad pakkuda kiiret internetti ja seeläbi kaasaegsete infoühiskonna teenuseid maapiirkondades.
“Projekti suur eesmärk on tuua kiire internet keskmiselt 1,5 kilomeetri kaugusele 98 protsendile Eesti elanikest,” on Soom hiljaaegu selgitanud võrguehituse eesmärke pressiteate vahendusel.
Piiramatu kiirus
Aivar Hein aktsiaseltsist Eltel Networks, mille töötajad Hiiumaal kaablipaigaldustööd tegid, ütles, et saarel saab aasta lõpuks maasse kokku 133 kilomeetrit valgus­kaablit. Kui paigaldatud kaablites on neli mikrotoru, milles sees tavaliselt 48kiuline kaabel, siis perspektiivis on võimalik igasse torusse paigaldada koguni 196 fiiber­optilist kiudu kaablit.
“Ühe kiu pealt on laboritingimustes saavutatud info­edastuskiirus 240 terabaiti sekundis. Seega on ühendus­kiirus piisav, et mitte öelda tänaste teadmiste järgi piiramatu,” selgitas Hein.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg teatas, et samaaegselt magistraalkaabli teise etapi vastuvõtutöödega jõuab Käina vallas kiire interneti kaabel mitmesse perre. Kokku osales valla koordineeritud projektis 35 internetihuvilist tarbijat Orjaku, Nasva ja Kaigutsi külast. Selle projekti realiseerimise käigus ehitatakse tarbijaühendused ELASA rajatava põhivõrgu teise etapi töödega samaaegselt ja sellega hoiavad liitujad kõvasti kulutusi kokku.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411