Reede, november 18, 2016
 

Üle saja päritud kinnistu omanikuta

Tartu maakohtu alla kuuluv kinnistusosakond on saatnud välja teate, milles palub selle aasta lõpuks end omanikuks vormistada kinnistute pärijatel, kes ei ole seda veel teinud. Hiiumaal on neid kõvasti üle saja.
Krista Tamm Tartu ringkonna­kohtu registriosakonnast vastas Hiiu Lehe küsimusele, palju võiks selliseid inimesi olla Eestis ja palju Hiiumaal, et kogu Eesti kohta kahjuks praegu värskeid andmeid ei ole, aga Hiiumaa arvud on järgmised: Hiiu maakonnas kokku on kanne tegemata 133 pärijal, neist Emmaste vallas 26, Hiiu vallas 51, Käina vallas 33, Pühalepa vallas 23.
Ühtlasi tänas ta kõiki neid tublisid inimesi, kes on pärast oktoobri alguses meedia vahendusel edastatud palvet end omanikuks juba registreerinud. Kuu aja jooksul registreeris end omanikuks enam kui 1200 pärijat.
Selleks, et anda kõigile omanikele vabatahtlikuks vormistamiseks piisavalt aega, pikendab kinnistusosakond esialgset 1. novembri tähtaega aasta lõpuni. Senine tagasiside näitas, et valdavalt oli pärimine jäänud lõpuni vormistamata teadmatusest.
Maksu- ja tolliameti andmetel on tuhandeid kinnistuid, mille senine omanik on surnud ja uus omaja ei ole kande parandamiseks avaldust esitanud. Nii jääb riigil saamata olulises osas maamaksu. Järgmise aasta algusest hakkab kinnistusosakond taoliste pärijatega ühendust võtma. Kui omanik ei ole aasta lõpuks kinnistusraamatu kande parandamist taotlenud, saadab kinnistusosakond talle uuel aastal esmalt trahvihoiatuse. Kui ka hoiatuses ettenähtud ajaks taotlust ei esitata, määratakse omanikule 200eurone rahatrahv.
“Kinnistusraamatus olevad andmed peavad peegeldama tegelikkust. Seetõttu palume uutel omanikel esitada vajalik kandeavaldus. Kande taotlemine on riigilõivuvaba ja kinnistuportaali kaudu saab seda teha ka notaritasuta,” selgitas kinnistus- ja registri­osakonna kohtudirektor Virve Altuhova.
Kande tegemiseks kinnistus­raamatusse tuleb esitada avaldus kinnistuportaali kaudu ja lisada omandiõiguse aluseks olevad dokumendid.
Avalduse esitamine kinnistu­portaali kaudu ja kande parandamine on riigilõivu­vaba. Avalduse vormistamisel notari abiga tuleb teenuse eest tasuda vastavalt notaritasu seadusele. Kui eelnevalt ei ole pärimismenetlust läbi viidud, tuleb pöörduda notari poole, kes teostab pärimismenetluse ja väljastab pärimis­tunnistuse.
Kehtiva seaduse järgi on pärimisest võimalik loobuda kolme kuu jooksul pärandaja surmast. Kui pärandist loobumine või vastuvõtmine on vormistamata või pärimisega seoses tekivad täiendavad küsimused, tuleks pöörduda notari poole, kelle kontaktid leiab Notarite Koja võrgu­kodust.
Tartu maakohtu juurde kuuluv kinnistus- ja registri­osakond haldab kõigi Eesti piirkondade kinnistus- ja registriasju.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411