Reede, november 18, 2016
 

Ühinemisleping valmis – tutvuge ja täiendage

Hiiu valla ja Käina valla üheks omavalitsuseks liitumise lepingu projekt on pärast kaks kuud kestnud intensiivseid läbirääkimisi valmis, avalikustatud ja ettepanekuteks avatud.
Nii Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari kui Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo kinnitavad, et ühinemisläb­irääkimised Käina valla ja Hiiu valla vahel toimusid konstruktiivselt ja mõlemat osapoolt austades.
“Üksteise ettepanekutesse suhtuti tõsiselt. Eesmärgiks oli leida parim ühinenud valla toimemehhanism, mis on kajastatud ühinemislepingus,” seisab kahe omavalitsuse poolt elanike teavitamiseks üllitatud ühinemislehes avaldatud vallavolikogu juhtide pöördumises.
Lepingu seletuskirjast selgub, et muuhulgas on läbirääkimistel kokku lepitud: ühinevate omavalitsuste ja endise Kõrgessaare valla piirkondadesse moodustatakse osavallad, mis tagavad elukohalähedaste teenuste osutamise ning kogukondliku kaasarääkimis- ja otsustusõiguse.
Suuremate ühiste investeerimisobjektidena ühinenud vallas nähakse aastatel 2017−2019 Käina kultuuri­keskust ning Hiiumaa loodus- ja tegevuskeskust, mis samuti asub Käina vallas.
Investeeringud
Hiiu valla poolelt on suurimad objektid Kärdlas asuva Kalda tänava lasteaia maja ja Kärdla põhikool, väiksemad Kõrgessaare vaba aja keskuse katuse soojustamine ning Kõrgessaare katlamaja ja trasside ehitus. Kõik kokku pisut üle 7 miljoni euro.
Kuigi läbirääkijad tegid enda sõnul pingutusi, et kaasata ka Emmaste ja Pühalepa valda, ei andnud see tulemusi. Tulenevalt haldusreformi seadusega paika pandud kriteeriumitest ei saa Hiiumaale jääda rohkem kui üks vald. Seega peaks neid omavalitsusi tänasest teadmisest lähtuvalt ootama ees sundliitmine. Riigikohtu otsus, kas sundliitmine on seaduslik või mitte, peaks valmima enne jõule.
Liitumislepingu seletuskirjas seisab, et Hiiu valla ja Käina valla läbirääkijate üheks argumendiks, valides vabatahtliku liitumise, on võimalus ühinemise detailides ise kokku leppida. Samuti kaasneb vabatahtlike ühinemistega ühinemispreemia, mis kõigi Hiiumaa nelja valla ühinemisel olnuks 1,9 miljonit eurot, Hiiu valla ja Käina valla ühinemisel 764 800 eurot.
Lepingu projekt ja mitmed sellega seonduvad dokumendid on väljas Hiiu valla ja Käina valla kodulehekülgedel.
Rahvakoosolekud ja -küsitlus
Järgmisel nädalal viiakse mõlemas vallas läbi rahvakoosolekud, kus ühinemislepingut tutvustatakse ja inimeste arvamusi kuulatakse.
Ühinemisteemalised rahva­koosolekud algavad 21. novembril kl 18.30 Käina huvi- ja kultuurikeskuses, 22. novembril kl 18 Kõrgessaare vaba aja keskuses, 23. novembril kl 18 Kärdlas Hiiu vallavalitsuses ja 25. novembril kl 18 Kõpu rahvamajas.
Rahvaküsitlus kahe omavalitsuse ühinemise kohta viiakse läbi 30. novembrist 5. detsembrini. Küsitlus­punktid on avatud Hiiu valla­valitsuses ja Kõrgessaare valitsejamajas (Tööstuse tee 16) 4. ja 5. detsembril kl 10–18. Käina vallavalitsuses 4.-5. detsembril kl 10–18.
Elektrooniliselt saab küsitlusele vastata 30. novembrist kl 9 kuni 3. detsembrini kl 20 Käina valla kodulehel www.kaina.hiiumaa.ee ja Hiiu valla kodulehel www.hiiuvald.ee
Taotlus kodus vastamiseks tuleb omavalitsusele esitada hiljemalt 2. detsembriks kella 12ks kas meili teel, Hiiu vallavalitsuse telefonil 463 6082 või Käina vallavalitsuse telefonil 462 2888.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411