Teisipäev, november 1, 2016
 

Õige otsus sundolukorras

Ühinemisläbirääkimiste seis on muutunud – loodetud nn neljapoolsetest on sisuliselt saanud kahepoolsed ja ammugi alanud kolmepoolsed võivad täna saada äkilise lõpu.
Nii Hiiu vallavolikogu esimees Jüri Ojasoo kui Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari ütlesid, et nende ühinemisotsus on kindel ja väga loodetakse laua äärde saada ka Emmaste ja Pühalepa vald.
Pühalepa volikogu ütles Käina valla alustatud neljapoolsetele ühinemis­läbirääkimistele juba “ei” ja suure tõenäosusega tegi samasuguse otsuse ka Emmaste volikogu.
Eitavat otsust põhjendas Pühalepa valla­volikogu esimees Toomas Remmelkoor sellega, nagu oleks tulevase ühisvalla tugevate osavaldade puhul tegu paljalt näotegemisega.
Üllar Padari sõnul on see väide kummaline, kuna kolmepoolsete ühinemis­läbirääkimiste laua taga oldi üsna üksmeelsed ja seal kokkulepitu on ka Hiiu vallaga toimuvate läbirääkimiste sisuks. Padari kinnitas, et neile on oluline, et tekiks tugevad osavallad.
Käina volikogu võib täna kolmepoolsed läbirääkimised lõpetada, kuna Käina, Emmaste ja Pühalepa ühinedes haldusreformi seaduses nõutud 5000 elanikku kokku nagunii ei saa. Hiiu vallaga liitudes saab see nõue täidetud ka ülejäänud kahe vallata.
Väidetavalt on omavalitsused, kes sundliitmisest (või ühinemisest üleüldse) vaimustuses pole, valmis ka Euroopa kohtusse minema. Kuid kas sellest on abi, kui Euroopast on varem tulnud seisukoht, et riik tohib muuta kohalike omavalitsuse elanike arvu kriteeriumi?
Otsus, et Pühalepa ja Emmaste sund­liidetakse, on juba tehtud. Mis sest, et veel mitte valitsuse poolt.
Hiiu Leht soovib omavalitsusjuhtidele klaari mõistust, et sellises sundolukorras õigeid otsuseid teha. Vigade puhul on ilmselt rohkemgi kaotada kui ainult ühinemis­toetus.
1. november 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411