Reede, november 4, 2016
 

Nööbist kinni

Emmaste ja Pühalepa vallavolikogud on otsustanud, et ei liitu Hiiu valla ja Käina ühinemisläbirääkimistega. Mis edasi?
Vastab riigihalduse minister Arto Aas: “Juulis jõustunud seaduse kohaselt saavad kõik  omavalitsused, kus on alla 5000 elaniku ja kes volikogude algatusel ei ühine, järgmise aasta veebruaris valitsuselt ettepaneku ühendamiseks mõnega naabervaldadest. Valdadel on seejärel kolm kuud aega selle kohta arvamust avaldada ning omavahel ühinemisega seonduvas kokku leppida. Juhul, kui nad vajalikke toiminguid, näiteks valimistoiminguid, ei tee, teostab need nende nimel maavanem. Seaduses on selged erandid neile, kes seda ettepanekut ei saa, need on väikesaared, hajaasustatud vallad, mille territoorium suurem kui 900km2 ning Setomaa piirkond. Kõik ülejäänud miinimumkriteeriumi mittetäitvad omavalitsused ühendatakse valitsuse poolt. Seega hiidlastel paraku mingit võimalust seadusega sätestatust mööda pääseda ei ole. Ühinemised jõustuvad järgmise aasta oktoobris volikogu valimistel.
On kahetsusväärne, et mõned omavalitsusjuhid on selle aja pühendanud läbirääkimiste ning ühtse omavalitsusena toimimise ettevalmistamise asemel passiivselt riigikohtu otsuse ootamisele. Otsus peaks tulema hiljemalt jõuludeks ja kui riigikohus reformi läbiviimises põhiseaduse põhjendamatuid riiveid ei tuvasta, on hilja vabatahtliku ühinemise protsessiga kaasa jõudmiseks. Haldusreform ei lähe lihtsalt mööda. Tuletan meelde, et enamus riigikohtusse pöördunud omavalitsustest on siiski ka aktiivselt läbirääkimisi pidamas. Seega Hiiumaal on need vähesed vallad, kes loobuvad vabatahtlikult ühinemiseks saadavast toetusest. Emmaste ja Pühalepa ühinemine läbirääkimisi pidavate valdadega suurendaks ühienmistoetust 1,1 miljonit euro võrra. Kõik see läheks kohaliku elukeskkonna arendamiseks ning inimeste heaolu tõstmiseks.
Meenutan, et juba 2001. aastal nägi tollase siseministri Tarmo Looduse reformikava ette kõigi Hiiumaa omavalitsuste ühinemine üheks omavalitsuseks. Vahepeal on terve põlvkond üles kasvanud. Siinkohal kutsuksingi hiidlasi üles oma häält kuuldavaks tegema. On veel viimane hetk protsessiga jätkata, et vabatahtlikult ühineda.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411