Reede, november 18, 2016
 

Milline on mõistlik valik?

Eelseisva Käina valla ja Hiiu valla liitumisega on tekkimas eriskummaline olukord, kus Hiiu saarest ulatub diagonaalis üle üks suur omavalitsus – Hiiumaa vald, millest eraldi asub üks osa – Kärdla linn, mis tõsi küll, on ka praegu eraldi muust Hiiu vallast. Selle suurvalla servadel toimetab kaks pisemat valda – Emmaste ja Pühalepa.
Tänase lehe arvamusküljel süüdistavad
Emmaste ja Pühalepa vallajuhid Käina valda, et see “reetis” edukalt kulgenud kolmepoolsed ja algatas neljapoolsed ühinemisläbirääkimised pelgalt ühinemisraha pärast.
Käina vallajuhid pareerivad, et nad ei saanud riskida sundliitmisega ja ka investeeringuteks on raha vaja ning kuna partnerid olid ebalevad, võeti ohjad enda kätte.
Ka Hiiu Leht on toetanud kolmepoolseid läbirääkimisi. Tollal oli see mõistlik, et mitte lasta domineerida Hiiu vallal ning kolmekesi seada enne paika oma reeglid. Nii tehtigi ja tulemus sai päris hea.
Kui Käina vald 5000 elaniku nõude ja sundliitmise kirve ohus igaks juhuks ka neljapoolsed läbirääkimised algatas, tundus ka see mõistlik – kui muid valikuid pole, tuleb valida kahest halvast parem.
Jääb üle oodata, mida ütleb riigikohus 26 omavalitsuse kaebuse kohta. Hiiu Lehe andmetel peaks see otsus avalikuks saama enne jõulu. Kui sundliitmine ebaseaduslikuks tunnistatakse, saavadki Pühalepa ja Emmaste vald iseseisvaks jääda või kasvõi omavahel ühineda. Kogemus, et valla üks osa on teise sees, on saarel juba olemas ja pole sest ju väga suurt tüli sündinud. Vähemalt avalikult mitte.
Igal juhul on kahju, et hästi alanud protsess vastastikuste süüdistustega lõppes ja saare omavalitsusjuhid üle hulga aja jälle eri leerides on.
18. november 2016

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411