Reede, november 18, 2016
 

Metsa võiks raiuda rohkem, aga metsateed vajavad enam hoolt

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Viimasel ajal on palju räägitud sellest, et puitu võiks rohkem kasutada ja metsa senisest enam raiuda. Hiiumaa on Eesti kõige metsasem maakond. Ka siin peetakse plaani, et võiks rajada soojuse ja elektri koostootmisjaama ning selle tarbeks kasutada kohalikku kütust – puitu. Teisalt peljatakse, et intensiivne metsamajandamine võib kahjustada pinnaseteede olukorda metsades ja teede korda­tegemiseks ei jätku raha.
Küsimusele, kuidas nende asjadega on, vastas SA Erametsakeskus juhatuse liige Jaanus Aun.
“Eesti metsatööstus on viimastel aastatel tublilt investeerinud – avatud on nii uusi saeveskeid, vineeritööstusi, pelletitehaseid kui ka koostootmisjaamu. Ka lähiaastate plaanid on optimistlikud. Erametsakeskuse hiljutise uuringu “Puidukasutuse prognoos aastani 2018” kohaselt vajab metsatööstus paari aasta pärast senisega võrreldes 3–4 miljonit tihumeetrit puitu aastas enam.
Raiemahu kasv on vajalik muidugi eeldusel, et investeerimisplaanid tõepoolest tegelikkuseks saavad. Metsa otsalõppemist nende plaanide valguses karta ei maksa. Metsanduse arengukava näeb säästva metsakasutuse ülemise piirina 15 miljonit tihumeetrit puitu aastas. Praegu oleme Eestis u 10 miljoni tihumeetri aastakasutuse tasemel. Lisaks oleme ju aastaid raiunud alla juurdekasvu, ka siit on tekkinud varu, mida jätkusuutlike majandamisreeglite kohaselt kasutada saaks.
Ei tasu arvata, et metsatööstuse tegevus tähendab tulu ainult suurettevõtetele. Uuringud on kinnitanud, et iga tihumeeter metsaraiet annab väärtusahela kaudu riigile 70 eurot maksutulu ning miljon tihumeetrit lisanduvat raiemahtu loob u 3000 töö­kohta maapiirkondades. Eesti­maist metsa kasutades jääb töö ja leib kodumaale.
Metsateede olukord on metsade majandamise hoogustamiseks muidugi omaette väljakutse. 2014. aastal Erametsakeskuse poolt tellitud uuring kinnitas, et teede seisukord erametsades on rahuldav. Vaja oleks aga nii olemasolevat teedevõrku korrastada kui laiendada. Uuringus toodi välja, et ligi 30 protsenti erametsadest jääb teede 500 m mõjualast välja.
Ka on riigimetsas metsa­teede korrastamisse hoogsalt panustatud, erametsas aga vähem, kuna teetööd on kulukad ja nõuavad tihtipeale head metsaomanikevahelist koostööd. Kuna Erametsa­keskus toetab vanade metsakraavide kordategemist, oleme mitmel korral plaani pidanud, et toetada ka kraavi kõrvale tee rajamist. Nii saaks kaks metsakasvu ja kasutamist mõjutavat ülivajalikku tööd koos tehtud. Paraku on rahapuudusel metsateede korrastamise-rajamise toetusmeede senini olemata jäänud.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411