Teisipäev, november 8, 2016
 

Kodukant korraldas turvalisuse seminari

Helja Kaptein
MTÜ Kodukant Hiiumaa koos Hiiumaa politsei- ja päästeameti ning Hiiu maavalitsusega korraldasid Käinas maakondliku turvalisuse seminari.
Oktoobri lõpus kogunesid Käina kultuurikeskusesse need, kes tundsid muret nii enda kui naabrite pärast, kes võivad õnnetustesse sattuda. Mida selliste juhtumite ärahoidmiseks saab teha kogukond, mida iga üksikisik, sellele püüdsid seminaril “Kogukondliku turvalisuse ja veeohutuse tegevused Hiiumaal” keskenduda kõik ettekandjad.
Ettevõtmise korraldaja MTÜ Kodukant Hiiumaa juhatuse liige Ester Tammis rääkis, et nende ja Hiiumaa politsei- ja päästeameti vahel on partnerlussuhted. “Kodu­kandi liikmete ja kohalike elanike jaoks on teadmised, kuidas ennetada õnnetusi, rikastavad,” ütles ta. Tammis
lisas, et kuigi ollakse juba palju targemad, peab teavitamine jätkuma. “Politsei- ja päästetöötajad on kodukandi liikmetele väga head ja vajalikud koostööpartnerid, oleme saanud rääkida olulistest asjadest.”
Maavanem Riho Rahuoja, kes on maakonna turvalisuse nõukogu esimees, tutvustas maakondliku siseturvalisuse võrgustikku ja maakonna turvalisuse nõukogu rolli kriiside lahendamisel. Viimati tuli nõukogul tegeleda madala veetaseme tõttu praamiliikluse taastamise võimaluste leidmisega. Ta selgitas, et kõikidest komisjonidest tulev teave töödeldakse turvalisuse nõukogus ja see annab ühtsema infovälja.
Kokkuvõte veeohutusprojektist
Tänavustest siseturvalisust toetavatest tegevustest ja kokkuvõtte veeohutusprojektist tegid Hiiumaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma ja Kärdla politseijaoskonna juht Aare Allik. Projekti alustades võeti luubi alla erinevad siht­rühmad: väikelaevajuhid, kalurid ja õpilased. Veeohutuse programmis ei osalenud vaid üks lasteaed ja üks kool. Lisaks on päästjad käinud jagamas teadmisi nii pääste- kui ennetus­tegevuse kohta erinevates lastelaagrites.
Aasma märkis, et eriti oluline oli koolitus neile, kes taotlevad Hiiumaa ametikoolis väikelaevajuhi tunnistust.
“Arvasime, et õppurid teavad ja oskavad kõike, aga selgus, et paljudele oli see teema uus,” ütles Aasma. “Tegelikult peaks sel erialal olema veeohutus õppekavas. On ju laevajuhi ülesanne selgitada merele minejaile, kuidas päästevest selga käib ja kuidas see toimib,” lisas ta.
Aasma selgitas, et pääste­veste on erinevaid ja osa neist on seljas mõnusad ega sega töötegemist.
Vabatahtlikust merepäästest
Hiiumaa vabatahtliku mere­pääste seltsi juhatuse liikmelt Marek Rätsepalt kuulsid kokkutulnud seltsi tegemistest. Kõigil, kes soovivad hakata vabatahtlikuks merepäästjaks, peab olema läbitud koolitus, sobiv varustus ja leping PPAga. Hiiumaal on praegu 32 koolitatud vabatahtlikku merepäästjat.
MTÜ Eesti Veeohutus ILSE vetelpääste instruktor Eimar Täht rääkis veeohutus­alaste koolituste vajalikkusest ja õnnetuste ennetamise kuldreeglitest, tuues hulgaliselt näiteid elust enesest.   “Mere­päästjad lähevad merele siis, kui kõik teised tahavad kaldale tulla,” ütles Täht. “Seega peavad nad olema treenitud ja omama teadmisi, et ise ellu jääda ja suuta ka teisi päästa.”
Rootslased on välja arvutanud, kui palju läheb riigile maksma üks hukkunud inimene. Statistikale tuginedes võib väita, et tõenäoline uppuja on parimas eas meesterahvas, kellel on elamata jäänud tööaastaid, millest riigile jäävad maksud laekumata. Tavaliselt on tal ka koolis käivad lapsed, keda peab seejärel hakkama toetama kohalik omavalitsus. Lisaks võib lähedaste leinaga lisanduda alkoholi ja narkootikumide tarvitamine, mis põhjustavad omakorda kulutusi tervishoiule. Kokkulöödult on need rahanumbrid muljetavaldavalt suured. “Meie mõttemaailm peab muutuma: turvavööd pole tarvis politseiniku jaoks kinni panna ja päästevest ei ole kellelegi teisele ettenäitamiseks,” kinnitas Täht.
Seminari viis läbi Hiiumaa vabatahtliku merepääste seltsi liige Ain Tähiste.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411