Teisipäev, november 15, 2016
 

Kärdlas näeb paar nädalat tipptegijate disaini

Helja Kaptein
Hiiumaa on esimene maakond, kus Eesti kaasaegset disaini väljaspool pealinna esitletakse. Haruldane näitus on Nelja Nurga Galeriis avatud veel vaid järgmise nädala lõpuni.
Galerist Kalli Sein rääkis, et Eesti kaasaegse tootedisaini näitusi pole varem Tallinnast väljaspool näidatudki. Seega on hiidlastel esimese maakonnana võimalus disainerite ja Eesti Disaini Maja tegemistega lähitutvust teha.
Näituse avas ja Eesti disaini olukorrast rääkis osakonna juhataja professor Aivar Habakukk, kes tutvustas disainimaastikku ning kiitis hiidlasest disainitudengit Mihkel Emil Mikku. Nimelt kuulus Mikk tiimi, mis võitis selleaastase Bruno auhinna parima insenertehnilise toote kategoorias.
Sein ütles, et näitusel pole nii tehnilisi esemeid, kui Mihkel Emili fookuskauguse mõõtmise seade, kuid on palju kodusisustuse valdkonda kuuluvaid igapäevaseid esemeid, mida disainerid on käepärasemaks, mugavamaks, häid emotsioone pakkuvaks tuuninud.
Mitmedki eksponaadid on võitnud Bruno auhinna. Tunnustatud tegijatest saab Kärdlas näha Mare Kelpmani tekstiili ja Tarmo Luisu kaks aastat tagasi disainiauhinna Bruno saanud valgusteid, aga ka Johanna Tammsalu pitskruvist disainitud valgustit ja ronimisköiest nöörnagi, mis oli tänavuse Bruno laureaat.
Hiiumaa kunstnikelt on näitusel Kaia Saarna ehted ja Julia Künnapi laste söögitool. Mööblistuudio OotOot meeskonda kuulub hiiu juurtega Marko Ala ja Nelja Nurga Galerii püsiväljapanekus on Anne-Liis Lehe klaasvaagnad, mis on samuti osalenud Disaini­konkursil Bruno.
Sein märkis, et ka Hiiumaal tehtav käsitöö on kohati nii heal tasemel, et ei oskagi vahet teha, mis on disain ja mis käsitöö.
Näitusetööde valikul oli pearõhk naturaalsete materjalide leidlikul ja meisterlikul kasutamisel, emotsionaalse laenguga toodetel, uudsetel lahendustel, keskkonnateadlikul disainil, aga ka taas- ja uuskasutusel. Põhiliselt on esitletud kodusisustuse hulka kuuluvad tekstiil- ja puit­esemeid. “Disain on siiski tunduvalt laiem mõiste kui siin näha,” lisas Sein.
30 disaineri tööd
Näitusel on puitmööblit ja aksessuaare, valgusteid, graafilist disaini, sisustustekstiile, kotte, salle, aga ka keraamikat, klaasi, lemmik­loomatarbeid, ehteid ja muudki. Aga ka kvaliteetsed täispuidust lõikelauad, soojad villased sallid disainerilt, keda eelistab ka meie presi­dent, palju ehteid noortelt ehtekunstnikelt, kes kõik viimastel aastatel palju auhindu noppinud. Paljusid tooteid on võimalik soetada või tellida.
Kokku on näitusel esindatud 30 eri eas ja erineva nägemusega kunstnikku, kellest osa õppinud tootedisaini ja mõned nn vana nimetuse järgi tarbekunsti.
Huvi näituse vastu on olnud suur – juba esimeste avatud tundide jooksul jõudis näitusele sadakond huvilist. “Paljud inimesed, kes varem galeriisse polegi sattunud, on nähtuga väga rahule jäänud ja ka jõulukinkideks mõeldud disainesemeid soetanud,” ütles Sein.
Sel nädalal jõuavad koos õpetaja Sulev Loopaluga, kes on samuti disaineri­haridusega, näitusele ka Kärdla kooli õpilased, kes kahjuks arusaamatuste tõttu Tuuru ettevõtluspäevast ilma jäid. Seal tegi Kalli Sein spetsiaalselt noortele suunatud ettekande disaini­näitusest, disainerharidusest ja tutvustas disaintooteid.
Kahjuks jääb näitus Kärdlasse suhteliselt lühikeseks ajaks – vaid kolmeks nädalaks, millest loo ilmumisajaks alles jäänud tosin päeva.
Näituse kujundasid ja ehitasid üles teatrikunstnik Maret Kukkur ja meie oma kunstnik Valev Sein, graafilise lahenduse eest kandis hoolt Marko Kekišev stuudiost Siirup.
Disaininäitus Nelja nurga galeriis Kärdla Keskväljak 5A on avatud reedeti ja laupäeviti 11–15ni. Kõikidel muudel aegadel pääseb samuti ligi helistades telefonidel: Kaja Hiis 510 9255, Helle-Mare Kõmmus 529 9429, Valev Sein 529 6580, Tuuli Tammla 5694 1855.
Lisainfot saab Eesti Disaini Maja veebilehelt ja -poest www.estoniandesignhouse.ee

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411