Reede, november 25, 2016
 

Kärdla sadam kogub tuntust

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Kärdla sadama kolmas hooaeg tõi Hiiumaad külastama rekordilise hulga aluseid – üle 900. Tuhande veesõiduki piir loodetakse ületada järgmisel suvel.
Kärdla sadama kapten Sven Kriggulson ütles lõppenud hooajast kokkuvõtet tehes, et turistidega pardal tuli sadamasse üle 730 aluse, lisaks saabus 110 purjepaati Muhu väina regati raames ja 64 veesõidukit oli kohal, kui toimus Tuulekala festival. Alalise lepinguga seisis sadamas paarkümmend alust, lisaks veel politsei- ja piirivalveameti laevad. Enamik Kärdla sadama külalistest on olnud välismaalt ja nendest omakorda suurem osa Soomest.
“Keskmine inimeste arv ühel alusel oli kolme ja nelja vahel. Muhu väina regatil oli meeskonnas keskmiselt viis-kuus inimest. Andmete kogumine ei ole kohustuslik, aga mitteametliku arvepidamise alusel oli Kärdla sadam juba eelmisel aastal Eesti viie külastatuma väike­sadama hulgas,” selgitas sadama kapten.
Kriggulson ütles, et sadam ei tule veel omavahenditega päriselt ots otsaga kokku, kuid on sellele väga lähedal. Taotlus SA Kärdla Sadam asutaja, Hiiu valla järgmise aasta eelarvesse on 25 000 eurot. See moodustab vaid 0,4 protsenti valla eelarvest. Samal ajal, kui eelpool esitatud numbrid näitavad: sadama kaudu jõudis Hiiumaale üle 4000 turisti.
Keskmine külastuse kestus oli lõppenud hooajal kaks ööd ja kolm päeva. Kriggulson nentis, et selle ajaga ei jõua kaldale astunud mere­turistid saarele ringi peale teha. “Peame kindlasti tagasi tulema,” on paljud lahkudes kinnitanud.
On uuritud, et kruiisiturist kulutab Tallinnas mõne tunniga sadakond eurot. Kui 8000 inimpäeva Kärdla sadama külastust toob päeva kohta sisse ka kaks korda vähem, võib igaüks  ise arvutada, kui palju sadamakülaliste kaukast Hiiumaale tulu jääb.
“Sellel suvel nägin ka üht Hongkongi lipuga jahti ja eelmisel suvel oli Kärdlas ühe Okeaania saareriigi lipuga alus,” lausus Kriggulson vastuseks küsimusele eksootilisemate külaliste kohta. Tähelepanuväärne, eriti kui arvestada fakti, et Hiiumaa ei jää maailma suurtele mere­teedele, pigem on Lääne­mere ümbruse riikide turistide pärus­maa.
Tänavu varakult saabunud talvenädalad tulid sadama jaoks mõneti ootamatult. Aluste veest väljatõstmine oli kohati tekkiva jää ja libeduse tõttu ohtlikki. Nüüdseks on sadama angaarides talvitumas üle 40 erineva aluse, peamiselt Soomest, aga ka Venemaalt.
Oma lugu tuleb rääkida
“Niisama ei tule sadamasse keegi, tullakse vaatama, mida Hiiumaal pakkuda. Väga suur huvi on loodusobjektide, samuti muuseumide vastu. Kindlasti on tähtis soov saada kvaliteetset toitu,” selgitas Kriggulson sadama külaliste ootusi.
Kuulates kapteni juttu sellest, mida merematkajad talle oma käikudest Hiiumaal pajatanud, tundub, et hiidlased peaksid oma “lugu” ehk pisut paremini rääkima. Muljed saare loodusobjektide kohta on kõlanud ülivõrretes, samas on Kaibaldi liivik või Tihu järved väga raskesti leitavad ja ühtegi viita ka sinnapoole ei osuta.
Külalised ei tule jahiga saarele ainult ööbima või sööma. Pigem on toitlustus või suveniirid teenused, mida eri objektide juures elamuse kõrvale ja lisaks pakkuda. Looduslike vaatamis­väärsuste vaatamise eest keegi ju otseselt raha küsida ei saa.
Mereturismihooaeg Lääne­merel on lühike ja terava tipuga, mil turiste palju ja soovitavatest teenustest võib pigem puudus kätte tulla. Autorent ja jalgrattarent on sadamas igal juhul olemas ja leiavad kasutust. “On olnud juhtumeid, kus külalised jätavad jahi sadamasse ja Hiiumaalt võetud rendiautoga käivad ka ära Saaremaal või mandril,” rääkis Sven Kriggulson
novembri lõpus, kui uus navigatsioonihooaeg on vaid viie kuu kaugusel…

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411