Reede, november 18, 2016
 

Jausa kogudus tähistas 125. aastapäeva

erakogu
Möödunud pühapäeval tähistas Jausa kogudus oma 125. aastapäeva. Koguduse juured on rohkem kui 130 aastat tagasi Hiiumaad puudutanud usulises ärkamis­liikumises, millest said alguse Hiiumaa rohkearvulised baptisti- ja priikogudused. Kuuldused Põhja-Hiiumaal alanud usulisest liikumisest jõudsid Jaussa Madis Sergo kaudu, kes oli Hiiessaares elades puutunud priilastega kokku ja tulnud uuele usule. Tema kutsel tulid Jaussa Palade priikoguduse mehed – Peet Sauer, Mihkel Tikka, Mihkel Tüür ja teisedki. Esimeseks ärganuks Jausa külast sai 1891 aastal Niidi Mare, kellest sai hetkega kõneaine kogu külas. Sellest, kuidas ta oma kleidilt rebis pitskrae ja lõikas ära pärlnööbid, räägiti rohkem kui millestki muust. Säärased kompromissitud vagadusemärgid olid tollal aga päris tavalised. Sellest aastast loetakse ka koguduse algust. Koosolekuid peeti taluperedes, esimesteks kohtadeks Sergode ja Tellerite kodud. Kuna priikogudustel puudus ametlik tegevusluba, said koosolekute pidajad ja ka majaomanikud tihti tagakiusu osaliseks. Loata koosolekute pidamise eest maksti trahve ja istuti ka arestis, Juhan Teller kunagi kolm nädalat järjest. Trahvivõla katteks müüdi oksjonil ta hobune. Ometi ei peatanud see usklikke.
Koguduse esimesteks kohalikeks juhtideks olid Siim Teekel, Mihkel Vaus, Juhan Teller, Kristjan Vähejaus. Hiljem on kogudust teeninud muude hulgas Priidu Harjak, Priidik Tatter, Asav Lige, viimased 13 aastat on kogudust juhtinud Kaljo Järva, kes on pool aastat olnud tervise tõttu eemal. Käesoleval aastal on koguduse teenistustel kaasa aidanud Ülo Kikas Emmaste-Nurste kogudusest.
Eesti Vabariigi algusaastail ehitas kogudus endale kooskäimise koha lähedalasuvasse Mardina tallu, 1923. aastal ehitati ühistööna saviseintega palvemaja, mis teenib kogudust tänini.
Kuigi aastate jooksul on kogudus kahanenud üsna pisikeseks, on palvemajal ja jumalateenistustel Jausa küla rahvale oluline tähendus ning pühade ja tähtpäevade ajal on maja ikka rahvast täis. Nii ka seekord. Palvela oli täidetud viimase istekohani, kohal oli nii Jausa küla rahvast kui Hiiumaa erinevate koguduste inimesi. Muusikalist külakosti oli tulnud pakkuma Tallinna Oleviste koguduse meeskoor Kaie Kanti ja Mary Tedre juhatusel. Kaie Kant (Vaus) on ise Jausast pärit, ka Oleviste koguduse vanempastori Siim Teekeli juured on Jausas. Juubeliteenistusel oli rohkesti muusikat, koor laulis vanu, juba ärkamisajal tuttavaks saanud vaimulikke laule, mitmed laulud samast ajastust lauldi kogu rahvaga.
Juubelipäeval toodi kogudusele tervitusi nii Hiiumaa, Saaremaa kui ka mandri kogudustest. Lõpujutluse pidas Kärdla baptistikoguduse pastor Tarmo Kähr. Peale teenistuse lõppu oli veel aega vestelda sõbra või naabriga kohvitassi juures.
Aitäh korraldajatele!

Enn Veevo

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411