Teisipäev, november 15, 2016
 

Jaan Kallisma julgustab esitama aasta isa kandidaate

Harda Roosna
Tänavune aasta isa julgustab Hiiumaa inimesi oma isasid tunnustamiseks esitama. Kui aasta isa tiitlit ehk ei tulegi, on ka see, kui pere oma tubli isa tunnustamiseks esitab, suur asi.
“See on super, et sind niimoodi märgatakse!” kiitis pühapäeval Hiiumaa aasta isa tiitliga pärjatud Jaan Kallisma Hiiumaa naiskodukaitsjate algatust. Hiiu Lehele ütles ta, et häid isasid võiks julgemalt tunnustamiseks esitada.
Tänukõnes ütles Jaan Kallisma, et Hiiumaal on väga palju mehi, kes seda aunimetust vääriksid. “Suured tänud oma perele, eriti Mairele – olen noorest peast üsna palju lennus olnud ja tema on meie lapsi kasvatanud rohkem kui mina,” tänas ta oma abikaasat, kel liigutus­pisarad silmi tükkisid.
“Olen suhteliselt väike kõne­mees ja lootsin, et kindlasti valivad nad kellegi teise, aga eks ma oma peret tänan, eriti abikaasa Mairet ja lapsi, kes toetavad mind. Alati. Ja muidugi kogu oma suguvõsa ja ema ka,” lisas ta hiljem Hiiu Lehele intervjuud andes.
Emmaste põhikooli saalist isadepäeva peolt koju minnes oligi esimene käik ema juurde ehk Õngu küla kaudu koju Kärdlasse.
Oma isa kohta, kes aastaid manalamees, ütles Jaan, et tal oli hea isa, kuid ta oleks soovinud, et isa oleks ennast rohkem aidata lasknud. “Tahtsin teda tööde juures aidata, aga tema arvas, et teeb ise paremini – ei lasknud mul niipalju teha, kui ma oleksin tahtnud.” Isa oli Jaanil kõva puutöömees ja kalur omal ajal väga kuulsas Elmar Aksli kalapüügi­brigaadis.
Soovitus tänapäeva isadele
Mõeldes tagasi ajale, mil lapsed olid väiksed, ütles aasta isa, et kadestab natuke tänapäeva isasid, kes saavad olla oma lapse sünni juures naisele toeks. Tollal, kui nende tütred sündisid, seda ei lubatud.
Tänapäeva isadel soovitab ta valida töö, mis lubaks rohkem kodus olla. “Just see aeg kui lapsed kasvavad tuleks perega koos olla – tunnen seda nii,” ütles aasta isa.
“Käisin ju kaheksa aastat tööl – kaks nädalat kodus ja kuu aega ära. Töötasin Moskvas, ühes Eesti firmas ja tegin torutöid,” selgitas Jaan, kes on õppinud santehnik ehk rahvakeeli torumees.
Vanim tütar Kersti oli 12aastane, kui isa Moskvas tööl käima hakkas. Enne seda oli ta ametis Hiiumaa ehituskontoris ehk tollases KEKis ja Berku Eritöödes.
Isadepäeva kingitus
Isadepäev Kallismade peres algas ilusti – kogu pere sai ema-isa juures Kärdlas kokku – tulid kõik kolm tütart ning paarikuused tütrepojad, kes sündinud vaid kahe­nädalase vahega. “Väga hästi algas isadepäev – Maire oli tordi teinud, kohvilaua ja võileivad, sain palju kallisid ja musisid ja kingituse – ööpidžaama,” meenutas Jaan Kallisma.
Ennast isana iseloomustades ütles Kallisma, et oskab nalja teha ja naerda, aga temas on ka päris palju rangust. “Mulle on öeldud, et sa oled nagu munk – pead korda ja ajad sirget joont taga. Kodus on samamoodi – kui ikka põrandatekk on viltu, ei saa enne magama minna, kui see on sirgeks pandud.”
Tütred lisasid, et neil on hea isa, täpne, korraarmastaja, aga hästi lahke, sümpaatne ja abivalmis.
“Kui lastel on abi vaja, siis jookseb isa või pükstest välja,” kinnitas ka Maire Kallisma. “Teatud aegadel pole teda kohal olnud, aga samas teistpidi on ta alati olemas olnud.”
Vanaisarolliga tuleb Jaanil alles harjuda: “Alguses oli uskumatu, et poisid sünnivad nii lähestikku – prognoos oli, et kolme kuni viiepäevase vahega – aga super, et saime kaks nii pisikest ja enam-­vähem ühel ajal!”
Jaan kinnitas, et on poisse ka sülle võtta julgenud, kuigi abikaasa Maire teeb seda sagedamini.
Uhke oma laste üle
Oma laste üle on Jaan Kallisma uhke: Kersti lõpetas maaülikooli looma­arstina ja töötab Tiia Toometi väike­loomakliinikus. Tõsi küll, praegu on ta lapsehoolduspuhkusel.
Suur rõõm on ka keskmisest tütrest Katrinist, kes valis mereeriala ja lõpetas Mereakadeemia logistikuna. “Hea meel, et keegi sugu­võsast mereeriala valis – isa oli ju 27 aastat Haldis kalamees ja vanaisa oli ka meremees,” märkis Jaan. Ka Katrin on praegu väikese lapsega kodus.
Noorim tütar Karin õpib ülikoolis moeasjandust ja kui ta järgmisel aastal kooli lõpetab, hakkab tema valima trendikaupa, mida sel hooajal just selles poes müüakse. Muuseas, isa Jaani tore kikilips, mida ta isadepäeva pidulikul sündmusel kandis, oli just Karini valik.
Maire ja Jaan Kallisma tutvusid Tartus kutsekoolis õppides ja koos on elatud üle 30 aasta, paberite järgi saab peagi 30. Nüüdseks on peres olemas mõlemad tiitlid – Maire Kallisma pälvis Kärdla aasta ema aunimetuse 2011. aastal.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411