Reede, november 11, 2016
 

Hiiumaa ettevõtluspäev: innustavad ettekanded pooltühjale saalile

Harda Roosna
Teisipäeval toimunud Hiiumaa ettevõtluspäeval jagasid oma huvitavaid kogemusi saarega seotud ettevõtjad. Paraku pooltühjale saalile.
Sihtasutuse Tuuru juhataja Katrin Sarapuu märkis oma sissejuhatavas sõnavõtus, et Hiiumaal tegutseb üks protsent Eesti ettevõtetest. Koos kolmanda sektori ja FIEdega on ettevõtteid 1740 ja nende aastane müügikäive ületas mullu 120 miljonit eurot.
“Mõned kuud tagasi toimunud suvehiidlaste ja ette­võtjate arutelul tõdeti, et ette­võtluse arendamisel saarel on olulised töö noortega ja Hiiumaa kuvandi kujundamine. Sellega tulebki lähiajal tegeleda,” lausus Sarapuu.
Enamik ettekannetest käsitles erinevate IT-lahenduste väljatöötamisega seotud idu­ettevõtteid. Infotehnoloogia­ettevõtlus, mis nõuaks justkui vaid arvutit ja interneti­ühendust, peaks mandrist eraldatud Hiiumaale ju hästi sobima.
Sel suvel Hiiumaal kuu aega kontorit rentinud Martin
Sookael, kelle firma tegutseb kaubamärgi tsekk.ee all, selgitas saarel tegutsemise plusse ja miinuseid järgnevalt: “Programmeerida on Hiiumaa vaikuses väga tore. Kohtumised ja erinevad läbirääkimised jällegi distantsilt väga lihtsad ei ole.”
Kuludokumentide-tšekkide digitaliseerimisega seotud ettevõtte tulevikku näeb selle tegevjuht helgena. “Ainuüksi Eestis liigub igal kuul miljon tsekki läbi raamatupidamise. Mujal maailmas on arvud suurus­järkude võrra veel suuremad. Meie ettevõtte toote abil saab info kuludokumentidelt otse raamatupidamis­programmis skaneerida ning nõnda aega ja raha kokku hoida,” selgitas Sookael.
Kaarel Kotkas alustas ettevõtlusega kodusaarel, niites muru suvehiidlaste kruntidel ja katsetades puukooremultši valmistamist. Praeguseks on tema ettevõte loonud maailma tunnustatuima lahenduse Veriff, mis tagab identiteedi­turvalisuse virtuaalmaa­ilmas.
“Ükskõik, kui hea toode on, see ei müü, kui puudub turundus,” ütles ta, kirjeldades kõige olulisemat kogemust, mis ta ettevõtluses saanud.
Taavi Juursalu on oma pere ja elu Hiiumaale toonud, kuigi tema peamiselt elektrooniliste majajuhtide valmistamisega tegeleva ettevõtte 3D Technologies R&D peakorter on Tartus. “Kõige tähtsam on iga ettevõtmise puhul meeskond,” oli tema sõnum ettevõtjatele.
Oma ettevõtet esitlesid triibu­vineeriga tuntust pälvinud ja aasta 2015 Hiiumaa alustava ettevõtja tunnustuse saanud Helen Teigar, kelle leiutisest ja plaanidest on äsja Hiiu Lehes pikemalt juttu olnud. Oma ettevõtte arengutest rääkis Laukal tegutseva disaini- ja klaasistuudio Ideeklaas juht Kalli Sein.
“Tore oli kuulda Martin Sookaela sõnastatud eesmärki: Hiiumaa Šveitsiks!” ütles sündmust modereerinud Arno Kuusk päeva kokkuvõtteks.
Täpselt ettevõtluspäevaks sai valmis ka trükis “Hiiumaa majandusülevaade 2015”, mille valmimisele aitasid lisaks Tuurule kaasa Swedbanki Kärdla kontor, Hiiumaa omavalitsuste liit, Hiiu maavalitsus ja Hiiumaa ettevõtjate liit.
“Hea uudis on see, et Hiiumaa väiksed ettevõtted on vähem haavatavad, kui üks suur ettevõte. Halb uudis on see, et meie ettevõtlus on erakordselt haavatav transpordiühenduste kvaliteedi kõikumise tõttu,” kirjutab väljaande kokkuvõttes Swedbanki suurkliendihaldur Elmo Harjak.
Kui midagi nukraks tegi, siis vähene publik. Gümnaasiumi­õpilased, keda korraldajad väga ootasid ja kellele mõeldes ettevõtluspäev korraldati, käisid Facebooki-postituse andmetel samal ajal hoopis Pikas majas vaatamas näitust köögikultuuri ajaloost.
Samuti ei jõudnud seoses valitsuskriisiga Hiiumaale riigihalduse minister Arto Aas. Tema asemel lausus tervitus­sõnad maavanem Riho Rahuoja.

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Anti

    Äkki seepärast et ettevõtjad on ka pqlgatöötajad ja päevsel ajal teenivad rhaa?

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411